Pohľad na jedálenský stôl so stoličkami.

Pôvodný byt by vás vrátil do 90. rokov. Architekti ho dokázali premeniť na perfektné bývanie pre mladú rodinu

Galéria (27)
Zdroj: Radek Úlehla
20. 03. 2024
Zdieľať

Ako návrat v čase do 90. rokov pôsobil interiér bytu v pražskej štvrti Strašnice neďaleko Vinohradov. Nový vlastník ho však dokázal oceniť bez predsudkov a uvidieť jeho perspektívu očami aktuálnych dizajnérskych trendov. O menšiu úpravu dispozície a kompletne nové nadčasové zariadenie v striedmej farebnosti sa mu postaralo štúdio MENU architekti.

Zachované zriaďovacie predmety a použitie drahých podlahových aj obkladových materiálov si na prvý dojem vyslúžilo prirodzený obdiv. Predstavy mladej rodiny sa však už od začiatku spájali so štýlovou, nanovo prepracovanou domácnosťou. Mramorový obklad z kúpeľne sa podarilo starostlivo odstrániť a následne ho prospešne upcyklovať. Podľa slov autorov ho opätovne využili v jednej pražskej gastro prevádzke vo forme stolíkov.

Nehnuteľnosť s rozlohou 113 metrov mala od začiatku viacero benefitov. Jedným z nich je orientácia do troch strán, tým druhým logicky usporiadané dispozičné riešenie. To si vyžiadalo len malý dodatočný zásah v otvorenej časti z dôvodu zväčšenia oboch izieb. A po odstránení pôvodnej časovej vrstvy a sadrokartónových podhľadov s bodovým osvetlením priestor ešte viac precitol prirodzeným svetlom.

Pôvodný stav bytu pred premenou.

Pôvodný stav bytu pred premenou. Zdroj: Radek Úlehla

Kúpeľňa s odľahčenou atmosférou

Do bytu sa vchádza cez pozdĺžnu chodbu. Hygienické zázemie, ktoré nájdeme po pravej strane vstupu so samostatným WC a priestrannou kúpeľňou oproti vstupným dverám, je účelovo izolované. Obklad kúpeľne pokrýva veľkoformátové svetlobéžové terazzo. V kombinácii s drevenou skrinkou a bielymi doplnkami navodzuje príjemnú, priam odľahčenú kúpeľnú atmosféru.

Prečítajte si tiež
Zbavte sa vecí, ktoré robia dom zbytočne starý a zastaralý. Pozrite sa, ktoré to sú!

Komfort poskytuje jej obsiahlejšie vybavenie, pozostávajúce z vane, sprchovacieho kúta, širokého oválneho umývadla i ďalšieho WC. Priestor bez okna kompenzuje vhodné rozmiestnenie svietidiel.

Kúpeľňa v byte s vaňou, sprchovým kútom a umývadlom.

Do kúpeľne v byte sa vošlo všetko potrebné vrátane vane aj sprchovacieho kúta. Zdroj: Radek Úlehla

Nenápadná, ale predsa príťažlivá

Najväčšia plocha bytu patrí obývacej izbe s kuchyňou. Efekt otvoreného priestoru podporuje i presklená pracovňa na boku obývačky. Jednotne použitý materiál prepája domácnosť v jeden kompaktný celok. Masívna dubová knižnica s rastrovým rozvrhom políc a skrinkami v dolnej časti slúži multifunkčne. Knihy radostne striedajú dekoratívne drobnosti a zopár rastlín. Domácu idylu tradične dopĺňa kozub a televízor. Centrálna poloha sedacej súpravy umožňuje podrobnejšie sledovanie diania vôkol.

Prečítajte si tiež
6 kuchynských trendov, ktorým sa radšej vyhnite, inak bude vaša kuchyňa onedlho pôsobiť zastaralo

Priam impozantne pôsobí rozmer a rozvrh kuchynskej zostavy v nadčasovej sivo-béžovej. Patrí k nej i kuchynský ostrov so zabudovaným drezom a varnou doskou. Veľkorysá pracovná plocha i jedálenský servis vystavený v otvorených policiach dokladá vrchol aktuálneho kuchynského dizajnu.

Digestor zapracovaný do kovovej konštrukcie nad kuchynským ostrovom zľahla odkazuje na industriálny štýl. Miestu pristane aj jedálenský šesťmiestny stôl pri oblej stene s okenným pásom. Do tejto zóny priamo dopadá slnko a spríjemňuje rodinné chvíle rovnako ako jednotná dubová podlaha, synonymum pre teplo domova.

Pohľad do kuchyne s linkou, úložnými skrinkami a ostrovčekom s drezom a varnou doskou.

Otvorené police s vystaveným riadom či veľkorysý kuchynský ostrov s drezom a varnou doskou dokladajú, že majitelia sa zavádzaniu najnovších interiérových trendov nebránia. Zdroj: Radek Úlehla

Škandinávska čistota v spálni

Byt sa ďalej člení na väčšiu spoločenskú časť a menšiu súkromnú s dostupnosťou cez vstupnú chodbu. Z jedného bodu neďaleko vstupných dvier sa ponúka výhľad na všetky tri obytné priestory.

Prečítajte si tiež
Tmavý a zastaraný bungalov zmenili na žiarivé moderné bývanie. Čiastočne svojpomocnú premenu zvládli za 100 000 eur

Plochu detskej izby sa podarilo zväčšiť predĺžením kuchynskej priečky. Pozdĺž nej umiestnili vizuálne nenápadný skriňový nábytok. Hlavná časť detskej izby s postieľkou tak ponúka dostatočný priestor na všetky detské sebarealizácie.

Nepravidelný pôdorys spálne s rohovým oknom architekti dorovnali na os chodby. Tiež posunuli dvere zo stredu na kraj, aby vytvorili viac miesta pre úložný nábytok. Architekti ním nahradili chýbajúci samostatný šatník, ktorý v byte nebol k dispozícii. Podarilo sa im však v izbe vytvoriť dizajn škandinávskej čistoty. Prispieva k tomu i manželská posteľ z dubového dreva, ktorá splýva s podlahou z toho istého materiálu. Význačnosť bytu sa ukázala v jeho tvárnosti.

Hlavná spálňa so skriňovou zostavou po celej dĺžke steny.

Absenciu samostatného šatníka architekti vyriešili pridaním vstavaných skríň po celej dĺžke dvoch stien. Zdroj: Radek Úlehla

Premena bytu z 90. rokov

Architekti: MENU architekti
Lokalita: Strašnice, Praha
Plocha: 113 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto:
Radek Úlehla

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Prahe moderné bývanie premena bytu rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok
Drevený, plastový alebo plechový záhradný domček? Pozrite si prehľadné porovnanie vlastnostíUrob si sám

Drevený, plastový alebo plechový záhradný domček? Pozrite si prehľadné porovnanie vlastností

Smrek prinesie kúsok do lesa do vašej záhrady. Vyberte si z 5 osvedčených kultivarovZáhrada

Smrek prinesie kúsok do lesa do vašej záhrady. Vyberte si z 5 osvedčených kultivarov

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zaváraťUrob si sám

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zavárať

6 dôležitých pravidiel pri kúrení drevom! Len, ak ich dodržiavate, kúrite účinne, ekologicky, a pritom najlacnejšieUrob si sám

6 dôležitých pravidiel pri kúrení drevom! Len, ak ich dodržiavate, kúrite účinne, ekologicky, a pritom najlacnejšie

Diskusia