Funkčná šikmá strecha? Nepodceňte skladbu!

16. 10. 2024 Zdieľať

Aby investície vynaložené do výstavby mali opodstatnenie a prinášali požadovaný úžitok, neradno podceniť žiaden detail. Skladbu šikmej strechy nevynímajúc.

Vedeli ste, že podľa prieskumov má nadpolovičná väčšina rodinných domov na Slovensku šikmú strechu? Netýka sa to len domov staršieho dáta, ale aj novostavieb, tento archetypálny prvok má stále veľké množstvo priaznivcov. Či už staviate alebo rekonštruujete, je dobré sa predtým zorientovať sa v systémových skladbách šikmých striech.

Dnes už to nie sú len nároky na odolnosť voči požiaru či počasiu, ale aj prísne tepelnotechnické či akustické parametre, ktoré musí strecha spĺňať. Potvrdzujú to aj slová Ing. Vladimíra Balenta, technického špecialistu projektového manažéra Saint-Gobain Construction Products, s. r. o.: „Vo všeobecnosti by mala každá strecha zohľadňovať požiadavky na tepelnú ochranu, skladba by mala byť navrhnutá bez kondenzácie v strešnom plášti, resp. s kondenzáciou v minimálnom množstve, ktorá sa stihne počas roka odpariť, a mala by zabezpečiť požadovaný akustický komfort a ochranu pred požiarom, či pred letným prehrievaním.“

Pracovník pri ukladaní izolácie šikmej strechy.

Zdroj: Isover

Každá vrstva má svoju úlohu

„Vo všeobecnosti by mala mať strecha pohľadovú vrstvu, nosnú konštrukciu, inteligentnú klímamembránu, tepelnú izoláciu, hydroizolačné súvrstvie (v smere interiér – exteriér),“ prezrádza Vladimír Balent a pokračuje: „V prvom rade je dôležitý správny návrh, aby strecha v daných podmienkach spĺňala očakávania. Rôzne simulácie v prípravnej, resp. projektovej fáze tomu môžu výrazne pomôcť. Zároveň netreba podceniť detaily, pri šikmej streche napríklad napojenie klímamembrány na okolité konštrukcie, pri plochých strechách kotvenie, pri strechách s dlažbou na terčoch a pri požiadavke na vyššie bodové zaťaženie výber správnych izolačných materiálov a spôsob odvetrania strechy vo všeobecnosti. Samozrejmosťou by mala byť súčinnosť projektanta a realizátora.“

Pracovník pri inštalácii izolácie šikmej strechy materiálmi Isover.

Zdroj: Isover

Aké parametre si všímať pri výbere?

Z tepelnoizolačného hľadiska je dôležité sledovať dva parametre – tepelný odpor R a súčiniteľ tepelnej vodivosti λ. Čím je tepelný odpor zvolenej hrúbky izolácie vyšší, tým lepšie tepelne izoluje a to v letnom aj zimnom období. Vyšší tepelný odpor dosiahneme výberom produktu s nižším súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky tepelnej izolácie.

Systémová strešná skladba Isover

Grafika izolácie šikmej strechy Isover.

  1. Strešná krytina na latovaní
  2. Kontralatovanie – zabezpečuje odvetranie priestoru pod krytinou
  3. Difúzne otvorená poistná hydroizolácia, napr. Isover DF2
  4. Tepelná izolácia (Isover Unirol Profi, Isover Unirol Plus alebo Isover Domo Plus, alebo hrúbky podľa skladby Profi, Economy,Basic )
  5. Inteligentná klímamembrána Isover Vario® XtraSafe alebo Vario®KM Duplex UV alebo parozábrana Isover Stopvap 90
  6. 5 až 6 cm inštalačná medzera, kde sú umiestnené technické rozvody
  7. Sadrokartón Rigips, napr. Modrá akustická doska s activ air® v hrúbke podľa požiadavky na požiarnu odolnosť

V štyroch kategóriách

Značka Isover ponúka niekoľko kategórií systémových skladieb izolácií. Tým, že každá používa inú hrúbku izolácie, líšia sa účinnosťou tepelnej izolácie a  mierou úspory priestoru, úrovňou ochrany pred letným prehrievaním, ale aj ochranou strešnej konštrukcie pred plesňami a negatívnym vplyvom vlhkosti. Všetky sú vhodné pre dvojplášťové šikmé strechy bez záklopu alebo so záklopom, so skladanou strešnou krytinou alebo aj s plechovou krytinou.

