Ako správne izolovať základy rodinných domov?

28. 03. 2017
Zdieľať

Staviate alebo plánujete stavbu rodinného domu? Viete, ako správne zaizolovať jeho základy, aby vám nezatekalo do pivnice? Možno len potrebujete poradiť...

Rady, ako izolovať základy domu na rovine, vo svahu či pri potoku, nájdete na novej webovej stránke spoločnosti Icopal: www.zaklady.icopal.sk. Stránka bola vytvorená špeciálne pre staviteľov a ponúka informácie o tom, ako ochrániť dom pred vlhkosťou, plesňou a znehodnotením. V hre je budúcnosť a zdravie celej rodiny.

Návody a tipy, na čo dať pozor

Návrh a výber spoľahlivej hydroizolácie základov rodinného domu sa v súčasnosti značne podceňuje. „Stavitelia rodinných domov si na izoláciu často vyberajú nekvalitné materiály s nedostatočnými parametrami, čo spôsobuje veľké škody na majetku,“ povedal Rastislav Šmehyl, obchodný riaditeľ spoločnosti Icopal a.s. Treba si uvedomiť, že cena hydroizolácie základov domu síce tvorí len nepatrné percento z celkovej ceny stavby, ale v prípade poruchy hydroizolácie sú náklady na jej opravu veľmi vysoké. Niekedy je oprava chýb dokonca nemožná. K izolácií spodnej stavby sa totiž spätne tak ľahko nedostanete. Aké materiály si teda vybrať na zaizolovanie základov rodinného domu? Na čo si dať pozor pri ich výbere? Akým spôsobom treba materiály aplikovať na múry a základovú dosku? Ktorým najčastejším chybám sa môžete vyhnúť? Čo môže staviteľ domu urobiť svojpomocne a čo by mal radšej zveriť do rúk špecializovanej realizačnej firmy? Odpovede ponúka nová webová stránka.


Natavovanie zvislej hydroizolácie treba zveriť do rúk špecializovanej realizačnej firmy.

Natavovanie zvislej hydroizolácie treba zveriť do rúk špecializovanej realizačnej firmy.
Icopal a.s.

Mnohé odstrašujúce príklady

Spoločnosť Icopal upozorňuje, že správne zvolenou a bezchybne zrealizovanou hydroizoláciou základov domu môžu rodiny predísť mnohým problémom. Ak sa izolovanie zanedbá, hrozí popraskanie vlhkých základových stien, vzlínanie vlhkosti na stenách, vznik plesne, výskyt alergií, mykóz a chronických chorôb dýchacích ciest. Obzvlášť varuje pred nebezpečným radónom a pred materiálmi s nedostatočnými parametrami. „Pozor si treba dať na príliš tenké a lacné asfaltové pásy, nevhodné na izolovanie spodnej stavby. Mnohé sa dajú ľahko roztrhať v ruke a ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre,“ upozorňuje R. Šmehyl. Odporúča používať asfaltové pásy z asfaltu modifikovaného kaučukom, lebo ich kvalita je neporovnateľne vyššia a životnosť niekoľkonásobne dlhšia – v porovnaní s pásmi z oxidovaného asfaltu. Vo všeobecnosti platí, že na základoch sa šetriť neoplatí. „Rodiny často investujú obrovské peniaze do novej podlahy či kuchynskej linky. Hydroizoláciu základov síce nevidno, ale pred vodou a vlhkosťou ochráni všetko v dome – podlahu, nábytok a hlavne všetkých členov rodiny,“ dodáva R. Šmehyl.

www.icopal.sk  ​

Kategória: Aktuality
Tagy: domy icopal rodinný dom základy
Zdieľať článok

Diskusia