Zdroj: Brent Darby

Neodolali kúzlu 400-ročného domčeka so slamenou strechou a splnili si sen o živote na vidieku

06. 05. 2021
Zdieľať

Rebecca a Jamie sa rozhodli splniť si sen o živote na vidieku. Nedokázali odolať kúzlu malebného 400-ročného domčeka so slamenou strechou a spoločnými silami ho premenili na idylické rodinné bývanie plné nenúteného šarmu.

Pri hľadaní vysnívaného domova si nejedna rodina musí prejsť nespočetným množstvom obhliadok pozemkov a nehnuteľností. Možno ste to zažili tiež. Neúnavne si dohadujete nové a nové schôdzky, dúfajúc, že tentoraz to už isto vyjde. Rozčarovane opúšťate ďalší na pohľad príjemný a vyhovujúci dom, a pýtate sa samých seba, kedy sa to skončí.

Nuž, nové bývanie jednoducho musí chytiť za srdce. Je to niečo, čo pocítite priamo na mieste a nedá sa vyčítať zo žiadnych opisov ani fotografií. Podobne to bolo aj s manželmi Jamiem a Rebeccou Lovattovcami, ktorí sa rozhodli aj s dvoma malými deťmi opustiť Londýn a nájsť si nové bývanie na vidieku. Ich dlhé pátranie po dome snov však vôbec nebolo márne.

Vidiecky domček

„Kúpou domu na vidieku sme si splnili dávny sen. Život je tu pomalší a bezstarostnejší. Zvykli sme si na praskanie trámov i na neustále zablatenú podlahu. Ten pokoj a príroda vôkol však stoja za to,“ hovorí majiteľka Rebecca. Zdroj: Brent Darby

Hoci Rebecca a Jamie bývali v byte, veľmi dobre vedeli, koľko starostlivosti a úsilia si vyžadujú staré domy. Preto si hneď na začiatku povedali jasné pravidlá. Jedným z nich bolo, že nebudú kupovať nič, čo má viac ako sto rokov.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia obytnej časti chalupy: Z malých tmavých miestností veľký svetlý priestor

No ako to už v živote chodí, všetko sa nakoniec zvrtlo úplne inak, než si pôvodne predstavovali. „Keď sme prvýkrát prekročili prah dverí tohto domu, okamžite som vedela, že je ten pravý. Bolo to, akoby nás ktosi náhle silno objal,“ spomína Rebecca.

„Je pravda, že dom so slamenou strechou nebolo práve to, čo sme hľadali, ale už sa nedalo cúvnuť. Boli sme doň v sekunde zamilovaní až po uši,“ dodáva. „Tak to vidíte. Všetky pravidlá boli nakoniec zbytočné. Aj keď sme plánovali vyberať s rozumom, posledné slovo malo aj tak naše srdce,“ neubráni sa Jamie a Rebecca smiechu.

Majiteľka Rebecca

Majiteľka Rebecca. Zdroj: Brent Darby

Prvé, čo manželov na dome zaujalo, bol netypicky vzdušný interiér. „Boli sme príjemne prekvapení. Čakali sme skôr malé, tmavé izby. Vysoké stropy ešte viac presvetľovali a zväčšovali priestor. Celé prízemie nám bolo akoby šité na mieru – bolo to presne to, čo sme potrebovali,“ vysvetľuje Rebecca.

Napriek vyhovujúcej dispozícii nepôsobil interiér ako taký vôbec prívetivo. Dom nebol obývaný takmer dva roky, takže všetky miestnosti vyzerali dosť zanedbane. Mladých manželov to však vonkoncom neodradilo, skôr naopak. Rebecca v ňom od samého začiatku videla skrytý potenciál: „Úprimne som sa tešila na to, ako mu spolu vdýchneme nový život. Na naše veľké šťastie v dome zostalo množstvo pôvodných zachovalých prvkov, ako napríklad úžasné trámy alebo drevená podlaha a, samozrejme, veľký otvorený kozub s tehlovým obkladom.

