Zdroj: Hansgrohe

Aj rastúce účty za prevádzku domácnosti sa dajú skrotiť! Toto je 25 šikovných tipov, ako doma dokážete ušetriť

06. 10. 2022
Zdieľať

Ceny stúpajú, kam sa len človek pozrie – od potravín až po školské potreby. Hľadanie možností, kde a ako ušetriť, je preto dôležitou témou. Aj rastúce účty za prevádzku domácnosti sa pritom dajú skrotiť. Tu je niekoľko receptov.

Elektrická energia

Ak chcete mať účty za elektrinu pod kontrolou, sledujte elektromer. Keď sa nad príčinami prípadnej vyššej spotreby zamyslíte, môže vám to pomôcť odhaliť najväčších „žrútov“ energie vo vašej domácnosti.

1. Vyberte si ledky

Klasické žiarovky skončili už dávnejšie, no ak ešte stále stojac pred regálom premýšľate, ktorú náhradu si vybrať, určite odporúčame siahnuť po LED žiarovkách. Sú síce obvykle najdrahšie, no sú aj najúspornejšie a majú najdlhšiu životnosť. „Svietidlá, ktoré majú šetrný LED zdroj, nevydávajú veľké množstvo tepla, takže ich možno zapustiť aj do sadrokartónových dosiek. Veľkej obľube sa tešia energeticky úsporné LED pásiky, ktoré veľmi dobre osvetlia napríklad kuchynskú linku, no sú aj skvelou voľbou na orientačné svetlo na schodoch a pod.,“ hovorí Zlatko Slebodník z oddelenia elektra v projektových marketoch Hornbach.

Moderná obývačka s dizajnovým svietidlom

Chrómové závesné svietidlo CONESSA s desiatimi LED žiarovkami v teplej bielej farbe sa hodí do väčších priestorov, ktoré dokonale osvetlí a zároveň im dodá eleganciu a lesk. www.eglo.sk Zdroj: EGLO

2. Strážte teplotu

Najväčšími „žrútmi“ elektriny sú jednoznačne spotrebiče, ktoré ohrievajú alebo chladia – to znamená chladnička, mraznička, rúra na pečenie, práčka, sušička bielizne… Na zmenu receptov sa dá zrejme presvedčiť len máloktorá gazdinka, no pri chladničke a práčke možno úpravou teploty ušetriť bez toho, aby vás to „bolelo“. Princíp je jednoduchý – nechlaďte a neohrievajte viac, než je potrebné.

Prečítajte si tiež
Čo sa stane, ak v dome vybúrate priečky a pridáte množstvo skla?
8 tipov, ako zariadiť detskú izbu vkusne a prakticky

Chladničku nenastavujte na príliš nízku teplotu (sledujte obaly na výrobkoch, pri akej teplote sa majú uchovávať) a neperte v zbytočne horúcej vode. Väčšina pracích práškov dosahuje výborné výsledky aj pri praní na nižších teplotách, navyše je to šetrnejšie i k bielizni. No a sušička je samostatnou kapitolou – je to príjemný luxus, pri ktorom si každý musí zvážiť, či je ochotný zaň zaplatiť.

3. Používajte ekoprogramy

Má ich väčšina dnešných domácich spotrebičov. Práve pri ekologickom programe dosahujú najnižšiu spotrebu, deklarovanú výrobcom pri zaradení do energetickej triedy. Bežné úlohy – pranie či umytie riadu – pri takomto nastavení zvládnu s menším objemom vody a pri nižšej teplote. Problémom zvyčajne nie je neuspokojivý výsledok, ale dlhší čas, ktorý spotrebič na prácu potrebuje.

4. Sledujte príkon

Ak máte doma staršie domáce spotrebiče, zvážte ich výmenu. Oplatí sa to najmä pri už spomínaných „žrútoch energie“, ale aj v prípade plazmových televízií, ktoré môžu mať až 5-násobne vyššiu spotrebu než nové LED TV. Pri kúpe spotrebičov sú dobrou pomôckou energetické štítky – najúspornejšie produkty sú zaradené do triedy A, prípadne A+ či A++. Ak však chcete presne vedieť, koľko elektrickej energie výmenou ušetríte, porovnajte príkon pôvodného a nového výrobku.