Basic predstavuje základné riešenie tepelnej izolácie. Tepelnoizolačnými parametrami nezaostáva za ostatnými skladbami, má však najvyššie nároky na priestor kvôli väčšej hrúbke. Vyžaduje tiež pomerne hrubú podkonštrukciu pod krokvami. Na druhej strane cena izolácie je  najnižšia zo všetkých uvedených. Pri návrhu odvetranej vzduchovej je nutné zohľadniť triedu tolerancie hrúbky tepelnej izolácie Isover Domo Plus a zvýšiť výšku kontralaty a tým aj odvetranej vzduchovej medzery.

Pred snehom a vodou z exteriéru chráni izoláciu kontaktná, difúzne extra pevná otvorená poistná hydroizolácia. (Isover DF2 pre sklon už od 5 stupňov alebo o Isover DF3 od sklonu strechy 17 stupňov). Tepelná izolácia Isover Domo Plus v potrebnej hrúbke sa vkladá medzi krokvy a pod krokvy, v závislosti od výšky krokvy je tepelná izolácia uložená v 2 alebo viacerých vrstvách. Hrúbka vrstvy pod krokvami sa bežne pohybuje v rozmedzí 140 až 200 mm, pričom celková hrúbka zateplenia medzi aj podkrokvami dosahuje hrúbku 420mm.

Detail na izolovanú šikmú strechy zvnútra materiálmi Isover.

Zdroj: Isover

Skladba Economy je takisto určená pre dvojplášťovú šikmú strechou, je však omnoho úspornejšia vo vnútornom obytnom priestore ako aj v podkonštrukcii. Pred snehom a vodou ju tiež chráni extra robustná hydroizolácia Isover DF2 aleboDF3 a tepelná izolácia Isover Unirol Plus sa vkladá medzi a pod krokvy v dvoch alebo viacerých vrstvách, jej hrúbka pod krokvami dosahuje 140 až 200 mm , pričom celková hrúbka zateplenia medzi aj podkrokvami dosahuje hrúbku 380 mm. Táto skladba má vynikajúci pomer kvality a ceny.

Skladba Profi je vhodná pre stavby s vyššími nárokmi na ochranu pred letným prehrievaním cez strechu. Skladba obsahuje extra robustnú poistnú hydroizoláciu Isover DF2 pre strechy sklonom od 5  stupňov alebo Isover DF3 pre sklon od 17 stupňov, tepelnú izoláciu zo sklenej vaty Isover Unirol Profi, ktorá sa vkladá medzi krokvy a pod krokvy. Hrúbka vrstvy pod krokvami sa pohybuje v rozmedzí 110 až 180 mm. pričom celková hrúbka zateplenia medzi aj podkrokvami dosahuje hrúbku 360 mm. Súčasťou systému je aj inteligentná klímamembrána Isover Vario® Xtra Safe.

Skladba Isover SPACE+ sa vyznačuje vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami pri minimálnom zásahu do interiéru. Celková hrúbka izolácie je len 30 cm, pričom z interiérovej strany sa vkladá len medzikrokvová izolácia, tým pádom nedochádza ku zmenšeniu obytného priestoru, ako to je pri izolácii umiestnenej pod krokvami. Táto skladba využíva kombináciu izolačných dosiek Puren Plus s hrúbkou 140 mm so 160 mm hrubou minerálnou izoláciou Isover Unirol Profi.

Viac informácií nájdete na www.isover.sk.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Kategória: Nezaradené
Tagy: izolácia strechy šikmá strecha tepelnoizolačné materiály
Zdieľať článok
Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchyUrob si sám

Prečo vám zateká cez strechu a ako tomu zabrániť? Väčšinou sú za tým tieto poruchy

Milan Pavle: V budúcnosti bude doménou chladenieASB.sk

Milan Pavle: V budúcnosti bude doménou chladenie

Vodíkový mrakodrap? V novom hlavnom meste Egypta plánujú priekopnícky projektASB.sk

Vodíkový mrakodrap? V novom hlavnom meste Egypta plánujú priekopnícky projekt

Mäsožravky sú fascinujúce a niektoré sa za starostlivosť odmenia krásnymi kvetmi. Ako sa o ne postarať?Záhrada

Mäsožravky sú fascinujúce a niektoré sa za starostlivosť odmenia krásnymi kvetmi. Ako sa o ne postarať?