Zdroj: iStock

Kontrolujete si spotrebu energie na meračoch? Aj vyúčtovanie sa môže mýliť!

13. 03. 2023
Zdieľať

Tento rok sa mnohí majitelia bytov obávajú vyúčtovania nielen tepla a teplej vody ešte viac, ako po minulé roky. Nečudo, dôvodom sú rastúce ceny energií. Niekedy sa však môže aj vo vyúčtovaní objaviť mylná suma, hoci je to málo pravdepodobné. Záleží napríklad od toto, či ste boli doma, keď správca domu robil odpočet meračov, či boli údaje jasne viditeľné a dobre opísané. Najlepším spôsobom, ako ušetriť je mať veci pod kontrolou. Ako na to?

Najneskôr do 31. mája môžeme očakávať vyúčtovanie tepla a teplej vody  za rok 2022. Ak bývate v paneláku, pravdepodobne ste už absolvovali odpočet meračov tepla a vody koncom minulého alebo začiatkom tohto roka. Určite viete, že v bytových domoch s centrálnym systémom vykurovania sa náklady na teplo rozdeľujú medzi jednotlivé byty – ako konečných používateľov – podľa údajov z meračov tepla a vody.

nohy v hrubých modrých ponožkách na radiátore, mačka

Ak si chceme byť istí, že vyúčtovanie bude správne, v prvom rade by sme mali overiť funkčnosť a spoľahlivosť meračov a ventilov na radiátoroch. Zdroj: iStock

Máte funkčné ventily na radiátoroch a merače?

Ak si chceme byť istí, že vyúčtovanie tepla bude správne, v prvom rade by sme mali overiť funkčnosť a spoľahlivosť meračov a ventilov na radiátoroch. Vo väčšine prípadov to za nás robí bytová správa, ktorá pravidelne vymieňa merače, ale určite si treba overiť, ako fungujú, keď kupujeme nový byt alebo sa nám vyúčtovanie viac ako nepozdáva.

Prečítajte si tiež
Rozumné tipy, ako znížiť náklady na energie

Dobrý spôsob, ako mať náklady na teplo pod kontrolou, je zapisovať si raz za mesiac v rovnaký deň údaje z meračov. Tak zároveň viete, na čom by bolo dobré ušetriť. Mnoho meračov si v pamäti uchováva odpočty po určitý čas, takže si ich môžete overiť aj spätne.

kontrola meračov spotreby energie

Je dobré si overiť funkčnosť zariadení, ktoré vykurujú alebo chladia a spotrebu si evidovať. Zdroj: iStock

Inteligentné merače

Dobrým tipom, ktorý vás dovedie ku kontrole nákladov na energie, sú inteligentné merače tepla. Vďaka nim vidíte spotrebu v reálnom čase a nemusíte sa namáhať s otváraním skrinky na WC a hľadaním hodnôt na zaprášených prístrojoch. Potrebné informácie ľahko získate po prihlásení sa na špeciálne webstránky, prostredníctvom ktorých môžete spotrebu energie dlhodobo sledovať.

radiátorová hlavica a peniaze

Náklady na energie sa ľahšie kontrolujú vďaka inteligentným meračom. Zdroj: iStock

Aj váš sused si „vykuruje“ teplom z vášho bytu?

V panelákoch sú bežné situácie, že majiteľ bytu, ktorý z viacerých strán obklopujú iné vykurované byty sa snaží ušetriť, stiahne kúrenie a „vykuruje“ si teplom ostatných bytov okolo. Tento byt je nevykurovaný na úkor iných. Vďaka legislatívnej zmene (platnosti Vyhláška č.503/2022 Z.z. Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky), ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roku, už nebude možné, aby jeden z vlastníkov bytov platil za kúrenie len minimum a iný takmer dvojnásobok priemeru. Rozpočítavanie nákladov na vykurovanie by tak malo byť spravodlivejšie a jasnejšie – či to bude naozaj tak, ukáže vyúčtovanie v roku 2024.

muž sediaci v čiapke a svetri pri radiátore, ruke má mobil

Ak chcete ušetriť náklady na teplo, nemusíte doma sedieť vo svetri. Radšej vykurujte efektívne. Zdroj: iStock

Ako šetriť teplom?

Dobrých a účinných rád, ako šetriť na výdavkoch za teplo, nie je nikdy dosť. Hlavnými prvkami, ktoré sú nevyhnutné, ak chcete ušetriť, sú kvalitné regulačné ventily a termostatické hlavice. Vďaka nim viete nastaviť teplotu v každej miestnosti podľa vašich aktuálnych potrieb.

Prečítajte si tiež
Indukčné varné dosky spotrebujú minimálne množstvo energie. Aké sú ich ďalšie výhody?

Častou chybou je prekrývanie radiátorov nábytkom či rôznymi krytmi. Dôležité je, aby teplo z radiátorov mohlo voľne cirkulovať, inak sa na merači môžu objaviť nesprávne údaje. Ak sa snažíte ušetriť, tiež nie je dobrý spôsob, vypnúť radiátor na pár dní úplne a potom ho opäť zapnúť. Takýmto spôsobom neušetríte, pretože podchladená miestnosť sa vykuruje horšie a straty budú väčšie. Lepšie je znížiť teplotu v miestnosti len o pár stupňov pootočením termostatu, nie vypnutím.

ženská ruka otvára okno na vetračku

Vetranie na vetračku nie je efektívne z hľadiska spotreby tepla. Zdroj: iStock

Nevetrajte „vetračkou“

Myslite aj na správne vetranie. Ak máte po celý deň otvorenú „vetračku“, radiátor, ktorý je spravidla pod oknom sa bude snažiť dosiahnuť požadovanú teplotu – bude sa snažiť neustále ohrievať chladný vzduch, ktorý ide zvonku. Lepší spôsob vetrania je nárazové vetranie dokorán otvoreným oknom na kratší čas.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Aktuality Energia
Tagy: energie šetrenie v domácnosti
Zdieľať článok
Jadrová energia zažíva vo svete návrat, minulý rok sa jej rekordne darilo aj u násASB.sk

Jadrová energia zažíva vo svete návrat, minulý rok sa jej rekordne darilo aj u nás

Smrek prinesie kúsok do lesa do vašej záhrady. Vyberte si z 5 osvedčených kultivarovZáhrada

Smrek prinesie kúsok do lesa do vašej záhrady. Vyberte si z 5 osvedčených kultivarov

Ako si v záhrade vybudovať suchý kamenný múrik, aby bol nielen pekný, ale aj funkčnýUrob si sám

Ako si v záhrade vybudovať suchý kamenný múrik, aby bol nielen pekný, ale aj funkčný

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Diskusia