Ako správne zvoliť osvetlenie detskej izby

28. 01. 2014
Zdieľať

radí Matej Mutiš zo spoločnosti Philips Slovensko.

Najvhodnejšie je denné svetlo, keďže je pre oči najprirodzenejšie. Ak je v detskej izbičke dostatok denného svetla, osvetľovanie počas dňa je zbytočné. Postupne sa však začína stmievať skôr a bez dobrej lampy sa deti na jeseň a v zime nezaobídu. 

Keď sa vaša princezná či pirát hrajú na zemi uprostred izbičky, postačí im stropné osvetlenie. 
Ak si kreslia alebo píšu domáce úlohy za stolom, zažnite im stolovú lampu. Pravákom ju umiestnite po ľavej ruke, ľavákom naopak. Svetlo by totiž malo dopadať z opačnej strany, ako dieťa píše, aby si netienilo. Trendom posledných rokov je LED osvetlenie pracovného stola. Výhodou takýchto svietidiel je, že zdroj svetla je akoby schovaný v svietidle, a tak neoslepuje deti pri učení. V prípade LED svietidla je dôležité, aby išlo o kvalitné LED diódy, pretože lacné často zle zobrazujú farby. Svetlo lampy v čítacom kútiku by malo smerovať najmä na knižku, či iné konkrétne miesto tak, aby nemalo príliš veľký rozptyl. Keďže čítanie je skôr uvoľňujúca činnosť, vhodnejšia je žiarovka s teplejším odtieňom bielej farby – okolo 2700 K.


Stolná lampa Play s LED zdrojom od Philipsu má pohyblivé rameno.

Stolná lampa Play s LED zdrojom od Philipsu má pohyblivé rameno.
Philips

Mnohé deti majú strach z tmy, a tak je často súčasťou detskej izby aj malé svetielko, ktoré pôsobí upokojujúco pri zaspávaní, či posvieti ako orientačné svetlo. Deti poteší aj hravý dizajn, rodičov zas indukčné nabíjanie, ktoré zabezpečí vysokú bezpečnosť.


Zelený dráčik Drago od Philipsu postráži každé dieťa, aby sa v noci nebálo.

Zelený dráčik Drago od Philipsu postráži každé dieťa, aby sa v noci nebálo. (foto: Philips)
Philips


Zelený dráčik Drago od Philipsu postráži každé dieťa, aby sa v noci nebálo.

Kategória: Detská izba
Tagy: osvetlenie
Zdieľať článok

Diskusia