Pozrite si skutočný dom autorky románu Pýcha a predsudok. Prečo anglický štýl stále inšpiruje vidiecke bývanie?

Pozrite si skutočný dom autorky románu Pýcha a predsudok. Prečo anglický štýl stále inšpiruje vidiecke bývanie?

Galéria (6)
Zdroj: iStock
06. 05. 2023
Zdieľať

V tomto období žije celý svet anglickými tradíciami v súvislosti s korunováciou nového kráľa po 70 rokoch. Pozreli sme sa ne z trochu iného uhla. Medzi britskú klasiku patria aj diela Jane Austenovej. Pozývame vás na krátku návštevu do jej skutočného domu. Štýlom starého Anglicka sa mnohí pri zariaďovaní inšpirujú aj dnes. A aj u nás.

Dom, v ktorom naposledy bývala slávna spisovateľka, stojí v Chawtone (Hampshire). Nájdete v ňom však zariadenie, ktoré používala Jane a jej príbuzní. Vzniklo tu šesť jej obľúbených románov. Momentálne je dôležitým múzeom svojej slávnej obyvateľky.

Od statku po múzeum – posledný domov Jane Austenovej

Podľa informácií zverejnených na webe múzea Jane Austen´s House, v roku 1769 kúpili dom príbuzní Austenovcov, no prvá budova na tom mieste stála oveľa skôr. Asi pred 500 rokmi. Išlo o drevený statok so slamenou strechou.

Kto bola Jane Austen?

1775 – 1817

Slávna a aj kritikou uznávaná anglická spisovateľka. Vo svojich dielach opisovala vyššie vidiecke vrstvy a spôsob života v dobovom Anglicku. Hoci jej príbehy majú v sebe istú dávku romantiky sú predovšetkým trefnou kritikou spoločnosti a ľudských charakterov. Najznámejšie sú jej romány Rozum a cit, Pýcha a predsudok či Emma.

portrét J. Austen

Portrét spisovateľky. Zdroj: iStock

Jane Austenová sa spolu s matkou, sestrou a rodinnou priateľkou do Chawton Cottage nasťahovala v roku 1809. Žila tu do mája 1817, keď pre podlomené zdravie odišla a zakrátko zomrela. Matka so sestrou Cassandrou v dome žili po zvyšok života (1845).

Dom Jane Austen

Dom Jane Austenovej, v ktorom žila 8 rokov. Zdroj: iStock

Prečo si vidiecke bývanie vychutnáva anglický štýl dodnes?

Dvojpodlažný dom s výraznou tehlovou fasádou je pre anglický vidiek typický (cottage). Mnohí fanúšikovia vidieckeho štýlu si vychutnávajú estetiku priznanej tehly dodnes, evokuje im klasiku, tradície a určite aj poriadnu dávku romantiky. Práve tú nám už desiatky rokov zabezpečujú Austenovej romány. Pozrite sa, ako anglický vidiek inšpiruje v našich končinách.

Inšpirovali sa
Čaro anglického a francúzskeho vidieka si preniesli k sebe domov

Nesmrteľný anglický krb

V časoch, keď za stolom v Chawton Cottage vznikali Pýcha a predsudok alebo Rozum a cit, sa v Anglicku bývalo prakticky, ale zároveň tak, aby dekorácie odrážali sociálny status majiteľov. Práve doplnky ukazovali, kde sa v spoločenskom rebríčku nachádzate. Hlavnými miestnosťami, kde sa domáci zdržovali, boli obývačka, spálňa a jedáleň. Jedáleň bývala rozdelená na časť pre rodinu a hostí. Nechýbal, samozrejme, krb, respektíve niekoľko.

Inšpirovali sa
Malé Anglicko na malebnej samote v srdci Slovenska

Súčasné old englad style interiéry sa ho tiež nevzdávajú, hoci už nie je praktickou nutnosťou. Atmosféru a dizajn výrazne dotvára. Moderné krby už môžete zapojiť aj do vykurovacieho systému.

Čím prekvapuje nábytok Jane Austenovej?

V obývacích izbách z austenovskej doby boli predovšetkým pohovky a kreslá. Čisté línie minimalizmu by ste na nich hľadali márne. Drevený nábytok skôr charakterizovali oblúky a vlny, ornamenty, aj keď sa rozhodne nezabúdalo na to, čo si majitelia mohli dovoliť.

Chawton,,United,Kingdom,,2013:

Interiér domu Jane Austenovej Zdroj: isifa/Shutterstock

V Janinom poslednom dome si medzi takýmito kúskami môžete pozrieť jej písací stôl, či skôr stolík z orechového dreva. Predpokladá sa, že bol malý, lebo v tej dobe spisovateľka nechcela písaním pútať pozornosť rodiny ani verejnosti. Stával pod oknom a svojou veľkosťou umožňoval istú diskrétnosť, nenápadnosť.

V spálni zaś nájdete inak pomerne jednoduchú posteľ s baldachýnom.

Steny zdobili obrazy a vzorované tapety, ktorými sa tiež dodnes inšpirujú milovníci  vidieckeho štýlu bývania.

V záhrade Jane vysadila dub

K anglickým usadlostiam patrili, samozrejme, typické anglické záhrady. Dnes je záhrada pri dome Austenovcov o niečo menšia ako kedysi. Je vysadená rôznymi druhmi rastlín populárnymi v tom období. Okrem trávnika na piknik tu nájdete bylinky, trvalkové záhony, letné cibuľoviny a samozrejme ruže. Môžete ovoňať 30 veľmi starých odrôd, napríklad Gallica, Alba, Centifolia a Moss.

Ruža Rose gallica var. Officinal

V záhrade domu anglickej spisovateľky sa pestuje aj odroda ruží známa ako Gallica. Zdroj: iStock

Múzeum ďalej uvádza, že presné usporiadanie záhrady z čias Austenovej nie je známe. Vie sa, že mala úžitkovú časť, o ktorú sa starala Janina mama. V záhrade rastie aj starý dub. Má priamu spojitosť s tým, ktorý spisovateľka osobne vysadila.

Dom Jane Austenovej

V záhrade domu-múzea Jane Austenovej sa pestuje mnoho druhov kvetín. Zdroj: isifa/Shutterstock

Okrem samotného domu, záhrady a zariadenia pripomínajú Jane Austenovú rôzne predmety, napríklad prvé vydania jej, kníh, rukopisy a podobne.

Inšpirovali sa
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček

Ak máte chuť, zájdite si popri sledovaní anglických tradícií v televízii aj na virtuálnu alebo videonávštevu tohto historického domu a pozrite si ho miestnosť po miestnosti. Presvedčte sa, akú stopu zanecháva jeho štýl aj v dnešných (vidiecky ladených) interiéroch.

Text: Zuzana Kubalová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj informácií: Jane Austen´s House Museum

 

Kategória: Aktuality Návšteva
Tagy: anglická záhrada anglický vidiek historický dom Jane Austen vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia