Zdroj: Matej Hakár

Obnova vyše 80-ročného žilinského domu mu vrátila mladistvý vzhľad. Neverili by ste, že sa kedysi rozpadával

19. 09. 2023
Zdieľať

Rekonštrukcia staršieho domu v sebe zahŕňa hlavnú výzvu – buď zachováte jeho pôvodnú štruktúru a jednoducho ho ,,omladíte“, alebo sa vyberiete cestou moderných úprav, ktoré povedú k strate pôvodnosti. Pri obnove stavby v žilinskej mestskej časti Závodie šlo o prvý prípad. Dom na rohu ulice bol postavený v medzivojnovom období, čiže má už vyše 80 rokov. Tvorcovia projektu sa snažili o zachovanie kvality zástavby z 20. storočia a jej architektonického výrazu.

Dom v Žiline sa nepovažuje za ,,áčkovú“ architektúru. Stavba od svojho vzniku prešla rôznymi zmenami, z ktorých najvýraznejšia je premena jeho funkcie. Predtým šlo o bývanie spojené s hospodárstvom, no dnes už na tento účel neslúži. Z pôvodného domu ostalo síce navonok všetko po starom, hospodársku časť však nahradil nový trakt. Originálna drobnokresba, ako aj architektonický výraz však ostali zachované. To bolo aj jednou z výziev pri rekonštrukcii priestoru.

Exteriér nárožného domu v Závodí po obnove, pohľad z cesty na jeho bočnú a zadnú, "hospodársku" časť.

Dom vyzerá ako nový. Zdroj: Matej Hakár

Navonok zostal rovnaký

Čo sa týka cieľov projektu, okrem zachovania pôvodnej architektúry išlo aj o rozvinutie potenciálu stavby a umocnenie priestorových kvalít.

Navonok ostala štruktúra domu rovnaká. Architekti sa totiž zaobišli bez výraznejších zásahov do stavby, čo považujú za veľké plus aj z hľadiska stanovených cieľov na začiatku projektu a pri jeho realizácii.

Prečítajte si tiež
Z bývalej lisovne je romantické dovolenkové bývanie. Stále má čaro starého vidieka

Predpoklady, s ktorými sa dá pracovať

Stavba je nezvyčajná svojím umiestnením na rohu ulice, čomu bol prispôsobený aj jej charakter. Nárožná parcela zároveň stojí na okraji parku. Dom kopíruje líniu pozemku, a tým aj vznikol jeho spojitý objem súčasne s hospodárskou budovou.

Stavbe dominuje veža s balkónom, ktorá vydarene rieši nárožnú povahu domu. Vo vnútri však v sebe ukrýva mnoho predností – prepracované remeselné detaily, kvalitné materiály, vzdušné priestory a solídnu dispozíciu. To boli dôležité predpoklady, aby tvorcovia zachovali čo najviac z pôvodného a zároveň z nich vytvorili niečo nové.

Exteriér nárožného domu v Závodí po obnove spredu, kde na poschodí vystupuje balkón.

Stavbe na nároží dominuje veža s balkónikom Zdroj: Matej Hakár

Vonkajšie zmeny s veľkým efektom

Pôvodná fasáda budovy jej svojím charakterom a sivou farbou zbytočne pridávala roky. Navyše tvorila kontrast medzi ďalšou zástavbou, čo bolo zjavné už na prvý pohľad.

Počas rekonštrukcie dostala vonkajšia stena nový náter vo sviežich tónoch. Už aj tento jednoduchý zásah efektne zmenil celkový výzor stavby a opticky ju omladil. Zapadla tak medzi ostatné domy na ulici.

Úprav sa dostalo aj priedomiu. Kým predtým ho tvorila tráva, dnes je vysypané štrkom. Pôvodný drevený plot nahradil nový, modernejší, ku ktorému z priedomia vedie vykladaný chodník.

Prečítajte si tiež
Dvojgeneračné bývanie v Modre: Netradičné riešenie, ako rozšíriť obytný priestor, oživilo historickú pamiatku

Z hospodárskej budovy priestor na prezentáciu

Hospodárske sídlo, ktoré tvorilo súčasť budovy, sa rozhodli architekti ponechať s tým, že jeho charakter adaptujú na súčasnú situáciu. Nahradil ho konceptuálny novotvar, ktorý vychádza z pôvodného objektu a jeho typológie a zachováva si jeho objem.

Keďže v budove aktuálne sídli IT firma, tento novovzniknutý priestor slúži na jej pracovnú činnosť. Nové funkčné využitie bývalej hospodárskej časti tak zo stavby ťaží maximum a pritom je flexibilné voči požiadavkám majiteľov.

Nárožný dom v Závodí pred obnovou, pohľad na jeho zadnú čas vo dvore..

Pôvodná verzia hospodárskeho traktu. Zdroj: Matej Hakár

Začala sa nová éra 80-ročného domu

Tieto zmeny napokon prispeli k tomu, aby sa architekti dôkladne popasovali s výzvami, ktoré dom z minulého storočia priniesol. Ciele, ktoré si predsavzali, sa im napokon podarilo splniť. K nim patrila najmä obnova, kultivácia a adaptácia domu na jeho novú funkciu a na požiadavky, ktoré z nej vyplývajú.

Premena vyše 80-ročného domu tak uzavrela kruh svojej histórii a pripravila sa na novú, budúcu etapu vo svojom živote.

Zadná časť obnoveného domu na nároží v Závodí s pokoseným trávnikom a terasou so záhradným nábytkom.

Obnova domu prispela k začiatku jeho novej éry. Zdroj: Matej Hakár

Dom na nároží v Závodí

Firma: ROAR architekti
Architekti:  Ing. arch. Patrik Kuva, Ing. arch. Tatiana Kuva a Ing. arch. Michal Romanec
Lokalita: Závodie, Žilina
Návrh projektu: 2019
Realizácia projektu: 2020 – 2021
Rozloha: pozemok – 398 m2, z toho zastavaná plocha – 206 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: historický dom hospodárska budova rekonštrukcia domu rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia