13 tipov, ako si usporiadať domácu knižnicu, aby urobila dojem
Existuje nespočetné množstvo prístupov k usporiadaniu kníh v knižnici. Aj napriek tomu, že zoskupovať knihy podľa farby je stále veľmi populárne, aj iné kombinácie spravia z domácej knižnice dizajnový doplnok. Tí, ktorí majú veľa zväzkov, uprednostnia zoradenie podľa žánru alebo abecedne, aby k nim mali efektívnejší prístup. Vizuálny a logický prístup sa však dá aj skombinovať.
Domáca knižnica nemusí byť miestom, kam „iba“ odkladáte všetky svoje obľúbené zbierky. Vystavte svoje knihy tak, že od nich nebudete vedieť odtrhnúť oči. S trochou kreativity sa knižnica môže stať skutočne zaujímavým a osobitým doplnkom bytu.
1. Podľa farby
Bez ohľadu na zvolenú farebnú kombináciu je usporiadanie kníh podľa jednotlivých odtieňov dobrou voľbou, pretože tým utíšite tzv. vizuálny neporiadok.
Nemusíte z kníh hneď vytvárať dúhu (aj keď to môže vyzerať úžasne). Stačí vytvoriť skupiny odtieňov, ktoré spolu vyzerajú pekne. Môžete napríklad skombinovať pastelové odtiene, ďalšiu skupinu môžu tvoriť obálky v teplých tónoch a ďalšiu kategóriu vytvorte z čiernych, bielych a sivých titulov.
2. Horizontálne
Ak knihy uložíte na ležato, môžete na ne položiť aj nejaké dekorácie a knižnica bude pôsobiť oveľa vzdušnejšie, než keď sú postavené vedľa seba.
3. Usporiadajte ich podľa žánru
Inšpirujte sa kníhkupectvami a zoskupte knihy podľa kategórií – beletria, literatúra faktu, cestopisy, cudzojazyčné atď. Keď si k nim pridáte aj štítky, zakaždým budete vedieť, kam siahnuť.
4. Pridajte zeleň
Zelené rastliny knižnicu oživia. Ideálne sú sukulenty – sú malé, rastú pomaly a netreba ich tak často zalievať. Krásne sa budú vynímať popínavé druhy, pomocou ktorých dokážete vytvoriť zaujímavé kompozície.
5. Zoskupte tituly, ktoré ste ešte nečítali
Z kníh, ktoré si ešte len plánujete prečítať, vytvorte samostatnú skupinu, aby ste ich ľahko našli, keď budete mať chuť na nový príbeh.
6. Otočte ich opačne
Ak je pre vás harmonický vzhľad políc na prvom mieste, otočte knihy chrbtom k stene. Tento koncept uvítajú všetci tí, ktorí majú zbierku kníh najrôznejších farieb, veľkostí a hrúbok.
7. Dva rady
Pridaním ďalšieho radu kníh využijete priestor a môžete vytvoriť krásny vrstvený vzhľad (ak dáte nižšie dopredu a vyššie dozadu). Myslite však na to, že knihy v zadnom rade budú oveľa ťažšie prístupné.
Ak sú knihy v originálnej knižnici, miestnosti to len prospeje. Napríklad v tvare stromu. Pár ďalších zaujímavých možností nájdete v galérii.
8. Veľké dole
Pri vysokých nábytkových zostavách je dobré umiestniť ťažšie veci naspodok políc. Okrem praktických dôvodov vytvoria väčšie knihy v spodnej časti peknú vizuálnu rovnováhu.
9. Hornú policu vyčleňte na dekorácie
Naplňte svoju knižnicu knihami len do určitej výšky a horné police si vyhraďte na dekorácie. Umiestnite sem fotografie v rámoch, umelecké diela, rastliny alebo väčšie vázy. Stena bude pôsobiť vzdušnejšie.
10. Prezlečte ich do jednotného obalu
Pestrofarebné obálky kníh nahraďte papierovými alebo látkovými, ktoré vašu zbierku zjednotia. Nezabudnite si na chrbát knihy jednotným písmom napísať jej názov a autora.
11. Usporiadajte ich v abecednom poradí
Ak si názvy a autorov pamätáte lepšie ako farby, táto metóda bude pre vás pravdepodobne fungovať lepšie. Zoraďte knihy abecedne podľa autora alebo podľa názvu.
12. Nezasúvajte ich úplne dozadu
Ak máte hlboké police, možno budete v pokušení zasunúť knihy úplne dozadu, kým sa nedotknú zadnej časti police. Nerobte to! Namiesto toho držte chrbty blízko vonkajšieho okraja police. Nielenže vám pred ne nebude sadať prach, ale aj lepšie uvidíte názvy kníh.
13. „Z“ podľa výšky
Pri usporiadaní kníh podľa výšky je jedným z pravidiel myslieť vo vzore Z. Ako to funguje v praxi? Hornú policu začnite zapĺňať zľava vysokými knihami a pokračujte čoraz menšími. Vznikne vám polica, na ktorej budú vľavo uložené vysoké knihy, vpravo nízke.
Polica pod ňou by mala byť usporiadaná presne opačne: vysoké knihy vpravo, nízke knihy vľavo. Takto pokračujte smerom dole, až zaplníte všetky police.
Text: Katka Paukeje
Foto: JORDAN HICKEY, MAX ZINSER, POTTERYBARN, iStock
Zdroj: časopis Môj dom