Viete, ako zužitkovať ocot pri praní? Toto je 7 dôvodov, prečo by ste to mali robiť
Ocot je podobne ako sóda bikarbóna produkt, ktorý oceníte nielen pri varení či pečení. Pravdepodobne už poznáte metódy, ako ho použiť na čistenie mikrovlnky, pripálených hrncov, alebo ako z octu vyrobiť domáci prípravok na čistenie povrchov. Viete však, ako sa dá zužitkovať pri praní?
Ak použijete ocot do prania bielizne, dokáže za málo peňazí spraviť veľa muziky. Má schopnosť vybieliť, rozjasniť tkaniny, zároveň likviduje pachy a zmäkčí oblečenie bez agresívnych chemikálií. Keď kupujete ocot, ktorý chcete použiť do prania, vždy si vyberte destilovaný biely ocot. Neobsahuje žiadne prírodné rastlinné farbivá, ktoré by mohli zašpiniť oblečenie.
7 dôvodov, prečo pridať ocot do prania
1. Zbaví bielizeň i práčku zápachu, pričom ju dezinfikuje
Plná práčka mokrého oblečenia môže viesť k tvorbe plesní a zápachu – najmä, ak do nej vkladáte špinavé mokré uteráky priebežne alebo zabudnete vybrať vypranú bielizeň. Práčku jednoducho vyčistíte tak, že do dávkovačov nalejete 2 šálky destilovaného bieleho octu a spustíte pranie na najvyššej teplote alebo čistiaci cyklus práčky. Potom ešte raz nechajte práčku prať naprázdno, tentokrát s pridaním trošky práškového čistiaceho prostriedku.
Tento postup funguje pri malom množstve plesni a pri kyslom pachu. Pri väčších problémoch budete musieť použiť agresívnejšie ošetrenie.
2. Rozjasní a vybieli oblečenie
Kyselina octová v destilovanom bielom octe je taká jemná, že nepoškodí prateľné tkaniny. Napriek tomu je dostatočne silná na to, aby rozpustila zvyšky, ktoré nechávajú v oblečení prísady v pracích prostriedkoch. Stačí pridať ½ šálky octu do posledného plákania a bielizeň bude mať jasnejšie farby, biele oblečenie rozjasní, vybieli. Destilovaný biely ocot pridajte do dávkovača namiesto aviváže.
Funguje aj na škvrny. Ak chcete, aby boli zafarbené biele ponožky a špinavé utierky opäť biele, pridajte 1 šálku destilovaného octu do veľkého hrnca s vodou. Vodu priveďte do varu, odstavte a vložte do hrnca špinavú bielizeň či utierky. Nechajte ich namočené cez noc a potom ich vyperte ako obvykle. Pozor, táto metóda je vhodná iba na tkaniny zo 100-percentnej bavlny.
3. Prirodzene zmäkčuje tkaniny
Destilovaný biely ocot pôsobí ako prírodná aviváž a nezanecháva na bielizni žiadne zvyšky. Stačí pridať ½ šálky do posledného cyklu plákania. Ak máte radi jemnú vôňu, pridajte do fľaše octu pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad levanduľového.
4. Pomôže odstrániť chlpy domácich zvierat z oblečenia
Ak máte domáce zvieratá, psy alebo mačky, zrejme sa často trápite s chlpmi zachytenými na oblečení a iných tkaninách. Viete však o tom, že pridanie ½ šálky bieleho destilovaného octu do cyklu plákania pomôže odstrániť chlpy domácich zvierat z oblečenia?
Pomáha tiež zlikvidovať farebné vlákna, ktoré sa tvoria vtedy, keď ste omylom vyprali niečo tmavé so svetlým.
5. Odstráni zápach a škvrny z potu
Ak vás čaká pranie športovej bielizne, trička dcéry alebo syna z telesnej výchovy, môže sa hodiť intenzívnejšie čistenie s odstránením pachov a škvŕn v podpazuší.
Ako na to? Sprejovú fľašu naplňte neriedeným destilovaným bielym octom. Nastriekajte ocot priamo na látku z vnútornej strany oblečenia v podpazuší a nechajte ho pôsobiť aspoň 10 minút. Potom oblečenie bežne vyperte.
Ocot pomáha tiež odstrániť zvyšky dezodorantu, ktoré zostali na oblečení a zabráni žltnutiu v oblasti podpazušia.
6. Udržujte tmavé oblečenie skutočne tmavé
Je to zaujímavé – biele tkaniny vybieli, farebné rozjasní a tmavé oblečenie vyprané s octom bude vyzerať tmavšie, bez nánosu matnosti. Stačí pridať ½ šálky destilovaného bieleho octu do cyklu plákania a odstráni zvyšky pracieho prostriedku, ktoré spôsobujú, že čierne oblečenie neraz vyzerá matne.
7. Bielizeň zbaví pachu dymu
Ak ste boli v prítomnosti fajčiara alebo sami fajčíte, oblečenie veľmi rýchlo napáchne nepríjemným cigaretovým dymom. Ako sa ho zbavíte? Pridajte do pracieho cyklu ½ šálky destilovaného bieleho octu.
Destilovaný biely ocot je účinný aj pri odstraňovaní silného zápachu dymu nielen z oblečenia, ale aj z miestností, kde sa fajčilo či horelo.
Tip redakcie: Ocot vyčistí aj žehličku
Minerálne usadeniny z vody môžu po čase upchať parné otvory a trysky žehličky. Ak chcete vyčistiť žehličku a odstrániť tieto usadeniny, naplňte nádobu na vodu roztokom destilovaného bieleho octu a destilovanej vody v pomere 1 : 1. Postavte žehličku do zvislej polohy na žiaruvzdorný povrch a nechajte ju naparovať asi päť minút.
Keď žehlička vychladne, opláchnite nádržku destilovanou vodou. Naplňte ju opäť vodou a uvoľnené nečistoty zachyťte na starú handričku tak, že ju niekoľko minút budete žehliť, aby ste odstránili všetky zvyšky.
Potrebujete odstrániť pripáleniny z čelnej doske žehličky? Potrite ju pastou z rovnakých dielov destilovaného bieleho octu a soli. Dôkladne poutierajte handričkou navlhčenou v octe a máte hotovo.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com