Zdroj: Pixel-Shot/Shutterstock

Ako v detských izbách podporiť tvorivosť, sústredenosť či pokoj? Siahnite po týchto farebných kombináciách

02. 06. 2024
Zdieľať

Detská izba je ideálnym miestom, kde môžete pri výbere a kombinácii farieb popustiť uzdu svojej fantázii. Vytvorením dynamickej farebnej schémy pripravíte úžasnú izbu pre spánok aj hranie. Nezáleží na tom, či máte chlapca alebo dievča, prípadne ste sa rozhodli ísť cestou neutrálnych tónov. Stále máte na výber mnoho pekných odtieňov.

Akú kombináciu farieb nakoniec zvolíte, závisí aj od veku dieťaťa. Najlepšie je zapojiť ich do procesu a nechať ich vyjadriť i vlastný názor na to, ako by ich izba mala vyzerať. Na trhu nájdete široké spektrum odtieňov, ktoré vám pomôžu dotvoriť prostredie rezonujúce s vkusom dieťaťa i jeho rozvíjajúcou sa osobnosťou.

Stimulujúce verzus upokojujúce farby

Farby môžu mať významný vplyv na to, ako sa cítime, a platí to pri dospelých aj pri deťoch. Dokážu ovplyvniť náladu, správanie či schopnosť sústrediť sa. Stačí si predstaviť na jednej strane žiarivé a na druhej pastelové farby. Kým jasné tóny pôsobia stimulujúco, jemnejšie odtiene majú skôr upokojujúci účinok.

Prečítajte si tiež
Skoncujte s neporiadkom v detských izbách. Inšpirujte sa tipmi na kreatívne úložné priestory

Medzi farby, ktoré navodia pocit upokojenia, môžeme zaradiť napríklad modrú, zelenú či fialovú, napríklad v odtieni levanduľovej. Obzvlášť ak zvolíte ich jemnejšie odtiene, ktoré pomáhajú navodiť pocit relaxácie a pomôžu deťom lepšie zaspať.

Časť detskej izby so sedačkou, típí a doplnkami vo výrazných farbách.

Zelená a modrá farba sa nám asociuje s prírodou a oblohou a má skôr upokojujúci vplyv. Žltá či oranžová sú veselé farby slnka, ktoré nás napĺňajú energiou. Zdroj: Shutterstock

K stimulujúcim farbám patrí napríklad žltá, oranžová a červená, o ktorých sa všeobecne tvrdí, že podporujú pocity šťastia a energie. Ovplyvňujú pozornosť batoliat a detí a povzbudzujú ich k skúmaniu svojho okolia či interakcii s predmetmi, Vo veľkej miere však môžu mať tieto farby príliš stimulujúci účinok, preto je vhodné ich detských izbách používať striedmo.

Ako neprestimulovať deti farbami

  • obmedzte počet použitých odtieňov, lebo príliš veľa farieb v detskej izbe rozptyľuje
  • voľte upokojujúce tóny
  • vyvážte silu farieb prírodnými materiálmi, ako je drevo či bavlna a vyvarujte sa syntetickým veciam
  • všímajte si reakciu dieťaťa – ak je v detskej izbe príliš stimulované, upravte farby či dekorácie tak, aby ste vytvorili pokojnejšie prostredie

Farebné kombinácie do detskej izby

Blankytná modrá a biela

Ak vaše dieťa túži po modrej detskej izbe, siahnuť môžete nielen po pastelových tónoch, ale aj sýtejších odtieňoch. Blankytná modrá izbu oživí, no keďže je dosť sýta, je vhodné ju vyvážiť bielou, prípadne inými svetlými neutrálnymi odtieňmi. Kombinácia blankytnej a bielej pôsobí veľmi príjemne a z detskej izby robí zábavný a trendový priestor. Neutrálny odtieň navyše zmierňuje stimulujúci účinok žiarivej modrej, čiže v priestore zavládne harmónia.

Detská izba s modrou stenou a modro-bielym nábytkom.

Modro-biela kombinácia je úplná klasika chlapčenských izieb, ale rovnaká kombinácia sa môže páčiť aj dievčatám. Nebojte sa porušiť zaužívané konvencie. Zdroj: Shutterstock

Fialová a oranžová

Fialová farba bola v minulosti spájaná s dôstojnosťou a vznešenosťou. Môže tiež podporovať citlivosť a premýšľavosť a má aj potenciál upokojovať nervový systém a spomaliť rýchle tempo vašej ratolesti.

Prečítajte si tiež
10 veľkých chýb pri zariaďovaní detskej izby

Naopak, oranžová farba súvisí s optimizmom, veselosťou, kreativitou a u detí môže podporovať pozitívne socializačné a komunikačné zručnosti. Tiež evokuje pocit útulnosti, preto sa často používa v interiérovom dizajne. A keďže sa fialová aj oranžová nachádzajú na opačnej strane farebného spektra, ich spojenie vytvára skvelý farebný efekt. Do detskej izby túto kombináciu môžete zakomponovať v podobe fialovej steny a oranžových akcentov v podobe nábytku či iných doplnkov.

