Dom Jane Austen, Chawton

Pozrite si skutočný dom autorky románu Pýcha a predsudok. Prečo anglický štýl stále inšpiruje vidiecke bývanie?

Galéria (6)
Zdroj: iStock
06. 05. 2023
Zdieľať

V tomto období žije celý svet anglickými tradíciami v súvislosti s korunováciou nového kráľa po 70 rokoch. Pozreli sme sa ne z trochu iného uhla. Medzi britskú klasiku patria aj diela Jane Austenovej. Pozývame vás na krátku návštevu do jej skutočného domu. Štýlom starého Anglicka sa mnohí pri zariaďovaní inšpirujú aj dnes. A aj u nás.

Dom, v ktorom naposledy bývala slávna spisovateľka, stojí v Chawtone (Hampshire). Nájdete v ňom však zariadenie, ktoré používala Jane a jej príbuzní. Vzniklo tu šesť jej obľúbených románov. Momentálne je dôležitým múzeom svojej slávnej obyvateľky.

Od statku po múzeum – posledný domov Jane Austenovej

Podľa informácií zverejnených na webe múzea Jane Austen´s House, v roku 1769 kúpili dom príbuzní Austenovcov, no prvá budova na tom mieste stála oveľa skôr. Asi pred 500 rokmi. Išlo o drevený statok so slamenou strechou.

Kto bola Jane Austen?

1775 – 1817

Slávna a aj kritikou uznávaná anglická spisovateľka. Vo svojich dielach opisovala vyššie vidiecke vrstvy a spôsob života v dobovom Anglicku. Hoci jej príbehy majú v sebe istú dávku romantiky sú predovšetkým trefnou kritikou spoločnosti a ľudských charakterov. Najznámejšie sú jej romány Rozum a cit, Pýcha a predsudok či Emma.

portrét J. Austen

Portrét spisovateľky. Zdroj: iStock

Jane Austenová sa spolu s matkou, sestrou a rodinnou priateľkou do Chawton Cottage nasťahovala v roku 1809. Žila tu do mája 1817, keď pre podlomené zdravie odišla a zakrátko zomrela. Matka so sestrou Cassandrou v dome žili po zvyšok života (1845).

Dom Jane Austen

Dom Jane Austenovej, v ktorom žila 8 rokov. Zdroj: iStock

Prečo si vidiecke bývanie vychutnáva anglický štýl dodnes?

Dvojpodlažný dom s výraznou tehlovou fasádou je pre anglický vidiek typický (cottage). Mnohí fanúšikovia vidieckeho štýlu si vychutnávajú estetiku priznanej tehly dodnes, evokuje im klasiku, tradície a určite aj poriadnu dávku romantiky. Práve tú nám už desiatky rokov zabezpečujú Austenovej romány. Pozrite sa, ako anglický vidiek inšpiruje v našich končinách.

Inšpirovali sa
Čaro anglického a francúzskeho vidieka si preniesli k sebe domov

Nesmrteľný anglický krb

V časoch, keď za stolom v Chawton Cottage vznikali Pýcha a predsudok alebo Rozum a cit, sa v Anglicku bývalo prakticky, ale zároveň tak, aby dekorácie odrážali sociálny status majiteľov. Práve doplnky ukazovali, kde sa v spoločenskom rebríčku nachádzate. Hlavnými miestnosťami, kde sa domáci zdržovali, boli obývačka, spálňa a jedáleň. Jedáleň bývala rozdelená na časť pre rodinu a hostí. Nechýbal, samozrejme, krb, respektíve niekoľko.

Inšpirovali sa
Malé Anglicko na malebnej samote v srdci Slovenska

Súčasné old englad style interiéry sa ho tiež nevzdávajú, hoci už nie je praktickou nutnosťou. Atmosféru a dizajn výrazne dotvára. Moderné krby už môžete zapojiť aj do vykurovacieho systému.

Čím prekvapuje nábytok Jane Austenovej?

V obývacích izbách z austenovskej doby boli predovšetkým pohovky a kreslá. Čisté línie minimalizmu by ste na nich hľadali márne. Drevený nábytok skôr charakterizovali oblúky a vlny, ornamenty, aj keď sa rozhodne nezabúdalo na to, čo si majitelia mohli dovoliť.

Chawton,,United,Kingdom,,2013:

Interiér domu Jane Austenovej Zdroj: isifa/Shutterstock

V Janinom poslednom dome si medzi takýmito kúskami môžete pozrieť jej písací stôl, či skôr stolík z orechového dreva. Predpokladá sa, že bol malý, lebo v tej dobe spisovateľka nechcela písaním pútať pozornosť rodiny ani verejnosti. Stával pod oknom a svojou veľkosťou umožňoval istú diskrétnosť, nenápadnosť.

V spálni zaś nájdete inak pomerne jednoduchú posteľ s baldachýnom.

Steny zdobili obrazy a vzorované tapety, ktorými sa tiež dodnes inšpirujú milovníci  vidieckeho štýlu bývania.

V záhrade Jane vysadila dub

K anglickým usadlostiam patrili, samozrejme, typické anglické záhrady. Dnes je záhrada pri dome Austenovcov o niečo menšia ako kedysi. Je vysadená rôznymi druhmi rastlín populárnymi v tom období. Okrem trávnika na piknik tu nájdete bylinky, trvalkové záhony, letné cibuľoviny a samozrejme ruže. Môžete ovoňať 30 veľmi starých odrôd, napríklad Gallica, Alba, Centifolia a Moss.

Ruža Rose gallica var. Officinal

V záhrade domu anglickej spisovateľky sa pestuje aj odroda ruží známa ako Gallica. Zdroj: iStock

Múzeum ďalej uvádza, že presné usporiadanie záhrady z čias Austenovej nie je známe. Vie sa, že mala úžitkovú časť, o ktorú sa starala Janina mama. V záhrade rastie aj starý dub. Má priamu spojitosť s tým, ktorý spisovateľka osobne vysadila.

Dom Jane Austenovej

V záhrade domu-múzea Jane Austenovej sa pestuje mnoho druhov kvetín. Zdroj: isifa/Shutterstock

Okrem samotného domu, záhrady a zariadenia pripomínajú Jane Austenovú rôzne predmety, napríklad prvé vydania jej, kníh, rukopisy a podobne.

Inšpirovali sa
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček

Ak máte chuť, zájdite si popri sledovaní anglických tradícií v televízii aj na virtuálnu alebo videonávštevu tohto historického domu a pozrite si ho miestnosť po miestnosti. Presvedčte sa, akú stopu zanecháva jeho štýl aj v dnešných (vidiecky ladených) interiéroch.

Text: Zuzana Kubalová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj informácií: Jane Austen´s House Museum

 

Kategória: Aktuality Návšteva
Tagy: anglická záhrada anglický vidiek historický dom Jane Austen vidiecke domy
Zdieľať článok
Advokát radí: Ako má vyzerať odovzdávajúci a preberací protokolDom z tehly

Advokát radí: Ako má vyzerať odovzdávajúci a preberací protokol

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon z použitého paletového dreva, ktorý bude ozdobou vašej záhradyUrob si sám

Ako si vyrobiť vyvýšený záhon z použitého paletového dreva, ktorý bude ozdobou vašej záhrady

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte maťZáhrada

Spestrite si záhon letničkami: 6 očarujúcich druhov, ktoré musíte mať

Ako nechať na záchode vyniknúť držiak na toaletný papier? Peter vám ukáže svoje riešenieUrob si sám

Ako nechať na záchode vyniknúť držiak na toaletný papier? Peter vám ukáže svoje riešenie

Diskusia