Ako správne sedieť na stoličke pri počítači a na pohovke, aby vás nebolel chrbát
Aj vás často bolí chrbát? Bolesti chrbtice sa často označujú za jednu z "epidémií" našej doby. Deti sa hrbia, nehovoriac o tom, že pri dlhšom sedení pri práci či oddychu ani my nie sme v tej najsprávnejšej polohe. Zlé držanie tela nie je len chybou krásy, ale oslabuje svaly, zhoršuje trávenie a cítime sa unavenejší. Zdravé sedenie má isté pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať nielen pri práci, ale aj pri oddychu na gauči. Ktoré sú to?
Aká je najlepšia poloha pri štúdiu alebo práci?
Správna poloha znamená sedenie s podporou tela tak, aby krivky chrbtice na krku, strednej časti chrbta a spodnej časti chrbta boli pod sebou a v prirodzenej polohe.
Pri sedení za stolom sa nenakláňajte dopredu, držte chrbát vystretý. Ak vám stolička neumožňuje pohodlné opretie chrbta, vezmite si vankúš alebo zrolovanú prikrývku a zasuňte ho za chrbát v krížovej časti.
Pozor pri výbere stoličky
Samozrejme, veľa dokážeme správnym výberom stoličky alebo pracovného kresla. Najlepšie fungujú nastaviteľné ergonomické stoličky s dynamickou základňou. Dynamické sedenie udržiava svaly panvového dna v činnosti, spevňuje dôležité časti a namáhané zase uvoľňuje, udržiava chrbticu v správnej pozícii. Ak nechcete míňať stovky eur na zdravotné ergonomické stoličky s dynamickým sedením, zaobstarajte si podsedák na dynamické sedenie alebo jednoducho aspoň na pár hodín denne vymeňte stoličku za fitloptu.
Zdravé sedenie pri počítači
Nielen stolička, ale aj stôl je dôležitý – mal by mať správnu výšku a poskytovať dostatočný priestor na kolená. Neopierajte sa o stôl, chrbát držte vzpriamený a mierne tlačte smerom k operadlu. Obe nohy majte položené rovno na zemi. Vzdialenosť monitora od očí by mala byť na dĺžku paže.
Každú polhodinu práce si dajte prestávku
Vždy po 30 minútach sedenia si urobte 10-minútovú prestávku. Prejdite sa, ponaťahujte, aby ste sa vyhli kŕčom a prekrvili miesta, ktoré sedením trpia. Ak máte dlhodobo zlé držanie tela, oplatí sa investovať do korektora držania chrbta, ideálne na základe odporúčaní fyzioterapeuta alebo ortopéda.
Čo získate zdravím sedením pri práci a oddychu?
Okrem mnohých psychologických výhod (vrátane lepšej nálady) zdravé sedenie a dobré držanie tela zohráva obrovskú úlohu aj pri telesom pohodlí.
- Znižuje riziko bolesti hlavy.
- Účinne uľahčuje dýchanie.
- Znamená okamžitú úľavu od bolesti chrbta.
K čomu vedie zlé držanie tela?
- K syndrómu karpálneho tunela v dôsledku napínania svalov.
- K zlému tráveniu v dôsledku tlaku na brucho.
- Zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení v dôsledku stiahnutia ciev.
- K zhoršeniu funkcie pľúc, hyperflexii a hyperextenzii a mnohým ďalším problémom.
Tipy, ako správne sedieť na gauči či pohovke
Jedným z problémov pri sedení na pohovke je, že nás priam láka uložiť sa na ňu v zlej pozícii. Ak dlho sedíte v nesprávnej polohe, pocítite to na chrbtici i na kĺboch.
Pohovky sú často príliš hlboké a/alebo príliš nízke, s nedostatočnou oporou chrbta či rúk. Takáto pohovka priam vyzýva na zlé, zhrbené držanie tela. I keď spočiatku nepociťujete žiadne nepohodlie, po chvíli vás unaví. Pomocníkom je umiestnenie vankúša za chrbát, ktorý zníži hĺbku sedenia.
Ak je pohovka príliš nízka, sadnite si na vankúš alebo tvrdšiu podložku tak, aby ste pri sedení mali kolená v rovnakej výške ako boky.
Aj opierky na ruky môžu podporiť nezdravé sedenie. Ak sú príliš nízko alebo ich vaša pohovka nemá, pravdepodobne sa do nej zvalíte v zlej pozícii. Opäť pomôžu vankúše, ktoré si umiestnite pod ruky.
Súčasťou zdravého sedenia je častá zmena polohy. Napríklad pri sledovaní televízie, keď sa objavia reklamy, využite tento čas na prechádzku, ponaťahujte sa, posaďte sa vzpriamene ďalej od operadla. Mimochodom – aj na pohovku si môžete položiť vankúš na dynamické sedenie.
Samozrejme, existujú pohovky navrhnuté na zdravé sedenie, ale sú finančne náročnou alternatívou. Na druhej strane ovplyvňujú zdravie celej rodiny. Takže, ak na gauči trávite veľa času, je to určite na zváženie.
Text: Sabina Zavarská
Foto: iStock (ilustračné foto nemusí zobrazovať korektný spôsob sedenia)
Zdroj: leverageedu.com, mstrust.org.uk