Zdroj: Bach Design Studio

Krásna drevená chata v horách vyniká jednoduchým dizajnom

21. 12. 2020
Zdieľať

Chata stojí na vrchole hory, ponúka aktívne trávenie voľného času v krásnom prostredí, a zároveň luxus dovolenkového bývania. Architektka Magdalena Bach za ňu pred troma rokmi získala ocenenie Amerického inštitútu architektov.

„Moje architektonické korene sú v škandinávskej architektúre a v jej najlepších tradíciách. Mám vášeň pre moderný minimalistický dizajn, jednoduchosť a poctivosť v konštrukcii a v materiáloch, harmonickú vyváženosť proporcií a využitie prirodzeného svetla na vytvorenie plynulých vnútorných a vonkajších obytných priestorov,“ opisuje svoj prístup k tvorbe architektka Magdalena Bach.

Drevená chata terasa

Veľké sklenené tabule fungujú v prospech domu v každom ročnom období. Zdroj: Bach Design Studio

Každá časť má inú funkciu

Práve kvôli tomu, aby relatívne veľká podlahová plocha nepôsobila v prírodnom prostredí ako „päsť na oko“, sa architektka rozhodla neuvažovať o dome ako o jednom masívnom celku, ale hmotu vytvorila z troch vzájomne prepojených štruktúr.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

Uprostred sa nachádza nenápadná vstupná časť, na jednej strane hlavná budova s ​​výhľadom na jazero a vzdialené hrebene hôr, v ktorej je otvorený priestor spájajúci obývaciu, jedálenskú a kuchynskú časť. Na opačnej strane príjemnej vzdušnej chaty je „domček“ so spálňou a hygienickým zázemím. Pod touto časťou je vďaka terénnym nerovnostiam šikovne umiestnená garáž.

Drevená chata

Drevená chata stojí na vrchole hory. Zdroj: Bach Design Studio

Surové drevo, biele steny, minimalistický nábytok

Všetky časti domu spájajú okolité terasy, ktoré vytvárajú viacero vonkajších priestorov chránených pred poveternostnými vplyvmi. Interiér sa prepletá s exteriérom. Terasy a presklenia zvýrazňujú panoramatický výhľad na hory a jazero, a tak stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Kombinácia minimalistických detailov, surové drevo a biele steny, rozmerné sklenené tabule a jednoduchý nábytok, dávajú tomuto rustikálnemu modernému domovu finálny charakter.

kuchyňa na chate

Zdroj: Bach Design Studio

Pasívne solárne vykurovanie, drevená konštrukcia, miestne materiály

Veľké sklenené tabule v zime fungujú ako pasívne solárne vykurovanie, v lete zase dom pred prudkými slnečnými lúčmi chránia stromy. Udržiavajú ho chladný a minimalizujú spotrebu energie.

terasa na chate

Zdroj: Bach Design Studio

Zaujímavým riešením, ktoré privádza svetlo do interiéru, sú aj veľké trojuholníkové okná pod strechou v spálni. V neposlednom rade treba spomenúť, že tento horský dom s drevenou konštrukciou je postavený z ľahko dostupných a udržateľných miestnych materiálov.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Chata Mountain Retreat

Architektonický ateliér: Bach Design Studio
Hlavná architektka: Magdalena Bach
Lokalita: Severná Karolína, USA
Konštrukcia: drevo

Chata získala v roku 2017 cenu Amerického inštitútu architektov / GA Merit Award.

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.bachdesignstudio.com

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba minimalizmus pasívne domy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia