Zdroj: Katarína Barošová

Ako si zrenovovať starú stoličku do dvoch hodín

02. 06. 2020
Zdieľať

Čo by ste urobili, keby ste uprostred bočnej dedinskej málo využívanej cesty našli stáť opustenú stoličku? A vôbec nie hocijakú, ale pevnú drevenú tonetku? Nechať ju tam by bol podľa mňa hriech, a tak som si ju, hoci neviem s koho dovolením, zobrala domov a dala jej novú tvár.

Keď som ju vyniesla na dvor a obrátila hore nohami, že ju očistím, našla som na spodnej strane nalepený pôvodný štítok a trochu som popátrala po jej pôvode. Ide o stoličku zo série s číslom 771, čo boli vraj najznámejšie slovenské stoličky, takzvané krčmové.

stará stolička z dreva vyrobená v Pravenci

Zdroj: Katarína Barošová

Vyrábali sa od roku 1953 v Tatra nábytku Pravenec, to bol jeden z dvoch závodov s thonetovskou tradíciou v Československu. Konkrétne metódou ohýbania bukového dreva v horúcej pare a následným sušením pri 70 stupňoch.

stará stolička z dreva vyrobená v Pravenci

Pred renováciou Zdroj: Katarína Barošová

Táto moja stála 52 Kčs,- a vyvážala sa napríklad do Francúzska alebo Nemecka. Výroba v Pravenci po revolúcii skončila, ale tieto stoličky sú ešte určite aj dodnes inventárom v mnohých krčmách po celom Slovensku. A iste nielen v krčmách, ale i v domácnostiach.

Prečítajte si tiež
Originálny nábytok celkom zadarmo

Stoličku som najskôr poriadne vyutierala vlhkou utierkou. Potom som ju ručne prešla jemným brúsnym papierom a napokon natrela kriedovou farbou Annie Sloan, konkrétne odtieňom Svenska Blue.

renovácia starej drevenej stoličky

Renovácia stoličky Zdroj: Katarína Barošová

Tenké lamely opierky dostali tyrkysový odtieň, ktorý som naniesla aj na spodky nôh. Aby to bolo pekne rovnomerné, pomohla som si papierovou lepiacou páskou. Po vyschnutí som stoličku ešte pretrela svetlým voskom, ktorým sa farba zafixuje a získa aj jemný zamatový lesk. Hotovo.

zrenovovaná drevená stolička

Zdroj: Katarína Barošová

Dvojhodinová záležitosť aj so schnutím a výsledok poteší každé oko, ktoré má rado pekné veci s príbehom.

Ak ste aj nemali na ceste také šťastie, ako ja, určite sa vám doma či v pivnici povaľuje podobná staršia opustená stolička. Dajte jej novú tvár. V prípade, že sa vám nezmestí či nehodí k jedálenskému stolu, využiť ju môžete ako podstavec pod kvetináč či nočný stolík. Fantázii sa medze nekladú.

Tip Kataríny

Kriedové farby si môžete kúpiť na www.navidieku.sk.

Text a foto: Katarína Barošová

Kategória: Nábytok
Tagy: renovácia nábytku stoličky
Zdieľať článok

Diskusia