Zdroj: Angel Gil

Sídlo plné kontrastov, a predsa harmonické: Modernistický dom doplnili drevené stavby

16. 01. 2022
Zdieľať

Fínsky projekt ateliéru OOPEAA je dôkazom, že aj k cennej pamiatke je možné doplniť moderné budovy, a tak vytvoriť plnohodnotný obytný celok. Architekti hľadali (a dá sa povedať, že aj našli) spôsob, ako zachovať existujúcu architektúru a prispôsobiť ju potrebám moderného životného štýlu bez toho, aby jedna či druhá strana trpeli.

Zrenovovaná vila Koivikko obklopená prírodou sa nachádza neďaleko Helsínk a v aktuálnej situácii sa stala vynikajúcim prostredím nielen na relax, ale aj na prácu z domu. Modernistická vila a dom správcu od známeho fínskeho architekta Aarne Erviho z roku 1958 boli zrekonštruované a na doplnenie potrebných funkcií pribudli ďalšie tri drevené budovy.

Modernistický dom a drevené stavby pri jazere neďaleko Helsínk

Zrenovovaná vila Koivikko obklopená prírodou sa nachádza neďaleko Helsínk. Zdroj: Angel Gil

Súčasťou rekonštrukcie bola aj aktualizácia technických systémov a inštalácia nového systému geotermálneho vykurovania. Vstavanú garáž nahradila samostatne stojaca garáž, na mieste starej sauny bola postavená nová a na starej kamennej pivnici bol vybudovaný spisovateľský ateliér.

Prečítajte si tiež
K vytúženému domu ich priviedlo až rozhodnutie na poslednú chvíľu. Bývanie v škandinávskom štýle dokonale odráža životný štýl majiteľov

Nové čierne, staré biele

Nové budovy majú výraznú architektúru a dostávajú sa do dialógu s architektúrou pôvodných stavieb. Používajú prírodné materiály, zahalené sú do tmavého vonkajšieho plášťa so šikmými strechami. Vďaka tomuto riešeniu ostro kontrastujú s rovnými horizontálnymi líniami, bielymi plochami, plochými strechami a stavebnými technikami pôvodných domov. Umiestnenie a dizajn novostavieb je dôkazom spojenia architektúry s krajinou a celé sídlo dostáva do rovnováhy, ktorá predtým chýbala. Autori projektu však zároveň plne rešpektovali pôvodný Erviho zámer ponechať otvorený výhľad na jazero a zároveň upriamiť pozornosť na vilu v polovici kopca.

Novopostavena moderná pozdĺžna vila vo svahu

Veľké terasy ponúkajú veľkorysý výhľad na jazero aj do parku a vytvárajú pokojný priestor na rozjímanie. Zdroj: Sakari Majantie

Budovy z dreva, tradičné šindle a prírodný náter

Nové budovy sú vyrobené z dreva. Prístrešok pre autá i spisovateľský ateliér sú obložené tradičnými šindľami a napriek tmavému prírodnému náteru takmer splývajú s prírodou. Svetlá farba smreka v interiéroch zvýrazňuje odhalenú štruktúru a dodáva pocit tepla. Svetlé drevo elegantne dopĺňajú detaily z ocele s čiernym matným povrchom alebo z medi.

Prečítajte si tiež
Výnimočný rodinný dom v Trnave: Teplá atmosféra domova i napriek surovým materiálom

Priestor na rozjímanie, výhľad na jazero, sauna z guľatiny

Spisovateľský ateliér je umiestnený na vrchole kopca blízko okraja pozemku a oddeľuje ho od susednej krajiny. Veľké terasy ponúkajú veľkorysý výhľad na jazero aj do parku a vytvárajú pokojný priestor na rozjímanie.

Spoločenská časťv skandi štýle s presklením

Umiestnenie a dizajn novostavieb je dôkazom spojenia architektúry s krajinou a celé sídlo dostáva do rovnováhy, ktorá predtým chýbala. Zdroj: Angel Gil

Popri jazere stojí sauna z guľatiny, ktorá má zelenú strechu. Pod strmým kopcom je v nábrežnom múre umiestnené technické zázemie a vonkajšia kuchyňa. Medzi betónovým múrom a drevenou zrubovou stenou sauny sa nachádza záhrada. Chodník k jazeru tvorí drevené mólo. Krytý chodbový priestor ho spája priamo s chodníkom vedúcim k vile. Je tu tiež priestor na uskladnenie dreva.

Spisovateľský drevený ateliér s terasou

Veľké terasy ponúkajú veľkorysý výhľad na jazero aj do parku a vytvárajú pokojný priestor na rozjímanie. Zdroj: Sakari Majantie

Villa Koivikko

architektonický ateliér: OOPEAA Office for Peripheral Architecture

hlavný architekt: Anssi Lassila, OOPEAA

architekt projektu: Iida Hedberg, OOPEAA

ďalší členovia tímu: Kazunori Yamaguchi, Hanna Jahkonen, OOPEAA

interiérový architekt: Petra Majantie, Studio Petra Majantie

krajinný architekt: Tommi Heinonen, Outi Palosaari, VSU Landscape Architects

stolár: Punavuoren Puuhevonen

lokalita: Espoo, Fínsko

hrubá zastavaná plocha: 540 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Angel Gil, Sakari Majantie

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené konštrukcie drevené šindle historický dom novostavby rekonštrukcia škandinávsky štýl vily
Zdieľať článok

Diskusia