5. Nesvieťte tam, kde netreba

Samozrejme, je užitočné naučiť sa zhasínať tam, kde sa práve nezdržiavate. No najlepšie je, keď si cez deň nemusíte zasvietiť vôbec. Ani v kúpeľni. Keď staviate alebo rekonštruujete rodinný dom, zamerajte sa preto aj na denné svetlo, ktorého by mal byť dostatok všade tam, kde ho budete potrebovať – napríklad priamo na kuchynskú pracovnú plochu ho môžete priviesť cez strešné okno alebo svetlík. Dokonca ani v miestnostiach uprostred dispozície, ako sú obvykle chodby či kúpeľne, nemusíte byť odkázaní len na umelé osvetlenie – veľmi elegantným a zároveň cenovo dostupným spôsobom, ako dostať denné svetlo aj do stredu domu, je totiž svetlovod.

Žena v kúpeľni so svetlovodom

Koľkokrát si doma počas bieleho dňa zasvietite? Napríklad v kúpeľni? Dostatok denného svetla dokáže nielen zlepšiť psychickú pohodu, ale pomôže aj znížiť spotrebu energie na umelé osvetlenie. Zdroj: VELUX

VEDELI STE, ŽE…

Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky nemá z pohľadu úspor veľký zmysel? Napríklad dnešné televízory majú v stand-by režime takú nízku spotrebu, že za rok takto minú elektrinu len za asi dve eurá. Jednoduché, čisto odporové spotrebiče, pri ktorých sa nič nenabíja, ako je napríklad rýchlovarná kanvica, dokonca neodoberajú vo vypnutom stave zo siete vôbec žiadnu energiu.

Odborník radí

Koľko sa dá ušetriť vďaka LED svietidlám a žiarovkám? Opýtali sme sa Vlastimila Beránka, marketingového manažéra spoločnosti EGLO.

Ak používate LED žiarovky, spotrebujete približne šesť- až sedemkrát menej elektrickej energie než pri klasických volfrámových žiarovkách. Od kúpy LED žiaroviek predtým mnohých odrádzala ich vyššia cena, tá však s ich masívnym rozšírením v poslednom desaťročí neustále klesala, takže dnes už sú kvalitné LED žiarovky omnoho dostupnejšie. Na ich výdrž sa pritom môžete spoľahnúť, firma EGLO na ne napríklad poskytuje päťročnú záruku. Výpočet úspory je celkom ľahký, stačí sa orientovať podľa svetelného toku v lúmenoch a výkonov žiaroviek vo wattoch. Klasická žiarovka s výkonom 60 W má svetelný tok okolo 770 lm, čomu zodpovedá približne 10 W LED žiarovka. „Stowattovej“ klasickej žiarovke zodpovedá svetelný tok okolo 1 500 lm, ktorý zvládne LED žiarovka s 13 W. Pri tejto úspore elektrickej energie môžete s návratnosťou investície do nových žiaroviek počítať už počas prvého roku.

Príkon volfrámovej žiarovky

Približný svetelný tok LED žiarovky

Príkon LED žiarovky

25 W

220 – 275 lm

4 W

40 W

410 – 500 lm

6 W

60 W

770 – 820 lm

10 W

75 W

930 – 100 lm

13 W

100 W

1500 lm

15 – 17 W

Vykurovanie a ohrev vody

Práve vykurovanie a ohrev vody predstavujú obvykle v domácnosti najväčšiu prevádzkovú položku. Aj možnosti ušetriť sú tu však veľké. V prvom rade sa treba zamyslieť nad tým, kadiaľ teplo z domu zbytočne uniká, v druhom nad tým, ako kúriť a ohrievať úspornejšie.

6. Neváhajte so zateplením

Vonkajšími stenami a strechou môže totiž z domu unikať 30 – 40 % tepla a vy tak zbytočne platíte za „vykurovanie ulice“. Správne zrealizované zateplenie pritom v zime udrží teplo v dome, v lete zas zabráni prehrievaniu interiéru. Na realizácii sa môžete podieľať aj sami, návrh však určite zverte do rúk projektanta. Dôležitý je totiž nielen výber správneho materiálu a jeho hrúbka, ale aj ďalšie detaily, ako je spôsob kotvenia, skladba s vhodnou podstrešnou fóliou a odvetraním vlhkosti z priestoru pod strešnou krytinou atď.