Výklenok s kozubom v obývačke

Pôvodný murovaný výklenok s kozubom je ústredným prvkom veľkej obývacej izby na prízemí. V súčasnosti v ňom stoja krbové kachle, ktoré sú obľúbeným miestom v dome pre všetkých členov rodiny. Dvom klasickým pohodlným pohovkám robí spoločnosť starožitné kreslo z eBay a perzský koberec s názvom Strom života. Ľanové závesy s kvetinovým vzorom od Kate Forman dopĺňajú typický štýl anglického vidieka. Zdroj: Brent Darby

Nebol tu takmer žiadny nábytok, iba zopár starých kobercov a nevzhľadná kuchynská linka. Celý interiér bol pre mňa ako čisté biele plátno, na ktorom som sa mohla, takpovediac, vyblázniť. Mala som v hlave toľko nápadov! Túžila som sem vniesť čaro pravého anglického vidieka s množstvom textúr, látok, kobercov, hrubých závesov a pohodlných kresiel.“

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Keď sa Rebecca pustila do renovácie interiéru, začala, ako inak, kuchyňou. V hlave mala vysnívanú klasickú anglickú kuchyňu, z ktorej dýcha tradičné remeslo. Manželia zvolili tzv. ,in-frame systém, ktorý pôsobí neformálne a príjemne vidiecky. Jamie nechal vyrobiť skrinky vo svojej vlastnej stolárskej firme a Rebecca si vzala na mušku zháňanie zvyšných kusov nábytku z druhej ruky. Bol medzi nimi napríklad starý príborník alebo ostrovček, ktorý používa na prípravu jedla, ale aj ako barový pult, keď príde návšteva.

Keď sme prvýkrát vošli do domu, bolo to, akoby nás niekto objal. V tej chvíli sme si uvedomili, že pátranie po dome našich snov sa práve skončilo.

Rebecca, majiteľka

„Milujeme voľnosť, ktorú nám toto miesto dáva. Veľa času trávime vonku, čo znamená, že si dnu pravidelne nanosíme hlinu a kamienky. Už sme si na to zvykli. Deti stále behajú sem a tam, no nikto z nás sa nestrachuje, že by niečo vzácne rozbili alebo zničili. Neriešime to. Napriek tomu, že podlaha, steny i nábytok nie sú dokonalé a vidno, že toho prežili už veľa, je to krásny a útulný domov,“ vraví Rebecca.

Vidiecka kuchyňa

Aby manželia docielili nefalšovaný vidiecky vzhľad kuchyne, rozhodli sa pre vstavané skrinky s typickým rámovaním, ktoré skombinovali s niekoľkými samostatne stojacimi kusmi vrátane mobilného ostrovčeka, príborníka a prútených košov. Na stenách visia obrazy od Jamieho pratety a známej umelkyne Muriel Pemberton, ktorá bola svojho času hrdou členkou Kráľovskej akvarelovej spoločnosti. Zdroj: Brent Darby

Kým ešte bývali v Londýne, zvykli často usporadúvať večere pre rodinu a známych. Po presťahovaní sa do lona prírody však bolo obom jasné, že nikto, koho k sebe pozvú, nezostane len na večeru. No v dome neboli nijaké miestnosti navyše, ktoré by mohli počas víkendov vyčleniť rodine.

Na pozemku však stála menšia samostatná hospodárska stavba, ktorá v minulosti slúžila na ustajnenie zvierat a Jamie s Rebeccou sa rozhodli, že práve z nej vytvoria apartmán pre hostí. Aby bola stará stajňa obývateľná, potrebovala celkovú rekonštrukciu vrátane kompletného technického vybavenia.

Hosťovský domček v záhrade

Len kúsok od prednej časti domu, pár krokov cez záhradu a terasu, nájdete bývalú stajňu, ktorú Rebecca a Jamie premenili na domček pre hostí. Zdroj: Brent Darby

„Dom je chránená pamiatka – je v zozname národného dedičstva Anglicka, takže sme náš projekt museli predložiť aj pamiatkovému úradu. Získať povolenie na rekonštrukciu podobných stavieb však niekedy trvá dlho. Pamiatkarom sme predstavili našu víziu vrátane všetkých materiálov, ktoré sme plánovali použiť. Chceli sme, aby domček do okolia zapadol. Myslím, že to bol dôvod, prečo bola naša žiadosť odsúhlasená tak rýchlo,“ spomína Rebecca.

