Zdroj: iStock

Ako si na zimu preniesť bylinky do interiéru a čo urobiť, aby sa im vo vnútri darilo

17. 01. 2022
Zdieľať

Pestovali ste v lete a na jeseň vonku bylinky? Ani studené počasie neznamená, že s ich pestovaním musíte skončiť alebo čakať do jari. Jednoducho ich premiestnite do interiéru. Ako ich presadiť z voľnej pôdy a pestovať vo vnútri, aby rástli aj cez dlhé zimné mesiace?

Bylinky patria k úžitkovým rastlinám, ktoré sa v interiéri pestujú najľahšie. Ideálne je, keď sú už posilnené vonkajším pestovaním z letných dní a zdravé. Pozitívne je, že väčšina byliniek na rozdiel od paradajok, uhoriek a mnohých iných zeleninových rastlín, potrebuje menej svetla, a tak dokážu aj v zime ďalej rásť a produkovať chutnú vňať či listy i vo vnútri. Veľká časť jednoročných i viacročných bylín dokáže prospievať v interiéri, stačí im slnečný parapet alebo dobre osvetlená miestnosť poskytujúca dostatok svetla.

Prečítajte si tiež
Vypestujte si bylinky proti chrípke aj na okennom parapete

Ako cez zimu pestovať vo vnútri trvalé bylinky

Spôsob, ako správne preniesť bylinky na zimu dovnútra, závisí od toho, či ide o viacročné alebo jednoročné rastliny. V prípade viacročných bylín je postup jednoduchý. Začnete tým, že rozdelíte zdravú časť existujúcej rastliny a presadíte ju do menšej nádoby. Rozdeliť koreň je potrebné, aby jej stačilo menej pôdy, ktorú bude mať k dispozícii v kvetináči.

Interiérové pestovanie a presádzanie byliniek

Zdroj: iStock

Mäta, tymian, pažítka

Zoznam trvaliek, ktoré dokážu rásť v interiéri, je pomerne dlhý a pôsobivý. Mäta, tymian a pažítka sú vynikajúcou voľbou, a to nemusíte mať veľa skúseností s ich pestovaním. Nevyžadujú ani veľa pôdy a sú celkom odolné aj pre prípad, že vynecháte jeden alebo dva dni zavlažovania. Mäta je jednou z najjednoduchších rastlín zo všetkých bylín na presádzanie z exteriéru. Jednoducho vykopte zdravú časť z materskej rastliny a zasaďte ju do črepníka s čerstvou zeminou. Potom stačí len nájsť slnečný parapet.

Prečítajte si tiež
Kvetináče z tetrapakov

Oregano, petržlen, majorán, rozmarín

Ďalšie trváce bylinky, ktoré dobre rastú vo vnútri, sú oregano, petržlen (dvojročný) a majorán. Všetky rozdelené bylinky z vonkajšieho rastu sú nenáročné na údržbu. Pestovanie jednej bylinky v interiéri je však náročnejšie – je ňou rozmarín. Rozmarín môže rásť v interiéri, ale potrebuje na to viac svetla ako ostatné bylinky. Tiež sa nemusí vždy po rozdelení ujať a náročnejšie sa pestuje aj zo semena.

Bylinky v bielych kvetináčoch v kuchyni

Zdroj: iStock

Kedy premiestniť bylinky dovnútra?

Tajomstvo úspechu pri „záchrane“ vonku pestovaných byliniek spočíva v tom, že ich presadíte do kvetináčov skôr, než mráz zastaví ich rast. Akonáhle sa trvalá bylina stretne s hlbokým chladom, ide do spánku. Dostať ju z neho aj po prenesení dovnútra je náročné, nemusíte uspieť. Ak teda vidíte v predpovedi nízke teploty, nájdite si čas na to, aby ste vykopali časť byliniek, ktoré si chcete presadiť dovnútra. Pri prvých hroziacich mrazoch (ak ste ešte stále nevykopali bylinky a nepreniesli ich dnu) ich počas chladných nocí aspoň zakrývajte.

Prečítajte si tiež
Zimné kvetinové aranžmány, ktoré oceníte nielen na slávnostnom stole

Ako zo zeme vybrať časť rastliny na zasadenie do kvetináča
Dá sa to bez väčších problémov. Vyberte malú zdravú časť z bylinky pestovanej v zemi, ideálne z jej okrajov. V týchto oblastiach zvyčajne rastú najmladšie časti a dajú sa ľahko oddeliť od hlavnej rastliny. Nie je potrebné vykopať celú rastlinu. Oblasť, z ktorej ste odobrali mladé časti rastliny vždy opäť naplňte zeminou. To pomáha chrániť existujúce korene trvácej byliny v zime. Koreňom pôvodnej rastliny poskytnite čerstvú pôdu, aby sa na jar vedeli opätovne rozrásť.

NÁŠ TIP

Nečakajte na poslednú chvíľu. Dobrým spôsobom, ako pomôcť bylinkám prispôsobiť sa na prezimovanie v interiéri je, že ich časti do črepníkov presadíte už na začiatku jesene alebo v jej priebehu, keď ešte mrazy nehrozia. Potom bylinky ešte aj v črepníkoch môžete ponechať chvíľu vonku – aspoň cez deň a pomaly ich budete prispôsobovať na zmenu. Pri výraznejšom ochladení, rastliny ľahko prenesiete dovnútra na dlhé chladné týždne.

Ako zasadiť zvonku odobratú bylinku?

Vyberte nádobu, ktorá je asi o 25 až 50 % väčšia ako váš koreňový bal. Vďaka tomu sa črepník zmestí na parapet (preverte si to), ale stále poskytuje koreňom dostatok priestoru na rozšírenie a rast cez zimu. Pri presádzaní použite kvalitnú ľahkú črepníkovú zeminu. To umožní zdravý rast a oveľa rýchlejšie usadenie koreňov do pôdy.

Bylinky vo farebných kvetináčoch na vnútornom parapete

Zdroj: iStock

Nie je potrebné hnojiť alebo používať črepníkovú zeminu s obsahom hnojív. Byliny vyžadujú len málo ďalších živín nad rámec dobrej pôdy. Presádzanie dokončite dobrou zálievkou a umiestnením nových črepníkových byliniek na najjasnejšie a najteplejšie miesto, aké nájdete. Slnečné parapety fungujú dobre, rovnako ako veľké miestnosti s dostatkom okolitého svetla z veľkých okien.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: bylinky interiérové rastliny kuchynské inšpirácie pestovanie byliniek
Zdieľať článok

Diskusia