Tip na výlet: cesta po pamiatkach, ktoré tu už nemuseli byť
Na Slovensku máme podľa registrov Pamiatkového úradu SR evidovaných 10 037 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok. Len niekoľko z nich sa však môže pochváliť prestížnym ocenením Kultúrna pamiatka roka – Fénix, ktorej vyhlasovateľom je už 15.krát Ministerstvo kultúry SR a Nadácia SPP, v spolupráci s SPP a RTVS.
Mnohé z našich pamiatok znehodnotili nielen rokmi pôsobiace živly, ale necitlivé využívanie a neodborné zásahy. Naše národné klenoty tak boli neraz vyrabované, zaasfaltované či doslova pokryté smolou. Vďaka odhodlaným novým majiteľom však postupne povstali ako bájny Fénix z popola. O dôvod viac naplánovať si výlet po pamiatkach, ktoré sme už nikdy nemuseli vidieť.
Po stopách Fénixa
Ak začneme na východe, len kúsok od Prešova je dedinka Fintice, kde objavíte kaštieľ rodu Dessewffyovcov, s výnimočnou erbovou sálou, ktorá sa stala držiteľom ocenenia Kultúrna pamiatka roka – Fénix za „čiastkovú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky“. Sála v minulosti slúžila aj ako telocvičňa či sklad a pred obnovou sály z nej bolo potrebné vyparkovať traktor.
Ak tento obnovený skvost, v ktorom koncertoval sám Ludwig van Beethoven, objavíte, dozviete sa aj to, ako unikátny nález diamantového bažanta pomohol naštartovať úspešnú obnovu sály. Od Fintíc smerom na západ môžete aspoň zvonku obdivovať Vilu Dr. Emila Stodolu v Liptovskom Mikuláši – ďalšieho víťaza ceny Fénix za „komplexnú obnovu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky“, ktorá dnes prestavuje výnimočné spojenie histórie a moderného bývania.
Cestou ďalej na Oravu stojí za zastavenie obec Vyšný Kubín a jej Kubínyiovský kaštieľ – víťaz špeciálnej ceny Fénix „za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky“. Beňadik Kubínyi, by ťažko niesol, ak by len tušil, že jeho rodinné sídlo sa stane nielen predmetom znárodnenia, poslúži aj ako plemenárska stanica.
S následkami týchto zásahov sa statočne vyrovnal posledný vlastník objektu a kaštieľ je dnes opäť rodinným klenotom i svojským muzeálnym exponátom, keďže majiteľ je ochotný osobne návštevníkom ponúknuť jedinečnú komentovanú prehliadku.
V Nitrianskom kraji určite navštívte Vilu Dr. Lüleya v Zlatých Moravciach. Históriu Vily poznačilo doslova znetvorenie. Veď komu by už napadlo vyasfaltovať v historickej pamiatke izbu kvôli prevádzke vysokozdvižných vozíkov? Našťastie súčasný vlastník, na slovo vzatý odborník, vrátil vile jej historickú krásu.
Cestou na západ stojí za to zastaviť sa na zámku v Hlohovci a špeciálnu bylinkovú záhradu nájdete v obnovených historických záhradách na zámku v Holíči. Kuriozitou v histórii zámku boli svojho času plány istého amerického podnikateľa slovenského pôvodu, ktorý chcel v pivniciach zámku hybernovať starých a chorých amerických boháčov. Zmrazení mali čakať na pokroky vedy, ktoré by im vrátili zdravie a mladosť, zatiaľ kým by on spravoval ich majetok. K dohode prirodzene nikdy nedošlo.
Svoje potulky môžete zakončiť v Zigrayho kúrii v Devíne. Tá v nedávnych časoch slúžila aj ako kotolňa materskej školy a práve splodiny časom vsiakli do priestorov a vytvorili smolu siahajúcu až do polmetrovej hĺbky. Aj s ňou sa preto museli popasovať nadšenci, vďaka ktorým píše kúria šťastnejšie kapitoly svojej histórie.
Majitelia obnovených a zreštaurovaných pamiatok, pozor!
Majitelia pamiatok, ktoré boli obnovené či zreštaurované v rokoch 2020 a 2021 ich môžu prihlásiť do súťaže do polnoci 15. januára 2022. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.kpr-fenix.sk. Viac informácií o obnovených kultúrnych pamiatkach predchádzajúceho ročníka súťaže je dostupných na stránke www.pamiatkaroka.spp.sk.
Zdroj: Rastislav Šenkirik, PR článok Slovenský plynárenský priemysel, a.s.