Zdroj: Kristýna Bělohradská

Súťaž Interiér roku: Vkusne zariadená dvojpodlažná chata odkazuje na pôvodnú stavbu

02. 02. 2021
Zdieľať

Zadanie návrhu interiéru novostavby rekreačnej chaty neďaleko Prahy hovorilo o vytvorení súčasného vzhľadu, ktorý by použitím vhodných materiálov, kovu a dreva odkazoval na pôvodnú chatu a na malebnosť spojenú s letným pobytom v prírode.

Ide o dvojpodlažný objekt s výhľadom na západ, s veľkým obytným priestorom s kuchyňou, jedálňou, vonkajšou terasou, kúpeľňou, WC a spálňami na vstupnom podlaží, ako aj s hosťovskou izbou, kúpeľňou, saunou, terasou a letnou kuchyňou na prízemí. Jednotiacim prvkom celého projektu je využitie starostlivo vybraných a zladených materiálov.

Päť svietidiel z ušľachtilých kovov v obývacej izbe s kozubom

Hlavnému obytnému priestoru dominuje päť svietidiel z ušľachtilých kovov. Zdroj: Kristýna Bělohradská

Ide predovšetkým o dekoratívnu dlažbu a nástenné obklady vo vstupnej hale, kuchyni, na WC, v kúpeľniach aj v letnej kuchyni. Ďalším použitým materiálom je dubová dyha spolu s masívnym dubovým drevom a matné kovové antracitové doplnky.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Nedostavanú chatu z osemdesiatych rokov zmenili na nepoznanie

Steny sú vymaľované tmavšími odtieňmi. Drevené obklady i mobiliár sú vyrobené na zákazku, spolu s masívnou dubovou podlahou vytvárajú pocit tepla a útulnosti.

Spálňa s výrazným svietidlom

Spálňa. Zdroj: Kristýna Bělohradská

Dispozícia obytného priestoru je otvorená, obývacia časť je prepojená s kuchyňou, jedálňou a vonkajšou terasou. Kuchyňa je od priestoru obývačky čiastočne vizuálne oddelená výrazným krbom, riešeným ako kombinácia dubového dreva a matného antracitového kovu. Smerom do obytného priestoru a jedálne sú vedľa samotného krbu otvorené police, smerom do kuchyne sa potom nachádza vysoká úložná stena so vstavanou chladničkou.

Dizajnová polica na poháre v kuchyni, kuchynská linka s drevom

Kuchyňa má dostatok priestoru a je plne funkčná. Zdroj: Kristýna Bělohradská

Kuchynská linka v dubovom vyhotovení je jednoduchá, lineárna bez horných skriniek, s podsvietenou policou a kovovým profilom na zavesenie kuchynského „náradia“. Jedáleň je od obytného priestoru a kuchyne oddelená transparentnou latkovou stenou, rovnako aj od vstupnej haly na druhej strane.

Masívne umývadlá na dubovom stolíku

Masívne umývadlá ležia na dubovom stolíku a zrkadlo s dreveným rámom osvetľujú industriálne nástenné svietidlá. Zdroj: Kristýna Bělohradská

V druhej časti vstupného podlažia sa nachádzajú dve spálne, samostatné WC, kúpeľňa a technická miestnosť. Vo svetlej kúpeľni je použitý krémový dekoratívny obklad s jemným vzorom v kombinácii so svetlosivou štvorcovou mozaikou a cementovou stierkou.

Masívne umývadlá ležia na dubovom stolíku a zrkadlo s dreveným rámom osvetľujú industriálne nástenné svietidlá. V kúpeľni na prízemí sa opakuje dekoratívna dlažba, tentokrát v sivo-modro-hnedom variante, zariaďovacie predmety i osvetlenie sú všade identické. Spálňa na prízemí je navrhnutá podobne ako tá na poschodí, aj tu s objavuje dubová skriňa na šaty a zásuvková komoda.

Prečítajte si tiež
Toto je absolútny víťaz súťaže Interiér roku: Rodinný dom s vlašským krovom

Na prízemí sa nachádza aj letná kuchyňa. Tento priestor s kuchynskou linkou a barovým stolom možno takmer celý otvoriť a prepojiť s vonkajšou terasou. Kuchyňa je navrhnutá ako kombinácia antracitového kovu, dubového dreva, dekoratívneho obkladu a industriálneho nástenného osvetlenia. Steny sú upravené cementovou stierkou. Barový stôl má kovovú konštrukciu a dosku z masívneho duba.

Letná kuchyňa s barovým stolom

Letná kuchyňa s barovým stolom. Zdroj: Kristýna Bělohradská

Väčšina mobiliáru je vyrobená na zákazku, dopĺňa ho voľne stojaci typový nábytok, napr. kovové barové stoličky, ktoré podčiarkujú industriálny nádych letnej kuchyne. V jedálenskej časti sa nachádza mobiliár v škandinávskom duchu, na terase je pohodlný sedací nábytok v prírodných sivých tónoch, ktoré navodzujú pocit príjemnej relaxácie pri pohľade na okolitú krajinu.

Jedáleň s východom na terasu

V jedálenskej časti sa nachádza mobiliár v škandinávskom duchu, na terase je pohodlný sedací nábytok v prírodných sivých tónoch. Zdroj: Kristýna Bělohradská

V celom projekte bol veľmi dôležitý návrh osvetlenia. Na vstupnom podlaží sa opakujú funkčné prisadené svietidlá v čierno-zlatom vyhotovení, ktoré sú doplnené výraznými závesnými i nástennými svietidlami. Hlavnému obytnému priestoru dominuje päť svietidiel z ušľachtilých kovov, konkrétne z medi a mosadze, v jedálenskej časti sú zas použité nástenné svietidlá iba v mosadznom vyhotovení. Tieto farebné kovy sú príjemným doplnkom a dotvárajú celkové výtvarné vyznenie interiéru.

Autor interiéru: Kristýna Bělohradská, Bělohradská Tomsová architects

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Dom pre rodinu s dvomi deťmi a s výhľadmi na rozkvitnuté čerešne

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chata dubové drevo presklené plochy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia