Zdroj: Andrey Bezuglov, https://bezuglov.ua

Výnimočná premena bytu: Pod stropmi našli trámy, pod omietkou fresky

17. 12. 2020
Zdieľať

Rekonštrukcia pripomína staré pavlačové domy. Také, akých nájdeme mnoho aj v našich končinách. Problém však je, že často ich nemá kto zachrániť a chátrajú. Premena bytu v historickej budove v Ľvove ponecháva všetko, čo zo starých čias prežilo a dalo sa použiť.

Budova, v ktorej sa byt nachádza, bola postavená v rokoch 1892 až 1896. Vďaka rozhodnutiu architektov ponechať autentické prvky, vynikli moderné aspekty priestoru. Tvorcovia premeny do priestoru pridali tiež zopár nových etnických prvkov.

Prečítajte si tiež
Historický byt z 30. rokov po premene: Prepojený, odľahčený, presvetlený

Jedným z dôležitých predmetov, ktoré stáli za záchranu, je skriňa z polovice 19. storočia. Rokmi sčernela kvôli niekoľkým vrstvám laku. Prešla len miernymi opravami a zrovnaním povrchu.

Historická skriňa

Skriňa z polovice 19. storočia prešla len miernymi opravami a zrovnaním povrchu. Zdroj: Andrey Bezuglov

Dlhé úzke miestnosti zväčšili zrkadlami

„Od samého začiatku sme boli limitovaní extrémne úzkymi a dlhými miestnosťami, a preto bolo našim hlavným cieľom vytvoriť pocit extra priestoru pomocou zrkadiel a správneho umiestnenia nábytku. Byt bol v žalostnom stave, a preto museli byť stropy v kuchyni a v obývacej izbe odstránené. Nad stropmi sme objavili staré drevené trámy, ktoré sme ponechali odhalené. Niektoré z nich už boli zhnité, rovnako ako podlaha v kuchyni. Tieto časti sme demontovali a vystužili konštrukciu,“ vysvetľuje Khrystyna Badzyan a Dmytro Sorokevych.

Obývačka s historickým nábytkom

Pohľad do obývacej izby je vskutku netradičný. Zdroj: Andrey Bezuglov

V spálni našli fresky

Architekti sa rozhodli pre podlahové kúrenie, podlahu pokryli dlaždicami z prírodného mramoru. Staré parketové podlahy prešli renováciou. V spálni sa pod nánosmi omietky objavili fresky, ktoré architekti zvýraznili citlivým použitím nástenných svietnikov. Od nánosov početných vrstiev farby očistili aj autentické dvere medzi miestnosťami a zalakovali ich.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky
Spálňa s modernými prvkami a pôvodnými freskami

Spálňa s modernými prvkami a pôvodnými freskami. Zdroj: Andrey Bezuglov

Historická pec premenená na krb

Druhý život dostala aj historická pec z továrne Levynskyi, ktorú architekti reinkarnovali do veľkého otvoreného krbu. Táto premena bolo urobená podľa klasickej technológie od grófa Rumforda, britského vynálezcu: krb nie je hlboký a jeho lomené strany odrážajú teplo do miestnosti.

Za zmienku stojí, že táto technológia nie je bežná ani na Ukrajine, ani v susedných krajinách. Všimnite si tiež, že v kúpeľni, v kuchyni a v obývacej izbe nie sú stropné svietidlá. Mimoriadne nenápadná je aj klimatizácia – je umiestnená v podkroví nad bytom.

Stará pec, ktorá súži ako krb

Stará pec slúži ako krb. Zdroj: Andrey Bezuglov

Multifunkčný kuchynský pult

V kuchyni prekvapuje veľký ľahký multifunkčný kuchynský stôl, ktorý má umývadlo, varnú plochu a priestor na raňajky alebo prácu z domu. Otvorené kuchynské skrinky z orecha umožňujú ľahký a rýchly prístup ku všetkému bez toho, aby ste museli hľadať, kde čo je a otvárať dvierka.

Kuchyňa

Otvorené kuchynské skrinky z orecha umožňujú ľahký a rýchly prístup ku všetkému. Zdroj: Andrey Bezuglov

Kúpeľňa je riešená veľmi úsporne a funkčne, pretože je malá. Nie je v nej ani dekor, ani nábytok, iba to najnutnejšie. Čo však podľa architektov v kúpeľni nemôže chýbať – je okno. Potrebovali viac denného svetla, a tak nainštalovali ďalšie malé okrúhle okno.

malá ale funkčná kúpeľňa s podstavcom na umývadlo, ktoré imituje drevený peň

Kúpeľňa je malá, ale funkčná. Zdroj: Andrey Bezuglov

Zvláštne prianie majiteľa

Majiteľ mal zvláštne prianie: želal si použiť dva drevené trámy odstránené z domu, ktorý postavil jeho starý otec. Keďže dom už neexistuje, trámy majú o to väčšiu hodnotu. Vytvárajú spojenie medzi generáciami rodiny a dnes našli miesto v zrekonštruovanom byte, ktorý zdobia vyrytými historickými nápismi.

Knižnica detail

Detail poličiek v knižnici. Zdroj: Andrey Bezuglov

Prečítajte si tiež
Maličký bratislavský byt s historickou charizmou. Verili by ste, že je z roku 1902?

Guculska apartmán

Architektonický ateliér: replus design bureau
Autori: Khrystyna Badzyan, Dmytro Sorokevych
Lokalita: Ľvov, Ukrajina
Realizácia: 2019
Plocha: 75 m2

Sabína Zavarská
Foto: Andrey Bezuglov

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevené trámy historický byt historický dom pavlačový byt rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia