Otvorili skvelý nový obchod!! Online aukcie

Otvorili skvelý nový obchod!! Online aukcie

16. 11. 2008
Zdieľať

Veľa vecí si dnes môžeme kúpiť z domu, zabalené v deke a teplých ponožkách. Umožňujú nám to internetové obchody, ktorých počet neustále narastá. Uľahčuje nám to život a hlavne šetrí čas, ktorý je dnes vzácny. Novým fenoménom v oblasti online nakupovania sú internetové aukcie. Sprevádza ich veľký boom a to hlavne z dôvodu výhod, ktoré so sebou aukcie prinášajú. Online dražby sú prístupné úplne každému od 18 rokov. Draží sa všetko: oblečenie, kozmetika, šperky, hudba, make up, starožitnosti, či topánky. Môžete sa kedykoľvek stať kupujúcim alebo predajcom.

— Komerčná prezentácia spoločnosti Aukro Slovakia, s.r.o. —

Tak ako v kamennej dražbe, systém internetových dražieb je jednoduchý a k tomu ešte pohodlný. Na špecializovanom portáli si predajcovia sami vystavia predmety, na ktoré ostatní užívatelia prihadzujú sumu, ktorú sú ochotní za predmet zaplatiť. Spája sa tu obchod so zábavou, adrenalín ku koncu aukcie stúpa. Online svet prináša možnosti vydražiť si aukciu od 1 koruny, 24 – hodinovú podporu zákazníckeho servisu, či možnosť preverovať si predajcu i kupujúceho skôr, ako predmet kúpite. To znamená, že miesto prázdnej peňaženky a ubolených nôh môžete sedieť doma za počítačom, kúpiť kabelku za skvelú cenu a pokiaľ sa Vám predajca nepozdáva, nevadí, nájdete si iného.

Užívatelia berú aukcie nie len ako obchod, ale ako vec, ktorá ich baví. „Určite je to pre mňa viac zábava. Baví ma vytvárať aukcie tak, aby boli atraktívne. Vždy sa s tým vyhrám. Nakupovanie je zas adrenalín. Prihadzovať tesne pred koncom a preťahovať sa s ostatnými užívateľmi. Ten pocit, keď predmet nakoniec získam je neopísateľný!“ tvrdí AldaSan, jeden z užívateľov aukčného portálu.

So zábavou však prichádzajú i riziká, kvôli ktorým sa mnoho ľudí obchodovania online obáva. Stačí však dodržiavať pár základných pravidiel a niet sa čoho báť. Vždy si overte dôveryhodnosť predajcu alebo kupujúceho, neobchodujte „mimo“ platformu, zisťujte si o predmete maximum informácií. To sú len niektoré z nich. Okrem toho sa samotné spoločnosti v internetovej sfére starajú o hladký priebeh aukcií. Václav Liška, manažér aukčného portálu: „Bezpečný aukčný portál je ten, ktorý vám sám ponúka isté formy zabezpečenia. My využívame niekoľko kľúčových mechanizmov. Každý nový užívateľ si musí nechať overiť adresu prostredníctvom aktivačného kódu, zaslaného do jeho poštovej schránky. U nás teda nikto neobchoduje anonymne. Ďalej systém komentárov, ktorý umožňuje každému po skončení transakcie vzájomne ohodnotiť solídnosť a prístup svojho obchodného partnera. Rovnako tak úzka spolupráca s políciou SR napomáha, ako pri prevencii, tak pri riešení nevydarených transakcií. Čoskoro chystáme zaviesť Program ochrany kupujúcich a Program ochrany predajcov, ktorý bude poskytovať našim užívateľom dokonca finančnú kompenzáciu v prípade nevydarenej transakcie či podvodu.“

Hoci sa môže zdať, že dobre známe e–shopy a aukčné portály sú rovnaké, pravdou je, že je tu hneď niekoľko rozdielov. V e-shopoch je často tovar, ktorý bežne len tak nekúpite. Dodacia doba sa však môže predĺžiť z niekoľkých dní až na niekoľko týždňov. Dôvod? Predmety nemusia byť skladom a je potrebné ich objednať od dodávateľa. Hoci sa môže zdať, že tovaru v e-shopoch je viac, samotní užívatelia dnes už zisťujú, že čím ďalej, tým sa ponuka aukčných portálov rozširuje. E-shopy sa často krát špecializujú na jeden druh tovaru, aukčné portály ponúkajú všetko na jednom mieste. Človek si môže vybrať z kategórií ako oblečenie, hudba, krása a zdravie, dom a záhrada, knihy, či starožitnosti. A hlavne, tovar je dostupný ihneď, keďže obchodník je sám už jeho vlastníkom.

Čo však ťaží najviac nás ženy? Tým je asi cena. Originálne a kvalitné veci idú dnes celkom do peňazí. V online aukciách je často krát cena výrazne nižšia ako v e-shopoch. Ovplyvňujú to práve náklady na objednanie, distribúciu, ale aj ľudia samotní. „Pri aukciách si určujete sami svoju cenu, ktorú ste ochotný ponúknuť. Niekedy na aukčných portáloch získate predmet dokonca už za 1 korunu. V e-shopoch sú ceny fixné,“ vraví JohnSo, jeden z aktívnych obchodníkov na aukčnom portáli.

Obchodovať v online aukciách môže skutočne každý a s čímkoľvek, čo nie je zakázané právnou úpravou. Je to pohodlné, môžete sa dohovárať priamo s predajcom, je to kus zábavy a adrenalínu. Dražiť od 1 koruny sa dajú už i elegantné hodinky, o čom sa môžete presvedčiť napríklad na Aukro.sk – najväčšom slovenskom aukčnom portáli. Ak sa teda chcete zbaviť vecí, ktoré nepotrebujete a naopak nájsť, čo ste dlho hľadali, je internetová aukcia asi najjednoduchšia cesta.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Kategória: Aktuality
Zdieľať článok

Diskusia