Prečítajte si tiež
Sú záclony a závesy nemoderné? Interiéroví dizajnéri radia, ako si vybrať a čo použiť namiesto nich

7. Nepodceňujte pocitový chlad

Pocit chladu od nôh totiž dokáže ovplyvniť naše vnímanie teploty v miestnosti a dôsledkom často býva zbytočné prekurovanie. Riešení sa ponúka hneď niekoľko. V prvom rade je potrebná správna izolácia a voľba podlahovej krytiny (napr. dlažba pôsobí pocitovo chladnejšie než drevo). Ďalšou možnosťou je podlahové kúrenie. A ak chcete situáciu zlepšiť naozaj rýchlo a jednoducho, kúpte si koberec. Aj teplé farby môžu v tomto ohľade zohrať svoju rolu.

Izba s veľkým oknom

„Milovníkom tepla od nôh výborne poslúži napríklad čisto prírodná podlaha značky Skandor z dubového dreva. Je totiž vhodná aj na teplovodné podlahové vykurovanie,“ radí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach. Zdroj: Hornbach

8. Nastavte a utesnite okná

Ak totiž cez škáry medzi rámom a oknom neustále „vetráte“, spolu so vzduchom odchádza z interiéru aj teplo. Dobre izolujúce a tesniace okná a balkónové dvere vám preto môžu usporiť veľkú časť nákladov na energie. Aby plastové okná dobre doliehali, treba ich každý rok nastavovať. Pokiaľ nastavenie nepomôže, je nutné vymeniť kovanie a tesnenie. S tepelnými stratami sú na tom horšie staré drevené okná a dvere. Dajú sa vylepšiť nalepením penového alebo gumového tesnenia na vnútornú hranu krídla, v niektorých prípadoch je však najlepšie vymeniť ich za nové.

9. Zabudnite na „vetračku“

S utesnenými oknami treba pravidelne vetrať – aspoň trikrát denne by ste mali okná otvoriť dokorán na 5 až 10 minút. Nezabudnite však pritom vypnúť termoregulačné hlavice na radiátoroch pod otvorenými oknami. Inak chladný vzduch spôsobí, že začnú zbytočne kúriť na plné obrátky. Naopak, zabudnúť by ste v zime určite mali na okno dlhodobo otvorené tzv. na vetračku – práve týmto spôsobom totiž z miestnosti zbytočne uniká teplý vzduch.

Najčastejším kameňom úrazu slovenských domácností je kombinácia zlej fasády, prefukujúceho podkrovia a netesniacich okien a dverí, ktorými môže z domu unikať až 60 % tepla. Ak chcete ušetriť a vaše bývanie má v spomínaných oblastiach nedostatky, venujte im pozornosť.

Richard Klička, Hornbach

10. Nechajte to na automatiku

Ak staviate alebo rekonštruujete, oplatí sa investovať do riadeného vetrania s rekuperáciou. Táto technika vám totiž v zime dokáže ušetriť až 30 % energie na vykurovanie. V interiéri tak budete mať neustále čerstvý vzduch bez toho, aby ste na to museli myslieť, a bez toho, aby ste zároveň s vydýchaným vzduchom pustili von oknom aj teplo. Rozhodne to však neznamená úplný zákaz otvárania okien. A keďže v ponuke sú aj tzv. decentrálne jednotky, ktoré sa osadia do obvodovej steny konkrétnej miestnosti, nemusí to znamenať ani dlhé metre vetracích potrubí.

11. Zvážte, čím budete kúriť

Aké kúrenie vychádza najvýhodnejšie? Podľa prepočtov portálu TZB-info vás najviac bude stáť prevádzka (palivo na kúrenie a ohrev vody + údržba) elektrického vykurovania. Nasleduje kotol na zemný plyn a tepelné čerpadlo, s ktorými miniete v porovnaní s elektrickou podlahovkou menej než polovicu. Kotol na drevené pelety je nákladovo porovnateľný s tepelným čerpadlom a suverénne najlepšie vychádza kúrenie palivovým drevom (viac na vytapeni.tzb-info.cz). „Oplatí sa uvažovať o obstaraní krbových kachlí, pretože vykurovanie drevom je stále najlacnejšie,“ potvrdzuje Richard Klička z Hornbachu. „V zime hospodárne doplnia hlavné vykurovanie a citeľne znížia jeho ekonomickú náročnosť, na jar a na jeseň sú zas ideálne na občasné zakúrenie v chladnejších dňoch,“ dodáva.