Spoločnými silami ho manželia premenili na útulné bývanie pre hostí s dvoma samostatnými spálňami a jednou kúpeľňou. Jednu z izieb Rebecca dnes využíva ako svoju dielňu – tu trávi čas pretváraním starého nábytku alebo šitím nových textílií do interiéru.

Hosťovská spálňa v domčeku

Keďže bývalá stajňa, z ktorej vznikol domček pre hostí, nemala žiadne pôvodné dobové prvky, ktoré by bolo dobré zachovať, Rebecca tu mala pri zariaďovaní voľnú ruku. Predné dvere sa otvárajú do svetlej spálne, ktorá vďaka obkladu na stenách z bielenej borovice nadobudla moderný rustikálny nádych. Zdroj: Brent Darby

„Bývanie na vidieku zmenilo náš život o stoosemdesiat stupňov. Zo všetkých strán sme obklopení prírodou s nádhernými výhľadmi na polia, farmy a lesy. V lete sme obvykle vonku. Rada počúvam vtáky, včely, kravy, poníky a traktory, ktoré rušne začínajú nový deň. Keď sa v noci zdvihne silnejší vietor, cítime, ako sa celý dom kolíše. Vtedy si tu pripadáme ako na lodi. Tento dom tu však pevne stojí viac ako 400 rokov, nemyslím, že teraz niekam odletí,“ smeje sa Rebecca.

Mojím najobľúbenejším kusom nábytku je náš kuchynský stôl z borovicového dreva. Nie je síce pekný ani štýlový, ale mám ho od svojich 20 rokov a prežil so mnou väčšinu môjho dospelého života. Keď príde rodina, radi za ním sedíme, večeriame, spomíname na minulosť a smejeme sa. Je to ten najkrajší čas.

Rebecca, majiteľka

Regály na mieru okolo okna

Regály na mieru od podlahy po strop so vstavaným posedením zaberajú jednu celú stenu obývačky, ktorá pôsobí ako dokonalý kútik na čítanie. „Pre stolára to bola zložitá práca, pretože police nesmel oprieť o pôvodnú omietku ani o trámy,“ hovorí Rebecca.  Zdroj: Brent Darby

Na matrac pod oknom ušila majiteľka poťah z látky od Kate Forman a doplnila ho pruhovanými vankúšmi od Susie Watson Designs. Mosadzná stojaca lampa je od Original Homewares – spoločnosti, ktorá sa špecializuje na starožitné kúsky z polovice 20. storočia.

Prečítajte si tiež
Storočná chalupa sa dočkala znovuzrodenia! Okrem rekonštrukcie aj vkusné rozšírenie

Počas slnečných dní majú Lovattovci veľké francúzske okno s výhľadom do záhrady otvorené dokorán. S rodinou si užívajú večeru priamo pod modrou oblohou, alebo len tak oddychujú v tieni na sedačke vyrobenej z paliet. „Leto si tu vieme naplno užiť. No priznávam, že je tu aj množstvo práce. Záhrada je náš ďalší veľký projekt. Momentálne síce pôsobí ako trávnik na kriket, ale mojím snom je vytvoriť v nej malú uzlovú záhradu (formálne usporiadanie záhonov do štvorcovej schémy – pozn. red.) plnú aromatických rastlín a bylín. Už teraz sa na to teším.“

PROFIL

Majitelia

Rebecca a Jamie Lovattovci a ich deti Freddie (10) a Verity (8). 

Rebecca je blogerka, ktorá sa zaoberá vidieckymi domami a interiérmi, interiérovým dizajnom, záhradníčením a receptmi Aga (myenglishcountrycottage.co.uk).

Jamie je riaditeľom v stolárskej firme, ktorá je zároveň dodávateľom WJL.

Nehnuteľnosť

Chalupa zo 17. storočia, so slamenou strechou a tromi spálňami, Veľká Británia

Text: Pippa Blenkinsop, redakčne pripravila Katarína Paukeje

Foto: Brent Darby

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: anglický vidiek chalupy historický dom kozub renovácia domu starožitný nábytok vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia