Zdroj: Photointrigue/iStock

Nedovoľte, aby vám viac otravovali život! Poznáme 9 účinných spôsobov, ako si poradiť s muchami v domácnosti

20. 06. 2024
Zdieľať

Mucha domáca patrí u nás k najbežnejším domácim škodcom. V interiéroch sa zvykne vyskytovať najmä počas teplých letných dní. Prenáša však množstvo patogénov nebezpečných pre ľudí i zvieratá. Preto je dôležité držať ich čo najďalej od našich jedál i obydlí.

Muchy sú známe tým, že si rady sadajú na čokoľvek vrátane hnijúcich potravín, výkalov či uhynutých a rozkladajúcich sa živočíchov. Na svojom tele zbierajú vírusy a baktérie spôsobujúce ochorenia, ako dyzentéria, salmonelóza, infekcie spôsobené E.coli, ale aj iné tráviace ale aj dýchacie problémy. Dokážu tiež prenášať parazity a na kontamináciu jedla či povrchov im stačí zopár sekúnd.

Práve to je dôvodom, pre ktorý by ste sa mali múch nadobro zbaviť. Našťastie existuje viacero možností, pomocou ktorých dokážete jej výskyt doma minimalizovať. A nepotrebujete na to ani chémiu.

Muchy chytené v plastovej mucholapke na strome.

Na chytanie či odpudenie múch nemusíte ani kupovať drahé pasce Všetko, čo potrebujete, máte už doma. Zdroj: Shutterstock

Prvoradá je prevencia

Muchy bývajú aktívne od jari do jesene, no vrchol dosahujú práve v lete. Napriek svojmu relatívne krátkemu (15- až 30-dňovému) životu sa muchy dokážu rozmnožovať veľmi rýchlo. Pri optimálnych podmienkach môže samička klásť aj 100 vajíčok naraz, a to každé 3 – 4 dni. Preto je vhodné vykonať preventívne opatrenia ešte skôr, než sa začne ich sezóna, prípadne hneď ako to bude možné.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!

Dôležité je v prvom rade zamedziť vstupu múch dovnútra. Pokiaľ ste tak ešte neurobili a momentálny rozpočet vám to dovoľuje, zvážte inštalovanie sieťok na všetky okná v dome či byte. Ak ich už máte, skontrolujte ich stav a prípadné trhliny či iné poškodenia v nich opravte. Rovnako treba utesniť všetky praskliny a štrbiny v múroch. Takto muchám zamedzíte prístup dovnútra.

Prečo sa mucha dostane k vám domov?

Jedným z najväčších lákadiel pre muchy bývajú určité prenikavé vône. Zvyčajne ide o hnijúce jedlo či potraviny, zápach z odpadkového koša či odpadových vôd, ale aj pach domácich miláčikov a ich exkrementov. Večer a v noci sú priťahované aj svetlom z izieb.

V interiéri venujte zvýšenú pozornosť udržiavaniu čistoty najmä týmito krokmi:

  • Jedlo – vrátane toho nedojedeného – preložte čo najskôr do uzatvárateľných nádob, prípadne do chladničky.
  • Čo najskôr zlikvidujte všetky hnijúce i plesnejúce potraviny.
  • Špinavý riad nenechávajte dlho neumytý
  • Pravidelne čistite pracovné dosky v kuchyni.
  • Splachujte zakaždým toaletu a okamžite vyhadzujte použité plienky.
  • Odpadkový kôš udržujte čistý a dobre uzavretý a pravidelne ho vysypávajte.
  • Nezabúdajte ani na hygienu vašich domácich miláčikov a pravidelne po nich upratujte.
  • Udržujte ich srsť, jedlo aj podstielku či pelech čisté.
  • Nenechávajte misky s ich jedlom nezakryté či poloprázdne.
Detail na muchy v keramickej nádobe na souflé so sladkým obsahom.

Sladké jedlá a nápoje sú pre muchy obzvlášť lákavé. Nenechávajte ich preto dlho nezakryté či neuzatvorené. Zdroj: iStock

Ako odpudiť muchy z domácnosti?

Boj s muchami je prakticky nekončiaci. Pokojne sa preto môže stať, že aj keď máte svoj domov čistý, občas v ňom budete počuť ich otravné bzučanie. Prinášame vám preto zopár ďalších ekologických tipov, ako ich zo svojho okolia odpudiť.

Prečítajte si tiež
Komáre sa vám budú tento rok vyhýbať! Vyrobte si domáci repelent bez chémie, stačiť vám bude len zopár ingrediencií

1. Bylinková mini záhradka

V boji proti otravnému hmyzu vám môžu pomôcť prirodzené arómy rastlín. Na muchy, ale aj ďalší otravný hmyz, má dobrý repelentný účinok napríklad rozmarín, mäta, bazalka či levanduľa. Stačí, ak kvetináče s týmito rastlinami umiestnite  na okenné parapety. Navyše tak budete mať po ruke vždy čerstvé bylinky na varenie.

Dva kvetináče bazalky na parapetnej doske s olejom, čiernym korením a soľou.

Bazalka patrí medzi obľúbené bylinky v kuchyni a navyše aj medzi prirodzené odpudzovače múch. Zdroj: Shutterstock

2. Použite esenciálne oleje

Ak pestovanie byliniek nepatrí k vašim silným stránkam, ako prírodný repelent vám postačia aj esenciálne oleje, ktoré mnohé rastliny produkujú. Okrem byliniek spomenutých v prvom tipe odporúčame využiť aj tymián, šalviu, eukalyptus či citrónovú trávu. Použite ich napríklad vo forme spreja – fľašu s rozprašovačom naplňte vodou s pár kvapkami esenciálneho oleja. Potom ním nastriekajte parapet, dvere či ďalšie miesta, kde sa muchy radi zdržujú. Využiť môžete aj difuzér, do ktorého olej nakvapkáte a umiestnite ho do miestnosti.

Detail na kvapkanie esenciálneho oleja do nádoby s vodou.

Pri správnom výbere aróm môžu esenciálne oleje urobiť pri odháňaní múch podobnú službu ako čerstvé bylinky. Zdroj:Shutterstock

3. Stavte na mäsožravú rastlinu

O mucholapke – Dionaea muscipula – ste už určite počuli. Je to fascinujúca rastlina s typickými pascami, ktorých pohyb používa pri chytaní múch alebo iného hmyzu. Ulovenú korisť v nich uväzní a rozloží za pomoci špeciálnych enzýmov. Celý proces trvá niekoľko dní.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodce a zlepšujú chuť plodov

Ak sa rozhodnete pre pestovanie tejto mäsožravej rastliny, treba jej dopriať dostatok vlhkosti a maximum svetla, pokojne aj toho priameho slnečného. Skvelo vynikne na parapetnej doske na južne alebo východne orientovanom okne. Navyše je bezpečná ako pre deti, tak aj domáce zvieratá, takže obavy nie sú na mieste.

Detail na rastlinu mucholapka, ktorý drží v rukách dieťa.

Mucholapka síce veľa hmyzu naraz nezožerie, no s pár jedincami si hravo poradí. Zdroj: Shutterstock

4. Vyrobte si octovú pascu

Ocot sa vyskytuje v každej bežnej domácnosti a je vedľajším produktom kvasenia. Jeho vôňa je pre muchy opojná, doslova sa ňou omámia. Octová pasca funguje nielen na domáce muchy, ale aj na vínne mušky, tzv. octomilky.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Rozpustite lyžicu cukru v niekoľkých lyžiciach jablčného octu a pridajte aj pár kvapiek saponátu. Zmes nalejte do misky, ktorú prikryte potravinovou fóliou. Vo fólii urobte zopár otvorov, aby sa k muchám vôňa octu dostala. Otvory by mali byť prispôsobené veľkosti muchy. Prostriedok na umývanie riadu je v tomto prípade dôležitý preto, že naruší povrch octu. Keď budú muchy chcieť pristáť na jeho hladine, utopia sa. Na octomilky funguje podobným spôsobom aj fľaša so zvyškami červeného vína – dnu sa dostanú ľahko, von už nie.

Stôl s rastlinami, troma fľaštičkami a octovou pascou s utopenými muškami.

Nezabudnite vrch nádoby prekryť fóliou s dierkami, aby bolo pre muchy náročnejšie vyletieť zas von. Zdroj: Shutterstock

5. Vyskúšajte cukor

Sladkosť muchy priam milujú, a tak ak by sa ocot v prípade múch neosvedčil, vyskúšajte pascu pozostávajúcu z cukrovej vody. Zmiešajte v nádobe pár lyžíc cukru s vodou a nalejte do fľaše. Do jej hrdla vložte vopred pripravený papierový kornútik, ktorý bude mať pri špičke otvor dosť veľký, aby ním mucha prešla. Muchám totiž zabráni v úniku, a vám ušetrí námahu pri ich dodatočnom chytaní. Aj v tomto prípade môžete do cukrovej vody pridať pár kvapiek saponátu, ktoré urýchlia ich úhyn.

Náš tip

Podobným spôsobom ako cukrová voda bude fungovať aj med, sladký sirup či kúsky ovocia. V prípade medu a sirupu bude stačiť poliať sladkou tekutinou dno a steny nádoby.

Pohár s ovocnou pascou na muchy na stole v extérieri.

Papierový kornútik upevnite okolo hrdla fľaše, aby dobre tesnil a muchy si nenašli cestu von popri ňom. Zdroj: Shutterstock

Ďalšie užitočné tipy na zbavenie múch

  • 6. Klinčeky: muchy neznášajú vôňu klinčekov. Do jabĺk alebo väčších citrusov napichajte jedno balenie klinčekov a takto pripravené odpudzovače rozmiestnite po dome.
  • 7. Vanilkový extrakt: nádobu vysteľte vatou, na ktorú nalejete 4 polievkové lyžice vanilkového extraktu. Vložte k nej aj pár lístkov mäty. Potom ju prikryte vzdušnou látkou, ktorú prichytíte gumičkou k hrdlu tak, aby držala na mieste. Vznikne vám účinný domáci repelent.
  • 8. Výluh z byliniek: do nádoby s vodou umiestnite už spomínané klinčeky alebo levanduľu a nechajte cez noc lúhovať. Ráno potom bylinky odstráňte a misky s vylúhom umiestnite na parapetnú dosku.
  • 9. Repelentná sviečka – v obchode sa dá kúpiť sviečka s vôňou citronelly, ktorá účinne odpudzuje hmyz vrátane múch.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock, iStock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: bylinky škodce triky záhrad
Zdieľať článok
Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?

Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmuZáhrada

Pestrec mariánsky: Liečivý bodliak, ktorý ochráni pečeň a posilní obranyschopnosť organizmu

Ligurček, koriander, bazalka – aj týmto bylinkám sa venuje najnovšie vydanie podcastu ZáhradaZáhrada

Ligurček, koriander, bazalka – aj týmto bylinkám sa venuje najnovšie vydanie podcastu Záhrada

Pandravy chrobákov: Ako ich od seba rozoznať a je naozaj pravda, že škodia?Záhrada

Pandravy chrobákov: Ako ich od seba rozoznať a je naozaj pravda, že škodia?

Diskusia