Zdroj: Fria Folket

V dome pripomínajúcom veterný mlyn dominuje knižnica, ktorú majú doma stovky Slovákov

12. 03. 2023
Zdieľať

Ako zladiť potreby manželov, z ktorých jeden sa venuje právu, druhý keramike a pritom obaja väčšinu času pracujú doma? Navyše, každý z nich má iný denný režim. Tento pár hľadal architektov, ktorí by im navrhli dom na pokojné súžitie i pri rozdielnych potrebách. Okrem dostatku svetla a priestoru na výrobu keramiky bola ich hlavnou požiadavkou veľká knižnica, ktorá by obsiahla neuveriteľné množstvo kníh nielen o práve. Aký je výsledok?

Švédska architektka Hanna Michelson zo štúdia Fria Folket navrhla páru jedinečný a očarujúci priestor, v ktorom môžu obaja pracovať a tvoriť bez toho, aby sa navzájom rušili, a zároveň si užívať prítomnosť jeden druhého.

Riešenie komplikovaného zadania našla v obytných plochách usporiadaných okolo átria. Všetky steny, ktoré dom spájajú s átriom, sú sklené a oproti nim sa tiahne veľká knižnica, ktorá vlastne lemuje chodbu medzi átriom a ostatnými obytnými časťami.

dom cez fasádu ktorého vidieť veľkú knižnicu

Všetky steny, ktoré dom spájajú s átriom sú sklené a oproti nim sa tiahne veľká knižnica, ktorá vlastne lemuje chodbu medzi átriom a ostatnými obytnými časťami. Zdroj: Fria Folket

Ako veterný mlyn so štyrmi ramenami

Pôdorys domu pripomína veterný mlyn. Centrálne umiestnené átrium a knižnicu dopĺňajú štyri ramená – budovy so sedlovou strechou – každé na jednej strane štvorcového átria. Všetky domčeky majú špecifickú funkciu.

štyri drevené domy so sklemenou fasádou a plechovou strechou

Pohyb v smere hodinových ručičiek podporuje umiestnenie okien, ktoré ponúka výhľady do okolia. Zdroj: Fria Folket

Budova orientovaná na východ zahŕňa kuchyňu a presklenú zimnú záhradu, južný domček patrí umeniu a remeslám, západný právu, vede a hudbe. Severná časť zložitej stavby tvorí spálňu, priestor na meditáciu a sebarozvoj. Knižnica, ktorá spája všetky celky, funguje ako krvný obeh projektu. Prístup na nádvorie umožňuje štvoro dverí – zo všetkých ramien domu. Átrium funguje ako súkromný vonkajší priestor na čítanie alebo iný druh relaxu.

Kuchyňa s krbom v dome so sklenou fasádou

Budova orientovaná na východ zahŕňa kuchyňu a presklenú zimnú záhradu. Zdroj: Fria Folket

V smere hodinových ručičiek a od východu po sever

Autorka projektu zoradila jednotlivé zóny domu v poradí podľa pohybu slnka. Vchod je na východe, oddychová časť na severe. Medzi nimi sa nachádzajú denné pracovné zóny. Rovnako postupuje aj stupeň súkromia, od spoločenských priestorov prechádza k čoraz súkromnejším. Pohyb v smere hodinových ručičiek podporuje umiestnenie okien, ktoré ponúka výhľady do okolia.

Keďže sa dom nachádza na okraji borovicového lesa pri jazere Voxsjön, je sa na čo pozerať. Kým severná, východná a západná fasáda sú uzavreté a s exteriérom ich spája len niekoľko starostlivo vybraných otvorov, južná strana sa celá otvára smerom k jazeru.

úzka chodba s červenými kachličkami ohraničená sklenenou fasádou a knižnicou

Materiálovosť i farebnosť projektu poznačila skromnosť v podobe bielenej a prírodnej borovice či tehlovo červenej keramickej dlažby. Zdroj: Fria Folket

Borovicové drevo, keramická dlažba, ikonická knižnica

Materiálovosť i farebnosť projektu poznačila skromnosť v podobe bielenej a prírodnej borovice či tehlovočervenej keramickej dlažby. Veľká časť nábytku pochádza z pôvodného bývania manželov a je upravená na mieru. Možno neuveríte, ale hlavné slovo pri umiestnení množstva kníh dostala ikonická knižnica Ikea Billy – nakoniec, je to domáci švédsky produkt.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný dom zo 17. storočia skrýva za otočnou knižnicou oddychovú miestnosť a ďalšie prekvapenia

Izolácia z ľanových vlákien, žiaden plast

„Našou snahou bolo znížiť environmentálnu stopu stien a striech, a preto sú vyrobené bez plastov. Izolácia je z ľanových vlákien podľa miestnych ľudových tradícií. Fasádu sme obložili neupravenou borovicou z miestnej píly a základ je vyrobený z penového recyklovaného skla bez obsahu betónu,“ objasňuje architektka technické riešenia projektu.

Samozrejmosťou je zachytávanie dažďovej vody v podzemnej nádrži, ktorá zásobuje zimnú záhradu.

obývačka s klavírom, knižnicou a fotografiami na stenách

Hlavné slovo pri umiestnení množstva kníh dostala ikonická knižnica Ikea Billy Zdroj: Fria Folket

Pokiaľ ide o vykurovanie, jeden zo štyroch domčekov môže byť podľa starých severských stavebných tradícií odpojený od zvyšku domu. Je to úsporné riešenie, ktoré pri stúpajúcich cenách za energie ocení každý.

Prečítajte si tiež
Susedný dom im zakrýval výhľad na jazero, tak prevrátili celú dispozíciu domu naopak

Dom s knižnicou

architektonický ateliér: Fria Folket

architektka: Hanna Michelson

lokalita: Švédsko

plocha: 190 m²

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Fria Folket

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevené domy knižnice presklené fasády rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia