Zdroj: Tomáš Kubelka

Moderná novostavba čerpala inšpiráciu u starých vidieckych domov. Nominovali ju na cenu za architektúru

28. 09. 2023
Zdieľať

Jednopodlažný rodinný dom v obci Dříteč pri Pardubiciach je moderným variantom staršej zástavby. Zapadá do charakteru lokality, mierkou a proporciami sa zhoduje s vidieckymi domami. Dokazuje to klasické členenie na pobytovú a hospodársku časť. Ani átrium nie je prežitok. Realizácia od Med Pavlík architekti je nominovaná na Českú cenu za architektúru.

Vnútorný dvor nehnuteľnosti ponúka nezameniteľný výhľad na polabskú krajinu a hrad Kunětická hora na osamotenom vrchu. Stavba domu s podlahovou plochou 233 metrov štvorcových sa realizovala na stavebnej čiare pôvodného objektu. Pôdorysne z prednej a bočných strán kopíruje kosodĺžnikový tvar pozemku. Obec tvorí len zopár krátkych uličiek.

Hobby priestor za priechodnou garážou

V predpolí domu sa nachádza tradičná predzáhradka bez oplotenia. Tvorí ju ľahko udržiavateľný štrkový povrch s výsadbou okrasných tráv. Vstup do domu po pravej strane lemuje mladý listnatý strom. Pri vchode aj z opačnej strany vľavo je situované parkovacie miesto na spevnenom kamennom povrchu, na ktoré nadväzuje priechodná garáž a ďalej hobby priestor.

Prečítajte si tiež
Obnova vyše 80-ročného žilinského domu mu vrátila mladistvý vzhľad. Neverili by ste, že sa kedysi rozpadával

Hospodárska časť je venovaná zberateľskej činnosti. Pýši sa zbierkou historických motocyklov. Veľkoformátové presklenie dodáva miestu vážnosť a teší majiteľa, ktorý má na svoju zbierku dobrý výhľad. Zužujúca sa miestnosť na konci tohto krídla funguje ako záhradný sklad. Miesto ponúka strategicky dobrú obslužnosť záhrady.

Drevená terasa domu s exteriérovým jedálenským stolom

Na drevenej terase pod strieškou sa za stolom naje šesť osôb. Zdroj: Tomáš Kubelka

Spoločenskej časti svedčí výber zariadenia

Do ulice orientovaná spoločenská zóna pozostáva z obývacej izby spojenej s kuchyňou a jedálňou. Plochu všade zjednocuje drevená podlaha. Tón v tóne je nadčasová kožená sedačka s masívnym otočným kreslom. Matný povrch sedacieho nábytku vyvažuje zrkadlový čierny povrch konferenčného stolíku i príručný stolík pri kresle. Efektné zariadenie dopĺňa obraz na stene a menší nábytkový kus. V čiernej farbe sú aj závesné a stropné svietidlá.

Veľkorysá plocha umožnila výber kuchynskej linky v tvare L. Pracovná plocha s drezom a sporákom sa nachádza pod oknom, ktoré ako jediné dáva obyvateľom domu prehľad o dianí vo verejnom priestore. Pozostáva len z dolnej časti v bielej farbe. Pôsobí priam neviditeľne.

Obývačka s koženou sedačkou a kreslom je prepojená s kuchyňou v pozadí.

Obývačka je spojená s kuchyňou a jedálňou. Zdroj: Tomáš Kubelka

Trafiť do správnej miestnosti vedia len domáci

Úložný priestor kuchynskej linky v sivozelenom odtieni na celú plochu bočnej steny sa vyznačuje minimalistickým dizajnom s dotykovým otváraním. Súčasťou tejto plochy sú aj dvere smerujúce do menšej predsiene a súčasne do asymetrickej chodby, do ktorej decentne vyúsťuje sedem dverí. Štýlovo kopírujú princíp sivozelenej “steny” v kuchyni.

Prečítajte si tiež
Využili osvedčený 100-ročný recept na kvalitné bývanie. Rodinný dom si postavili svojpomocne bez stavebnej firmy

Po pravej strane sa raz za radom ukrýva vedľa seba kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a WC, ďalej technická miestnosť, samostatný šatník, druhá kúpeľňa s dvojitým umývadlom, sprchovacím kútom, integrovanou saunou a WC. Koniec dispozície uzatvára spálňa, detská izba a pracovňa.

Chodba plná navlas rovnakých dvier.

Chodbu lemuje sedem navlas rovnakých dvier. Zdroj: Tomáš Kubelka

Úprava záhrady harmonizuje pobyt v interiéri

Detská izba a pracovňa smerujú do vnútorného dvoru. Zatraktívňuje ich príjemný pohľad na trávnik i možnosť priameho výstupu von. Pôdorys do pravého uhla stmeľuje zapustená terasa s exteriérovým jedálenským stolom pre šesť osôb a chodníček popri dome, ktorý vedie až za dom k bazénu. Plocha nízkeho kobercového trávnika sa smerom k zadnému plotu rozširuje.

Prečítajte si tiež
Premena starej farmy na vidiecky dom. Ktoré tradičné prvky zostali zachované?

Osobitý charakter objektu vpisuje použitie kvalitných materiálov. Tmavosivý falcovaný plech so stojatou drážkou a dreveným obkladom vytvára navzájom ideálne materiálové spojenie stien a strešného plášťa. Drevený latkový obklad naopak architekti uplatnili v zapustených nikách pri vchode do domu a v okolí terasy. Drevom je vyložený aj chodníček popri dome.

Zdrojom tepla je plynový kotol napojený na podlahové vykurovanie. Kozub na drevo v obývacej izbe slúži iba ako sekundárny zdroj. “Nad dreveným latkovým podhľadom sú vedené rozvody vzduchotechniky pre úpravu a rekuperáciu vnútorného vzduchu,” uvádzajú architekti pre zaujímavosť. Takéto vizuálne riešenie stropu zútulňuje interiér a podporuje rodinnú pohodu.

Bazén a terasa pred rodinným domom pod Kunětickou horou.

Teplé dni môžu obyvatelia tráviť pri bazéne. Zdroj: Tomáš Kubelka

Rodinný dom pod Kunětickou horou

Autori: Ing. arch. Petr Ročňák, Ing. arch. Lukáš Pavlík, Ing. arch. Tomáš Med, Ph.D.
Lokalita: Dříteč, Česká republika
Plocha pozemku: 965 m2
Zastavaná plocha: 293,7 m2
Podlahová plocha: 233 m2
Obostavaný objem: 1475 m3
Návrh: 2017 – 2018
Realizácia: 2019 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Tomáš Kubelka

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená terasa hospodárska budova návrhy bazénov vidiecke domy
Zdieľať článok
Bohatá úroda napriek suchu? Spoznajte všetky tajomstvá úsporného zavlažovaniaUrob si sám

Bohatá úroda napriek suchu? Spoznajte všetky tajomstvá úsporného zavlažovania

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmiASB.sk

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmi

Akým chorobám čelia naše najobľúbenejšie ovocné stromy a ako proti ním bojovaťUrob si sám

Akým chorobám čelia naše najobľúbenejšie ovocné stromy a ako proti ním bojovať

Sladký čaj z hortenzie? Zoznámte sa s Oamacha, posvätným japonským kvetomZáhrada

Sladký čaj z hortenzie? Zoznámte sa s Oamacha, posvätným japonským kvetom

Diskusia