Regulovanie radiátora
Zdroj: istock.com

Rozumné tipy, ako znížiť náklady na energie

13. 12. 2022 Zdieľať

Kúriť, svietiť, variť a celkovo fungovať v domácnosti sa dá ekonomickejšie aj bez toho, aby sme trpeli chladom a zásadne sa obmedzovali. Stačí sa riadiť nasledujúcimi tipmi od odborníkov.

S najväčšou pravdepodobnosťou už kúrite. Ak ste pred začiatkom vykurovacej sezóny dôkladne skontrolovali vykurovaciu sústavu (kotol, komín, kozub, odvzdušnili radiátory a vyčistili komín), urobili ste výrazný krok k šetreniu, ktorý sa určite prejaví na konečnom účte. Peniaze za teplo totiž najčastejšie neunikajú cez okná, ale míňajú sa dôsledkom nízkej efektivity kúrenia.

Neprekurovať, no ani nemrznúť

Každé zvýšenie teploty o 1 stupeň Celzia zvyšuje spotrebu energie o 6 %. „Zdanlivo malým krokom, ale s veľkým efektom na šetrenie, je neprekurovanie miestností,“ hovorí Ing. Jozef Pollág zo spoločnosti PPA Power DS, s. r. o., ktorá patrí do skupiny PPA CONTROLL.

Aby bolo aj pri kúrení nastavenom na nižšiu teplotu v miestnostiach príjemne, treba urobiť niekoľko jednoduchých opatrení. Na oknách by mali byť záclony, ktoré siahajú po parapetnú dosku. Šíreniu tepla z radiátorov ďalej do miestnosti by nemali brániť žiadne prekážky – záclony, závesy, nábytok ani mokrá bielizeň sušiaca sa na radiátore.

Rozdelenie miestností na dennú a nočnú časť tiež pomáha šetriť, kým v dennej časti (obývačka, kuchyňa) treba nastaviť na termostate o niečo vyššiu teplotu (21 až 23 stupňov), v miestnostiach, kde spíme, stačí mať konštantne okolo 19 stupňov. Bude sa príjemne spať, a pritom sa nikto nebude triasť od zimy.

Vetranie naozaj pomáha

Zo zdravotného hľadiska aj z pohľadu spotreby energií na kúrenie je ideálne zachovať vlhkosť vzduchu v interiéri v rozmedzí medzi 50 a 60 %. „Pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti totiž máme pocitovú teplotu rovnakú ako pri vyššej teplote a nižšej vlhkosti. Pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % teda pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %,“ upozorňuje J. Pollág z PPA Power DS.

Preto treba vetrať niekoľkokrát denne, nárazovo a prievanom. Aby sa vzduch vymenil a zvlhčil. Počas vetrania môžete stiahnuť radiátory na nulu, pretože pri prúdení chladného vzduchu sa vykurovacie telesá „snažia“ vyrovnať ochladenie a kúria intenzívnejšie.

Regulácia, ktorá šetrí

Termostatické hlavice na radiátoroch treba určite využívať. Ak u vás doma chýbajú a mali by tam byť, dajte si ich nainštalovať aj za cenu, že by ste na pár hodín museli nekúriť. Na konci vykurovacej sezóny bude účet za teplo zaručene nižší.

Efektívne kúrenie a šetrenie nákladov

Zdroj: istock.com

Pri správnom naprogramovaní termostatu je totiž možné ušetriť až 30 % nákladov na teplo. Samozrejme, iba vtedy, keď budú nastavené tak (automaticky alebo manuálne), že keď nie sme doma, teplota je o 2 – 3 stupne znížená a zvýšime ju pred príchodom (pri automaticky regulovaných termostatoch) alebo po návrate domov.

Kúrenie sa odporúča nevypínať ani pri niekoľkodňovej neprítomnosti v dome. Treba ho stiahnuť na minimum (16 – 18 stupňov) a nechať temperovať. Vykúriť studené miestnosti totiž stojí oveľa viac energie než len zvýšenie teploty v chladnejších izbách.

Peniaze von nielen komínom

Najväčšie úniky tepla v domácnosti prebiehajú cez tepelné mosty. Takmer nemožné je však úsporne vykúriť dom, ktorý nemá zaizolovaný obvodový plášť a strechu.

Na toto riešenie je v tomto momente už neskoro, treba si ho naplánovať na jar alebo na leto. A ešte predtým treba skontrolovať múry.

Ak sú mokré, treba ich najskôr vysušiť, inak bude celá investícia aj práca zbytočná. „Zatepľuje sa iba suchý a čistý podklad, inak sa už o pár rokov môžu na fasáde objaviť chyby v podobe mikroorganizmov a plesní,“ upozorňuje odborník na obnovy budov Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko. „Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu tepelného odporu. Odporúčam dávať si pozor na správnu hrúbku izolačnej vrstvy, dodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, správne kotvenie a taktiež vhodný výber fasádnej omietky alebo farby.“

Výmena starých okien a dverí sa tiež prejaví na nižších účtoch za energie. Ak ich nemôžete vymeniť teraz, dajte si záležať na ich utesnení. Nalepiť na medzery v rámoch penové tesniace pásky zvládne každý.

Pokročilejším riešením, ktoré treba zveriť do rúk odborníka, je aplikácia univerzálneho samolepiaceho tmelu. Ten je niekedy potrebný aj do oblasti parapetu.

Rozumné spotrebiče

Domáce spotrebiče môžu byť žrútmi energie aj vtedy, keď sa práve nepoužívajú alebo nie sú dobre udržiavané. Napríklad 3-milimetrová námraza v mrazničke zvyšuje spotrebu elektriny až o 75 %.

Zníženie nákladov na energie

Zdroj: istock.com

Účty zvyšujú aj spotrebiče v pohotovostnom režime (stand by). „Čím je spotrebič starší, tým vyššiu má spotrebu aj v tomto režime,“ upozorňuje J. Pollág. „Ak už nie počas týždňa, tak aspoň v tých dňoch, keď nie sme doma, odporúčam televízie, monitory, herné konzoly či wifi routre vypnúť zo zásuvky. Môžete tak ušetriť  8 – 15 % z celkovej spotreby elektrickej energie domácnosti.“

Úsporu prináša výmena klasických žiaroviek, ale aj novších žiariviek za LED svietidlá, pravidelná údržba spotrebičov (práčky, chladničky, umývačky riadu, rúry) a určite aj výmena starých spotrebičov za nové s výhodnejšou energetickou triedou.

Vedeli ste, že v mikrovlnnej rúre sa dá jedlo nielen ohrievať, ale aj variť a prináša to zásadnú úsporu? „Mikrovlnná rúra spotrebuje na varenie o 70 % menej energie ako sporák alebo rúra,“ má poruke jasné čísla manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi Jozef Kňúr.

Ak chcete predsa len variť klasickým spôsobom, vyberte sa cestou nových technológií. „Najmenej elektrickej energie spotrebuje indukčná alebo infračervená varná doska, ktorá dokáže v najkratšom možnom čase zohriať hrniec a jeho obsah,“ pokračuje J. Kňúr.

Úsporu však prinášajú aj maličkosti, ktoré si nevyžadujú žiadne investície: pri varení treba používať pokrievku (ušetríte 150 až 300 % energie aj čas) a sporák sa dá vypnúť, aj keď jedlo potrebuje na dovarenie sa ešte cca 10 minút. Teplo naakumulované v hrnci a na varnej doske zvládne túto úlohu aj bez toho, aby sa ďalej spotrebúvala elektrická energia alebo plyn.

Maličkosti, ktoré pomáhajú šetriť

  • Ak máte takzvaný „nočný prúd“, využívajte ho. Na umývanie riadu v umývačke, na pranie, na nabíjanie spotrebičov. Nočný prúd je lacnejší ako denný.
  • Umývačku riadu zapínajte až v momente, keď je plná. Najúspornejší je eko režim.
  • Kúpanie vo vani vymeňte za sprchovanie. Je prerátané, že pri 15-minútovej sprche sa spotrebuje iba tretina vody v porovnaní s napustením vane.
  • Teplú vodu v kuchyni šetrí používanie umývačky riadu a moderné bezdotykové batérie, ktoré púšťajú vodu iba vtedy, keď ju naozaj treba.
  • Aj taká maličkosť, akou je perlátor, ktorý reguluje prietok vody v batérii, pomáha šetriť.

Zdroj: PR článok PPA CONTROL

Kategória: Energia
Tagy: energie šetrenie úspora energie
Zdieľať článok