Kachle

Zdroj: ROMOTOP

Účinnosť krbových kachlí a krbových vložiek Romotop s teplovodným výmenníkom dokáže až o 10 % zvýšiť patentovaný systém triple pass alebo trojitý priechod. Zjednodušene sa dá povedať, že spaliny uvoľnené zo spaľovacej komory prejdú cez výmenník trikrát. Pri tejto trojnásobne dlhšej ceste z nich dokáže výmenník odobrať viac tepla než pri štandardnom riešení, čím sa výrazne šetria náklady na vykurovanie.

12. Znížte teplotu

Ak znížite teplotu v interiéri o 1 °C, náklady na vykurovanie budete mať nižšie približne o 6 %. Samozrejme, tento údaj nie je presný, no isté je jedno: nižšia teplota = nižšie platby za teplo. V mnohých slovenských domácnostiach je pritom zvykom vykurovať na pomerne vysokú teplotu, je tu teda priestor zvážiť, či nebude lepšie obliecť si v zime doma sveter alebo mikinu a nebehať len v tričku.

Prečítajte si tiež
Čierna nikdy nevyjde z módy! Ako ju však používať s mierou, aby vášmu domovu dodala ten správny akcent?

Najmä ak si uvedomíte, že tak ušetríte aj niekoľ ko stoviek eur ročne. 13 Nekúrte tam, kde netreba Tam, kde sa zdržiavate, by malo stačiť 20 až 21 °C, v chodbe či na schodisku môže byť pokojne menej. A spánok je pri nižšej teplote (okolo 17 – 18 °C) dokonca zdravší. Takisto netreba vykurovať dom v čase, keď nie ste doma. V rodinných domoch a bytoch s vlastným kotlom to dokáže zabezpečiť systémový regulátor, ktorý umožňuje napríklad nastaviť si v priebehu dňa intervaly s rôznou teplotou. V byte by ste si mali zvyknúť otočiť pri odchode termostatické ventily na radiátoroch len na temperovanie.

Krbové kachle a krbové vložky s teplovodným výmenníkom dokážu vykúriť aj celý dom alebo byt. Záleží na ich tepelnej strate, zvolenom spôsobe odovzdávania tepla a celkovom technickom riešení.

Odborný poradca firmy Romotop

14. Nezabúdajte na servis

Najmä v prípade plynového kotla je dôležitá pravidelná servisná
prehliadka – vyčistenie a správne nastavenie kotla okrem iného zaručia, že sa nezvýši jeho spotreba. Zároveň sa predĺži jeho životnosť a znížia sa náklady na opravy. Treba skontrolovať aj komín, prípadne bojler a tiež odvzdušniť a vyregulovať radiátory. To všetko dokáže vykurovanie priestorov výrazne zefektívniť.

15. Spoľahnite sa na inteligenciu

Ak sa chytáte stavať alebo rekonštruovať, oplatí sa zamyslieť aj nad prvkami inteligentnej domácnosti. Tie totiž dokážu šetriť vďaka regulácii vykurovania a tienenia prispôsobenej počasiu a požiadavkám domácnosti. Tieto technológie pritom dnes už nemusia byť finančne nedostupné.

VEDELI STE, ŽE…

Voda nehorí? Isteže vedeli, ale občas si to človek neuvedomí – napríklad ak ide o vodu obsiahnutú v dreve. Ak priložíte mokré drevo, to sa skôr, než začne horieť, musí ohriať a vysušiť. A na to sa spotrebuje energia, ktorá by inak ohrievala okolie, čo znamená nižšiu účinnosť takéhoto kúrenia. Ohnisko sa zároveň ochladí, pričom klesá kvalita spaľovania, takže sa z dreva uvoľňuje viac dymu, sadzí a dechtu. Drevo na kúrenie preto radšej nechajte vysušiť vonku, a to minimálne rok, lepšie dva.

Voda

Účty za vodu obvykle nie sú také vysoké ako tie za kúrenie či elektrinu, priestor na šetrenie je však aj tu. Navyše to, že voda bude v dôsledku klimatických zmien čoraz vzácnejšia a že týmto zdrojom by sme nemali plytvať, je dnes už viac než zrejmé. Často pritom stačí len malá zmena, ktorá neovplyvní váš komfort.

úsporná sprcha

Úsporné batérie Hansgrohe Rebris spotrebuje vďaka technológii EcoSmart+ len 4 l/min pri tlaku 3 bary. Zdroj: Hansgrohe

16. Riad umývajte v umývačke

Ak umývate riad pod tečúcou vodou, za 10 minút jej s obyčajnou batériou spotrebujete až 150 l. Denne sa jej týmto spôsobom v bežnej domácnosti minie asi 200 l. Lepšie je napustiť si vodu do drezu a najlepšie použiť umývačku – tá na umytie 12 súprav riadu potrebuje približne 15 l vody, najúspornejšie modely si vystačia len s 10 litrami. Pri používaní ekologických cyklov minie priemerná rodina za rok menej než 2 000 l vody a ušetrí jej asi 10 500 l.

17. Kúpte si úspornú práčku

K veľkým „míňačom“ vody v domácnosti patrí aj práčka. Staršie modely spotrebujú na jedno pranie 80 – 90 l bez ohľadu na to, či je bubon plný alebo poloprázdny. Dnešné úsporné práčky si vystačia približne s 50 l vody na 5 kg bielizne. A ak si vyberiete inteligentný model, ktorý prispôsobí prací cyklus naplneniu bubna, môžete dosiahnuť ďalšiu úsporu. Ušetriť môžete aj energiu, a to praním pri nižšej teplote (znížením zo 60 na 40 °C ušetríte asi 25 % energie).

18. Používajte duálne splachovanie

Ak máte toaletu s klasickou nádržkou, pri každom spláchnutí pustíte do odpadu až 10 l vody. Pri systéme s dvojitým splachovaním máte na
výber – s väčším tlačidlom spotrebujete 6 l, s menším 3 l. Jednoducho si vyberiete spotrebu podľa potreby. Vďaka duálnemu splachovaniu tak môže štvorčlenná rodina ušetriť až 24 000 l vody ročne, čo je 40 % ročnej spotreby.

Tmavohnedá moderná kúpeľňa

Sprchovacie WC Geberit AquaClean Sela. Zdroj: Geberit

19. Dajte prednosť sprche

Ak sa spotreba vody pri bežnej dennej hygienickej rutine vynásobí počtom členov domácnosti, za mesiac sa dostane na pekné množstvo. Podstatne úspornejšia je pritom sprcha než kúpeľ vo vani. Do vane totiž napustíte až 200 l vody, no za 5 minút sprchovania miniete len okolo 75 l. Úsporná sprchová hlavica pritom dokáže ešte znížiť spotrebu oproti klasickej sprche, a to až o dve tretiny. Sprchovaním teda v porovnaní s kúpaním vo vani usporíte viac než 75 % vody.

20. Nasaďte do akcie perlátor

Ak vymeníte obyčajné batérie za úsporné alebo si na tie existujúce namontujete perlátor, môžete znížiť spotrebu vody až o polovicu. Perlátor totiž vháňa do vody bublinky vzduchu, čím jednoliaty prúd roztriešti na množstvo kvapiek. Objem prúdu tak ostane rovnaký, no vody v ňom bude len polovica. Jej spotreba sa teda zníži o 50 %. Ruky si pritom umyjete rovnako účinne a navyše príjemnejšie.

21. Nenechajte ju kvapkať

Kvapka vody nemusí byť maličkosť. Cez kvapkajúci kohútik totiž môže odtiecť do kanála až 1 l vody za hodinu. A to znamená viac než 170 l každý týždeň! Oplatí sa teda investovať už pri náznaku slzenia zopár centov do nového tesnenia a trochu času do jeho výmeny. Ešte lepšie je však rovno kúpiť kvalitnú úspornú batériu. Poriadnu škodu dokáže narobiť aj pretekajúca nádržka v záchode. Chcete si overiť, či má vaše WC tento problém? Dajte do nádržky trochu potravinárskeho farbiva a počkajte, či sa farba objaví v toalete.

Ak máte klasickú sprchovú hlavicu s prietokom 15 l za minútu, skrátením času sprchovania o jedinú minútu ušetríte za mesiac približne 460 l vody.

22. Páku dolu

Pri čistení zubov, mydlení sa pod sprchou či umývaní vlasov zatvorte vodu vždy, keď len zbytočne odteká do kanála. Pri pákovej batérii je to jednoduchý pohyb, ktorým ušetríte každú minútu až 15 l vody. Ak pri čistení zubov použijete pohárik namiesto otvoreného kohútika, ušetríte asi 25 l vody na jedno umytie. To je pri štvorčlennej rodine až 6 000 l za mesiac. Veľký potenciál na úsporu majú aj páni pri holení – ak si namiesto prúdu vody na opláchnutie žiletky napustia len trochu do umývadla.

