Výslednú podobu hľadali dlho, ale oplatilo sa. Architekti vytvorili pre rodinu s dieťaťom perfektný nový domov
V súčasnej dobe sa architekti často stretávajú s požiadavkou prerobiť pôvodné byty, ktoré majú na dnešné pomery neraz nevhodnú dispozíciu. Adaptovanie takéhoto bývania na moderné podmienky si vyžaduje nielen konštrukčné zásahy, ale aj kreatívne riešenie priestoru. Jedným z takýchto príkladov je aj byt na Charkovskej ulici v Prahe – Vršoviciach, pod ktorý sa podpísali architektky Petra Ciencialová a Kateřina Průchová z ateliéru Plus One Architects.
Byt sa nachádza na poslednom poschodí činžovného domu, ktorý bol postavený začiatkom 20. storočia. Je príznačný vysokými stropmi aj špaletovými oknami. Mladá rodina, ktorej priestor patrí, si z neho priala vytvoriť vzdušný a priestranný obývací priestor, kde sa jej bude pohodlne bývať. Túžili tiež po tom, aby pre všetkých členov domácnosti vzniklo súkromné zákutie.
Hľadanie dispozičného riešenia
Po zohľadnení požiadaviek rodiny sa architekti pustili do vytvárania návrhu. Podľa svojich slov hľadali rozvrhnutie dispozície dlho. Spočiatku vzniklo veľké množstvo variantov. Po vytrvalom procese však dospeli k finálnej verzii, ktorá sa majiteľom veľmi páčila.
Adaptovanie pôvodného stavu na súčasný si vyžadoval niekoľko zásahov, a tak z dispozície ostali len nosné steny, hoci aj tie sa neskôr ešte upravovali. Výsledná kompozícia prakticky nadväzuje na potreby mladej rodiny a do úvahy berie aj nemenné štruktúry, ako je plocha bytu, vysoké stropy či pôvodné okná.
Dve časti jedného bytu
Bývanie je rozdelené na dve časti. Prvú z nich tvorí obývacia izba, ktorá sa dá jednoducho zväčšovať pomocou spálne. Spálňa je z oboch strán priechodná, pričom závesy po jej obvode zaisťujú majiteľom intimitu. Druhá polovica bytu patrí detskej izbe a kúpeľni.
Detská izba má pomerne malú podlažnú plochu, avšak túto nevýhodu kompenzuje poschodie na spanie, ktoré je schované nad technickou miestnosťou so šatňou. Pri posteli je okienko, ktoré slúži na lepšiu cirkuláciu vzduchu, ale aj na komunikáciu s ostatnými členmi rodiny ,,dole“.
Svetlá kúpeľňa je vykladaná bielymi obkladačkami, ktoré navodzujú pocit čistoty. Je „divoko prebúraná“, ako uviedli autorky návrhu, a koncipovaná tak, aby sa do nej vošlo všetko potrebné.
Hra svetla aj farebných akcentov
Byt v Prahe – Vršoviciach je priestranný a svetlý, čomu nahráva aj dômyselný dizajn. Prekvapením môže byť absencia stropných svietidiel, výnimkou je len luster nad jedálenským stolom. Všetky svetlá sú zakomponované v nábytku a prispôsobujú sa dennej a nočnej dobe.
Biela farba, ktorá bývaniu dominuje, je doplnená o farebný nábytok (modrý gauč) či prvky zo svetlého dreva. Modrý gauč v inak svetlo ladenej obývačke tvorí farebný kontrast. Biela farba tiež umožňuje prechod svetlu, napríklad skrz presklené dvere zo spálne.
Vetrať, dýchať a žiť
Tak znie heslo architektov, ktoré v byte na Charkovskej pretavili do skutočnosti. Priestor je vzdušný nielen po optickej stránke. Vetrať sa v ňom dá na niekoľko spôsobov, okrem pôvodných špaletových okien na to slúžia napríklad i dvoje dvojkrídlových presklených dvier vedúcich zo spálne, ktoré sa dajú otvoriť do priestoru.
Nábytok je praktický a funkčný, o čom svedčí knižnica, ktorá vypĺňa celú stenu až po strop obývačky. Dotvára celkový útulný dizajn a pomáha tiež lepšie izolovať zvuk medzi susednými bytmi. V miestnosti síce nenájdete televízor, no zo steny nad dverami spálne sa dá spustiť premietacie plátno, vďaka ktorému si majitelia môžu vytvoriť domáce kino s patričnou atmosférou. Bývanie napĺňa predstavu mladej rodiny a víziu architektov do bodky.
Byt vo Vršoviciach
Architekti: Ing. arch. Petra Ciencialová, Ing. arch. Kateřina Průchová
Ateliér: Plus One Architects
Lokalita: Charkovská, Praha 10 – Vršovice
Návrh: 2021
Rok realizácie: 2022
Text: Natália Turcovská
Fotografie: Radek Úlehla
Styling: Janský & Dunděra