Ako zvýšiť bezpečnosť okien

Ako zvýšiť bezpečnosť okien

23. 09. 2016
Zdieľať

Okná a balkónové dvere sú ľahkou a podľa policajných štatistík aj najčastejšou cestou, ako sa do bytu dostanú zlodeji. Pokiaľ sa chystáte meniť staré okná za nové alebo staviate rodinný dom, mali by ste myslieť i na bezpečnosť. Oceníte to nielen keď pôjdete na dovolenku.

Elektronické zabezpečenie okien riešte už pri ich výbere

Ak plánujete chrániť svoj byt elektronicky, nevyhnete sa aj zodpovedajúcemu zabezpečeniu okien a dverí. Nechať osadiť okná magnetickými senzormi už pri výrobe sa vyplatí, pretože tieto prvky budú súčasťou okenného kovania. Ušetríte tak nie len financie, ale aj prípadné dodatočné murárske práce na začistenom ostení okolo nových okien. 

Kovanie na okennom ráme je vybavené malým spínačom, ktorý reaguje na blízkosť magnetu, umiestneného na okennom krídle. Pri zapnutom alarme sa poplach vyvolá buď pri pohybe okennej kľučky, alebo pri otváraní okna. Systém môže byť napojený na mobilný telefón, pult centralizovanej ochrany, atď.

Mechanická ochrana môže zlodejov odradiť

Rýchlosť, s akou sa oknami do bytu dostanú zlodeji, predĺžia a sťažia mechanické ochranné prvky. I samotný fakt, že sa okno nedá jednoducho vypáčiť či rozbiť, môže zlodejov odradiť. Norma definuje bezpečnostné triedy, teda to, čo by malo okno vydržať pri snahe dostať sa násilím dovnútra. 

Pokiaľ budete riešiť okná s vyššou bezpečnosťou, je treba počítať s vyššou cenou. Vyplatí sa dopredu sa poradiť aj s poisťovňou. Dodávateľ okien by mal zákazníkovi doložiť certifikátom, že okná spĺňajú požadované parametre bezpečnostnej triedy. Norma predpokladá aj špeciálnu montáž.

Mechanickú ochranu okien tvorí spoločne vždy niekoľko prvkov. Okrem zodpovedajúceho bezpečnostného zasklenia sú to aj špeciálne prvky kovania. Krídlo zavretého okna musí byť k rámu fixované v niekoľkých uzamykacích bodoch. V bezpečnostnom vyhotovení fungujú tieto čapy a kamene ako západky, brániace naddvihnutiu a uvoľneniu krídla, ich počet a umiestnenie po obvode okna definuje zmienená norma. Odvŕtaniu okennej kľučky a jej otvoreniu z vonkajšej strany bráni kalená kovová podložka. Zamykacia kľučka blokuje posuv kovania a nedovolí otočenie bez kľúčika. U plastových okien musí byť kovanie fixované do kovovej výstuhy profilu, aby nedošlo k ľahkému vytrhnutiu. To je len hrubé vymenovanie niektorých bezpečnostných prvkov v okennom kovaní.


Ako zvýšiť bezpečnosť okien

1834847
Window Holding a.s.

Bezpečnostné zasklenie je samostatnou kapitolou. V princípe ide o sklenené tabule, ktoré sú spojené niekoľkými špeciálnymi fóliami. Rozbiť takéto okno nie je vôbec jednoduché a črepy navyše zostávajú prilepené na fólii.

Pokiaľ budete riešiť ochranu bytu a bezpečnostné prvky okien, vždy sa vyplatí poradiť sa s odborníkmi a s dodávateľmi okien potom presne definovať, čo by mali okná spĺňať. Dodatočné riešenie bezpečnostných prvkov môže byť finančne i technicky veľmi náročné.

Kategória: Aktuality
Tagy: bezpečnostné okná
Zdieľať článok

Diskusia