Zdroj: Helena Kurusová
27. 04. 2022
Zdieľať

Vedeli ste, že aj medzi rastlinami existujú vzťahy? Niektorá rastlina si s inou rozumie lepšie ako iná a ďalšie sa naopak priam neznášajú. Predstavujeme dobrých susedov v záhonoch.

Podľa Zuzany Matúšovej Girgoškovej (lifereset.sk) je dobré, ak pri pestovaní zeleniny rešpektujeme vzájomné pôsobenie rastlín, inak povedané aleopatické vzťahy. Rastliny totiž na chemickej úrovni vylučujú látky , ktoré buď podporujú rast suseda, alebo mu v rozvoji bránia.

Prečítajte si tiež
Zakladáme záhradu: 13 tipov pre začínajúcich záhradkárov

Tieto rastlinné výlučky sa nazývajú fytoncídy. Vytvárajú a šíria špecifickú vôňu a pach, ktorú má každá rastlina. Pri niektorých druhoch to dokážu vnímať nosom aj ľudia, pri iných je náš zmyslový orgán bezradný. Túto svoju vôňu a pach každá rastlina vylučuje pomocou koreňov, listov, kvetov, ale aj plodov.

Dieťa v úžitkovej záhrade

Zdroj: Helena Kurusová

Alelopatia nie je žiadna novinka. Už v starovekej Číne ľudia upravovali výsadbu rastlín tak, aby sa vyhli škodcom. Postupne formou pokusu a omylu zistili, ktoré rastliny spolu vzájomne prosperujú, no tiež ktoré si skôr škodia. Odpozorovali to už zo samotnej prírody. Ani tam nežije žiadna rastlina sama. Naopak, pri sebe žije viacero druhov.

VEDELI STE?

Vzájomné pôsobenie rastlín na seba pozorovali už starovekí Gréci. Theofrastos v jednom zo svojich diel písal o tom, že zápach kapusty mal negatívny vplyv na rast a chuť vedľa rastúcej vinnej révy.

Dobrí susedia

A ktoré sú podľa Zuzky overené kombinácie? „Napríklad mrkva si rozumie s pórom a cibuľou, pretože výlučkom z koreňov pôsobí ako prevencia proti škodcom, akými sú vŕtavka mrkvová a kvetárka cibuľová. Cesnak zase chráni susedov proti plesniam a výborne z toho profitujú jahody, uhorky alebo paradajky. Špenát vylučuje z koreňov saponíny, ktoré podporujú rast jahôd, zemiakov, kapusty, i reďkovky. Aróma zeleru chráni kapustu pred mlynárikom kapustovým a kvetárkou kapustovou. Jedna z najznámejších kombinácií je paradajka a bazalka. Vzájomne sa podporujú a ešte aj na tanieri dobre chutia. Medzi nevhodné kombinácie patrí napríklad paprika s pórom, alebo cesnak so zemiakmi, cviklou a hrachom či feniklom,“ vysvetľuje Zuzka.

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie

Tieto kombinácie si však nemusíte pamätať. Užitočný sprievodca k sadeniu dobrých susedov vedľa seba je koliesko Dobrí susedia, ktorý nájdete homereset.sk. Pootočením kolieska hneď zistíte ktorá kombinácia je najlepšia.

Koliesko Dobrí susedia v záhrade

Zdroj: Helena Kurusová

Aromatickí pomocníci

Kombináciou byliniek so zeleninou budete o krok vpred pred škodcami. Aromatická zelenina a bylinky totiž iné rastliny liečia i chránia. Vylučujú do vzduchu plynné látky, ktoré ozdravujú ich okolie a mätú škodcov, ktorí potom nie sú schopní nájsť svoju potravu. Vysievame a vysádzame ich na okraje záhonov, jednoročky aj medzi zeleninu.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

Pred hmyzom napríklad výborne chráni paradajky aksamietnica. Táto krásna jednoročka odpudzuje aj háďatá, ktoré napádajú takmer všetku cibuľovitú zeleninu. Kapucínka pomôže zbaviť rastlinky vošiek aj slimákov. Chren zvyšuje úrodnosť zemiakov a zároveň odpudzuje pásavku zemiakovú. Chren je ideálny aj na vysadenie pod strom broskyne, kytorú chráni pred kučeravosťou. Zuzka vysvetľuje: „Máme to overené. Stromy nestriekame. V jednom roku sa zdalo, že kučeravosť naša mladá broskyňa už neprežije, no v určitom bode nastal zlom a strom začal prosperovať. Bolo to vo chvíli, keď chren nabral najviac síl.“

Zuzana Matúšová Girgošková v knihe odporúča pred prvým zasiatím vytvoriť plán výsadby. Práve ten nám pomáha vniesť poriadok, systém, efektivitu do zdanlivého chaosu, akým sa permakultúrne záhony môžu zdať. Viac sa o tom, ako plánovať a na čo pri plánovaní myslieť dozviete v novej publikácii Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa.

Kniha Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa

Zdroj: Helena Kurusová

Knižku si môžete kúpiť za 23,90 € na homereset.sk. Teraz k nej navyše dostanete ako darček aj šikovné koliesko Dobrí susedia, ktoré vám pomôže pri sadení podľa princípov aleopatie.

Redakčne pripravila: Katarína Paukeje

Foto: Helena Kurusová

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: aleopatia ekologická záhrada kvety v záhrade ovocie pestovanie byliniek pestovanie rastlín plánovanie záhrady zelenina
Zdieľať článok

Diskusia