10 veľkých chýb pri zariaďovaní detskej izby
Každý rodič chce, aby dieťa malo izbu, ktorá bude vyhovovať jeho potrebám. Takú, v ktorej sa mu bude dobre oddychovať, ale aj hrať či robiť úlohy. Ba čo viac, v ideálnom prípade by mala slúžiť až do študentských čias.
6. Nebezpečné materiály alebo tvary
Žiaden rodič nechce úmyselne ublížiť svojmu dieťaťu. Niekedy však stačí nevedomosť alebo banálna nepozornosť a oheň je na streche.
Čo všetko môže byť v detskej izbe nebezpečné:
- Čokoľvek, čo vonia neprirodzene. Hoci je vôňa dreva prirodzená a príjemná, pach plastu taký nie je. Môže byť nebezpečný, preto sa mu radšej vyhýbajte.
- Reliéfna omietka alebo tapety – na trendových 3D povrchoch stien sa hromadí veľa prachu, nečistôt a dokonca vzniká priestor na množenie húb.
- Farba s obsahom olova a iných škodlivých látok.
- Leštený nábytok.
- Nepripevnený alebo starší rozpadávajúci sa nábytok.
- Ostré hrany a rohy.
Náš tip
Úložné priestory
Už pri plánovaní detskej izby venujte dostatočnú pozornosť úložnému systému. Všetky skrinky, police a dvierka by mali byť vhodne umiestnené, odolné a pevné, aby nevzniklo riziko pádu uložených vecí alebo nehody, že si dieťa udrie hlavu o dvierka či policu.
Netreba zabúdať ani na bezpečné zásuvky, ochranu pred otvorením skriniek s nebezpečným obsahom alebo drobnými predmetmi, chrániče na rohy nábytku, okná a ďalšie moderné nápady, ktoré robia detskú izbu bezpečnejšou.
7. Ťažké tkaniny
Bytové textílie, ktoré tak dobre fungujú v spálni a v obývačke a zútulňujú bývanie, sú do detských izieb veľmi nepraktickým riešením. Myslite na to, že ich budete musieť neustále prať, ošetrovať, upravovať a nakoniec nahradiť novými.
Samozrejme, niektoré textílie sú nevyhnutné aj v tejto miestnosti, a to predovšetkým posteľné obliečky, ľahké závesy a rolety. Poťahy na stoličky – ak sú potrebné – vyberajte ľahko udržiavateľné, podobne aj koberec by sa mal dať ľahko vyčistiť. Ak nie je nutný, vyhnite sa mu.
Do detskej izby neumiestňujte:
- Hrubé koberce s dlhým vlasom – hromadí sa v nich prach, špina a vlasy, prípadne chlpy domácich zvierat.
- Ťažké závesy. Nahraďte ich tenkou ľahkou tkaninou, ktorá sa dá dobre prať. Uprednostnite jednofarebné závesy alebo jemný vzor.
- Baldachýn. Určite je rozkošné urobiť malej princezničke nad posteľ baldachýn, ale zo zdravotného hľadiska to nie je najlepšie. Hromadí sa na ňom prach, môže byť dobrým zázemím pre roztoče, niekedy pôsobí stiesňujúco. Ak to už musí byť, aspoň sa vyhýbajte hustým a tmavým materiálom.
8. Nedostatok miesta na pohyb
Deti sú aktívne bez ohľadu na to, či sú vonku alebo vnútri. Potrebujú priestor na behanie, skákanie, tancovanie a rôzne pohybové šantenie. To je dôvod, prečo by ste nemali pre syna alebo dcéru vybrať tú najmenšiu izbu v domácnosti.
Malé dieťa neznamená, že mu stačí málo miesta, zvyčajne to býva práve naopak. Predsa len my dospelí nezvykneme po byte skákať či behať a uspokojíme sa s menším priestorom.
Nemáte inú možnosť?
Ak naozaj nemáte možnosť dať dieťaťu väčšiu izbu, len maličký kamrlík, potom mu vyčleňte priestor na hranie vo veľkej miestnosti, napríklad v obývačke. Výborným riešením na leto je vonkajší priestor na hry v záhrade, na terase alebo na balkóne. Samozrejme, ak bývate na vyšších podlažiach, nezabudnite na bezpečnostné opatrenia.
Náš tip
Izba pre tínedžera
Ani v prípade adolescentov dizajnéri neodporúčajú šetriť miestom. Okrem toho, že majú veľa vecí, je pre tínedžerov veľmi dôležité, aby mali osobný priestor, kam môžu pozývať kamarátov, ale aj byť v ňom sami. Stiesnená miestnosť, kam sa sotva zmestí posteľ a stôl, nie je tou najlepšou voľbou.
9. Brzdíte kreativitu dieťaťa
Mnohí sme vyrastali v domácnostiach, kde sme sa nemohli ničoho dotknúť, a ak sa nám podarilo namaľovať dielo na stenu, namiesto ocenenia sme sa dočkali výprasku. Ak nechcete potláčať tvorivosť dcéry alebo syna, vytvorte im priestor na ich prejavy.
Ako? Napríklad tak, že vyčleníte jednu alebo dve steny v ich izbe na kreslenie. Dosiahnete to jednoducho – tapetami vhodnými ako podklad na kreslenie. Ako alternatíva funguje tabuľa. Izby malých hudobníkov je zase vhodné odhlučniť, aby svojou aktivitou nerušili chod domácnosti.
10. Ticho v noci
Ak hovoríme o odhlučnení, mali by sme sa naň pozrieť aj z druhej strany. Dôležité je aj to, aby do detskej izby neprenikali zvuky zvonku. Spánok detí je krehký, možno neviete, že tým najmenším môže hlasný zvuk spôsobiť aj ťažkú psychickú traumu.
Ticho navyše dodáva pocit bezpečia bez ohľadu na vek. Ako zvuková izolácia pred hlukom zvonku funguje zateplenie múrov, dvojité alebo trojité zasklenie aj kontrola tesnenia okien a dverí.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com, IKEA, Möbelix
Zdroj: časopis Môj dom