žlté tulipány v kuchyni
Zdroj: iStock

Ste unavení? 5 tipov, ako sa doma nabiť energiou

22. 02. 2023
Zdieľať

Už vás unavuje šedivá „zima“ bez snehu? Alebo cítite, že pre nečakané zmeny teplôt na vás lezie niečo ako jarná únava? Potrebovali by ste refresh a viac energie? Ak osviežite svoje okolie, ono vám na oplátku dobije baterky. Pár jednoduchých tipov za pár minút zmení vaše bývanie a vás reštartuje. Vystačíte si s tým, čo už doma máte.

Aj vy sa cítite nemastní-neslaní, otravuje vás únava a rozmýšľate, kedy začína jarná únava a ako sa nepríjemných pocitov zbaviť? Myslíte, že pestrosť (napríklad práve tá jarná) by vám pomohla? Nie ste ďaleko od pravdy. Priestor, kde sa vyskytujeme, vplýva na našu náladu. Takže ak ho osviežime, sme na dobrej ceste prebrať sa zo „zimného spánku“ ešte skôr, ako všetko rozkvitne. Stačí zmeniť drobnosti. Máme pár tipov, ako to urobiť bez rýchlo a bez veľkej investície.

spálňa s doplnkami v pastelových farbách, posteľ, ružová deka, zelená deka, vankúš so vzorom, lampa

Stačia doplnky. Oživenie bývania nemusí byť drahé. Zdroj: iStock

1. Farby zlepšujú náladu aj v malom

Neutrálny farebný základ je fajn, praktický, čo sa kombinovania týka. Teraz to môžete využiť naplno a zabrániť, aby pôsobil jednotvárne. Nemusí sa to skončiť gýčom ani extrémne drahým nákupom. Zmena človeka vie človeka vytrhnúť z únavného stereotypu, aj keď je malá. Veľa urobí iná farba obliečky na vankúš, prikrývky na posteľ či závesu. Jemné pastelové odtiene sú na takýto mini, ale efektívny oživovací projekt ako stvorené: mätová, jemná ružová či modrá vás budú tešiť. Žltá najprv rozžiari váš interiér a potom vás. Vzdušnejšie textílie namiesto hrubých zimných tiež dokážu prekvapivo zmeniť dojem z toho, čo je okolo vás. Keď ľahké tenké bavlnené závesy budú poletovať okolo otvoreného okna, bude sa aj vám „dýchať ľahšie“.

Prečítajte si tiež
Pastelové farby, matný povrch aj rybia kosť! Pozrite sa, aké trendy nám prinášajú kuchyne v roku 2023

2. Rozhýbte to. Čo nepotrebujete, posuňte

Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a aktívny relax zlepšujú náladu. Pridajte aj pohyb nepotrebných vecí. Ak posuniete alebo vyhodíte to, čo sa cez zimu mimovoľne nahromadilo v byte (aj vo vás), bude sa vám lepšie už len preto, že získate viac miesta. Veci, ktoré vám zostanú, môžete usporiadať nanovo tak, aby sa vám to páčilo (veľké jarné upratovanie pokojne zatiaľ nechajte na neskôr). To vám náladu určite zdvihne. Pridajte pár nových úložných boxov so zaujímavým dizajnom alebo s deťmi vlastnoručne ozdobte tie staré. Ak napríklad namaľujete drevenú debničku obľúbeným jasným odtieňom, stane sa z nej príjemný interiérový osviežovač aj praktické úložisko.

detská izba, úložné boxy, detská postieľka, farebná stena

Farebné a vzorované úložné boxy sú praktická a prijateľná investícia do úprav bývania. Môžete si vyrobiť aj vlastné. Zdroj: iStock

3. Šatník a spol.: Noste si do interiéru, čo máte radi

Pri triedení šatník a skrine zrejme neobídete. Ak obľúbeným najkrajším kúskom nájdete aspoň dočasne miesto mimo zavretej skrine a zavesíte ich na otvorené vešiaky, môže to byť praktické a pekné zároveň. Navyše ich môžete usporiadať tak, že visiac vedľa seba, vytvoria zaujímavú farebnú kombináciu. Budete obklopení vecami, ktoré máte radi, radi ich nosíte, a to sa podľa psychológov ako zlepšovák tiež počíta. A poriadne.

spálňa, vešiak, farebné košele, ratanové doplnky, šatník, zrkadlo

Priznajte sa. Občas zabudnete obľúbené oblečenie niekde zavesené. Urobte z neho doplnok. Zdroj: iStock

 4. Obývačka: Nezabudnite na potenciál svojej knižnice

Podobne môžete využiť obsah knižnice v obývačke. Nanovo usporiadané knihy ľahko vytvoria nový farebný efekt. Záleží len na vás, ako sa s tým vyhráte. Možno tie odložené v krabiciach budú vyzerať na polici presne tak, aby ste mali z priestoru dobrý pocit. Nič sa nestane, keď si „tie okukané“ na chvíľu oddýchnu odložené v tmavom rohu. Najväčší machri si ich ukladajú do farieb dúhy ako pastelky, tomu verte. No nemusíte byť Monk. Aj nový miš-maš znamená nový pocit z priestoru a možno aj zo seba. Skúste!

gauč, knižnica, farebné vankúše, obývačka, biela

Aj inak (ne)usporiadané knihy vedia zmeniť náladu (nielen) v priestore. Zdroj: isifa/Shutterstock

5. Kuchyňa: Koreničky aj spomienkové hrnčeky

Poznáme to všetci v kuchynských skrinkách sa nájde toho veľa, aj keď v každodennom zhone pijeme len z troch hrnčekov. Takže v rámci tohto prebúdzajúceho refreshu sa zamerajte na to, aby ste vytiahli do otvorených políc tie najpestrejšie kúsky po babičke, farebné taniere, na ktoré ste zabudli. Keď budete vyberať tak, aby ste všetko vkusne zladili, možno zistíte, že je to oveľa tvorivejší projekt, ako ste čakali. Koreniny presypané z vreciek do priesvitných nádob, ktoré ich navyše chránia, tiež môžu priniesť oživenie. Kari, paprika, čierne korenie, škorica… Pestrosť odtieňov, ako sa patrí, žiadna zimná šeď.

detail na kuchynskú linku , fintage, farebné doplnky

Kuchyňa skrýva plno praktických dekorácií. Stačí si znovu uvedomiť ich krásu Zdroj: iStock

Nech už urobíte čokoľvek, dôležité je, aby ste vo svojom domove dali priestor príjemným veciam. Či už budú nové, alebo si pripomeniete tie, ktoré ste v každodennom zhone prehliadali.

5 tipov, ktoré porazia únavu v skratke

1. Viac farieb. Pozor na gýč.

2. Vyhoďte, čo nepotrebujete…

3. … a dajte viac miesta tomu, čo máte radi.

4. Sústreďte sa na krásu obyčajných vecí.

5. Spravte doplnok z čohokoľvek. Hlavne, že vás to poteší.

Text: Zuzana Kubalová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock

Kategória: Relax
Tagy: bytové doplnky farby v interiéri zdravé bývanie
Zdieľať článok

Diskusia