Žena necháva odtiecť vodu

Zdroj: Hansgrohe

AKO TO FUNGUJE?

Moderné úsporné batérie šetria vodu bez toho, aby znižovali komfort pri umývaní. Tajomstvom úspechu je vzduch, ktorý sa vháňa do prúdu vody, prevzdušní ho a roztriešti na mnoho malých kvapiek. Prúd tak ostane rovnako mohutný, no stane sa jemnejším, takže vás opláchne ešte účinnejšie a príjemnejšie. Pri umývadlových batériách Hansgrohe s technológiou EcoSmart je tak spotreba vody znížená asi na 5 l za minútu. Výrobky EcoSmart+ spotrebujú dokonca len 4 l/min. Hlavové a ručné sprchy Hansgrohe vybavené technológiou EcoSmart spotrebujú len 9 l/min, čo je až o 60 % menej než bežné. Produkty označené „green“ si vystačia so 6 l/min. To znamená nielen menej spotrebovanej vody, ale aj menej energie potrebnej na jej ohrev.

302d_Hansgrohe_har02216

Nová ručná sprcha Hansgrohe Pulsify vo variante EcoSmart (na obrázku vpravo) – objem vody je menší, no prúd je plný a príjemný. Zdroj: Hansgrohe

23. Neodpúšťajte

Aj vy sa v lete radi schuti napijete studenej vody? Ibaže z kohútika najskôr tečie teplá, a tak treba na tú studenú chvíľu počkať. Každá minúta čakania pri naplno otvorenom kohútiku však znamená 10 až 15 l vyplytvanej pitnej vody. Napustite si ju radšej do fľaše a dajte do chladničky – budete si tak môcť kedykoľvek dopriať osviežujúci dúšok bez plytvania. Alebo majte v mrazničke pripravený ľad, ktorým si ochladíte vodu v pohári.

24. Musí byť teplá?

Naozaj potrebujete teplú vodu vždy, keď len automaticky postrčíte páku na batérii smerom hore? Ak necháte páku uprostred, odoberie sa zo zásobníka alebo z prívodného potrubia teplá voda, ktorú bolo potrebné ohriať, a tento ohrev musíte aj zaplatiť.

Prečítajte si tiež
Ako na dostatok súkromia v mestskom prostredí? Dennú zónu umiestnili pod úroveň ulice a orientovali k rieke

Často si pritom len rýchlo opláchnete ruky, na čo by stačila aj studená. I keď v tomto prípade ide najmä o úsporu energie na ohrev vody, šikovné riešenie, ktorým ušetríte bez toho, aby ste sa na to sústredili, sa určite hodí. Už preto, že ruky si oplachujete niekoľ kokrát denne. Nápad, ktorý využila značka Hansgrohe pri umývadlových batériách CoolStart, je geniálne jednoduchý – teplá voda potečie až vtedy, keď páku posuniete doľava, to znamená len vtedy, keď ju naozaj potrebujete.

25. Na dĺžke záleží

Ak staviate alebo rekonštruujete, dajte si záležať na tom, aby bola sprcha čo najbližšie k zdroju teplej vody – či už je to stúpačka v byte, alebo bojler v rodinnom dome. O čo kratšie totiž bude prívodné potrubie, o to menej vody budete z neho musieť vypustiť, kým vám zo sprchy potečie teplá.

VEDELI STE, ŽE…

Pri očiste vodou spotrebujete menej vody ako pri utieraní toaletným papierom? Priemerná domácnosť totiž ročne minie 27,5 kg toaletného papiera a výroba tohto množstva si vyžaduje až 2 350 l vody. V porovnaní s tým spotrebuje napríklad sprchovacie WC Geberit AquaClean vybavené úsporným režimom iba 1 500 l, čím za rok ušetrí 850 l vody. To by stačilo asi na 6 kúpeľov vo vani. Viac informácií nájdete na www.geberit-aquaclean.sk.

Text: Erika Kuhnová

Foto: EGLO, VELUX, ROMOTOP, Geberit, Hansgrohe, Hornbach

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: inteligentná domácnosť prevádzka domu šetrenie úsporná domácnosť
Zdieľať článok

Diskusia