Ružová a hnedá

Ružová sa nám asociuje s nežnosťou, láskavosťou, starostlivosťou a pozitívnymi emóciami. Dokáže znížiť stres a pôsobí upokojujúco. Pri jej použití v izbách to však netreba preháňať. Veľa ružovej však môže príliš stimulujúco, dokonca navodiť až úzkosť, preto je vhodnejšie použiť ju len v obmedzenej miere.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Domček, ktorý vyzerá ako retro lietadlo, postavili z vyše 1000 kúskov ako detské kráľovstvo. Prijal by ho však aj ktorýkoľvek dospelý

Jej žiarivé odtiene bude lepšie zjemniť neutrálnou hnedou, teda farbou, ktorá sa spája so stabilitou a navodzuje pocity uzemnenia a bezpečia. Môže sa nám spájať s pracovitosťou a vytrvalosťou. Je klasická aj elegantná a v kombinácii s ružovou vynikne vo forme stien, podláh z tvrdého dreva či dreveného nábytku. Voľte však hlavne jej svetlé odtiene, tmavohnedou by ste mohli vyvolať negatívne emócie. Jemná ružová sa zas prejaví ako skvelý akcent pri dekoráciách.

Detská izba s típí s macíkom a dekoráciami s ružovej a hnedej kombinácii.

Ak si vaša ratolesť žiada ružovú izbu, kombinujte ju so svetlou hnedou. Dosiahnete príjemný efekt bez presladeného „barbie“ dojmu. Zdroj: Shutterstock

Zelená a biela

Zelenú radíme k upokojujúcim farbám, ktoré sa nám spájajú s prírodou. Aj prázdnu miestnosť dokáže razom premeniť na očarujúci les či džungľu, v ktorej sa zníži stres a zlepší nálada. Je tiež možné, že v zelenej detskej izbe bude vaše dieťa menej hyperaktívne a dokončí si svoje úlohy skôr, pretože táto farba pomáha pri zlepšovaní pozornosti, sústredenosti i kreativity.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Domček, ktorý vyzerá ako retro lietadlo, postavili z vyše 1000 kúskov ako detské kráľovstvo. Prijal by ho však aj ktorýkoľvek dospelý

Dajte si však pozor na výber odtieňov. Čím bude tmavší, tým pochmúrnejšie bude izba pôsobiť. Napriek tomu nemusíte obmedziť túto farbu na minimum, ale vyťažte z nej všetky prednosti. Pokojne nechajte zelené steny, napríklad aj dva rozdielne tóny v rámci jednej izby. Biely odtieň pridajte vo forme akcentov. Ak máte malé bábätko, zvoľte jemnejšie tóny zelenej, ako je odtieň mäty či šalvie. Pôsobia upokojujúco a rýchlejšie im privodia spánok.

Detská izba s típí, pracovným stolom a doplnkami v zelenej, žltej a bielej farbe.

Zelená detská izba hneď navodí pocit, akoby bolo dieťa obklopené prírodou. Nezabudnite však aj na skutočnú zeleň. Zdroj: Shutterstock

Hnedá a šedá

Neutrálnymi a zemitými tónmi nemôžete nič pokaziť. Jednota spomínaných farieb skvelo podporuje odpočinok. Zvoľte ju tiež v prípade, ak pripravujete detskú izbu pre súrodencov rozdielnych pohlaví. Sivá farba nemusí byť všednou a výborne vynikne aj v spojení s modrou. Ak túžite po farebných akcentoch, môžete ich dodať napríklad v pastelových odtieňoch. Avšak dávajte si pozor, aby nimi v izbe nevznikol dojem stimulujúcej atmosféry, ktorá môže rušiť pred spaním.

Detská izba s bielou kovovou postieľkou, drevenou lampu a kreslom v sivohnedo-bielej farebnej kombinácii.

Šedá môže znieť na prvé počutie nudne, ale pri správnej kombinácii, napríklad so svetlohnedou a bielou, vytvoríte príjemnú izbu, vhodnú ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá, a to bez ohľadu na vek. Zdroj: Shutterstock

Ako pridať farebné akcenty do detskej izby?

  • Veľkým trendom sú geometrické vzory, pričom nie je náročné ich vytvoriť. Stačí vám farba a rolka maskovacej pásky.
  • Neviete sa rozhodnúť medzi dvoma obľúbenými farbami? Využite tzv. color blocking a rozdeľte stenu na polovicu. Tmavšou farbou namaľujte spodnú časť steny a svetlejší odtieň použite na vrch, aby bol strop či najvyšší.
  • Namaľujte drevený nábytok – ide o jeden z rýchlych a cenovo dostupných spôsobov, ako pridať farbu do neutrálnej schémy.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Detská izba
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia