Zdroj: Möbelix

Ako zariadiť funkčnú detskú izbu, ktorá s deťmi porastie? Interiérová dizajnérka sa podelila o praktické rady

14. 08. 2024 Zdieľať

Flexibilita a maximálna funkčnosť. To sú dva základné parametre, ktoré by malo zariadenie detskej izby spĺňať. Ak zohľadníte aj dobré rady odborníčky, nemali by ste šliapnuť vedľa.

Polovica prázdnin je ideálnym časom začať s prípravami na nový školský rok. Týka sa to hlavne rodičov a redizajnu izby pre ich potomkov. Je jedno, či máte doma prváčika, alebo študenta, interiérová dizajnérka Marianna Ivanová zo spoločnosti Möbelix má pre vás zopár univerzálnych rád.

1. Pravidlo zónovania

Odhliadnuc od rozmerov miestnosti, ale aj faktu, či sa dieťa delí o izbu so súrodencami, alebo nie, mali by sa v nej nachádzať tieto štyri základné zóny: odpočinková (posteľ s kvalitným matracom), učebná (stôl so zásuvkou a s ergonomickou pracovnou stoličkou), zábavná (priestor pre hry, prípadne relax) a, samozrejme, úložná (okrem aspoň dvojkrídlovej skrine, police a komody). „S pribúdajúcim vekom síce bude ubúdať hračiek, no tie vystrieda množstvo učebníc, oblečenia, ale aj voľnočasových pomôcok,“ prezrádza dizajnérka. Máte pocit, že sa to všetko do jednej miestnosti nevojde? „Riešením môže byť napríklad vyvýšená posteľ, pod ktorou vytvoríte pracovný alebo zábavný kútik,“ radí dizajnérka Marianna Ivanová.

Dievča sediace v moderne zariadenej detskej izbe za bielym písacím stolom.

Štandardná výška písacieho stola je 75 cm. Pre menších školákov sú ideálne rastúce stoly s nastaviteľnou výškou pracovnej dosky. Zdroj: Möbelix

2. Stôl a osvetlenie

Pracovný kútik s písacím stolom a výškovo nastaviteľnou ergonomickou stoličkou je samozrejmosť. Kvôli dostatku prirodzeného svetla je dobré umiestniť ho pod okno. „Neplatí to však pre deti, ktoré majú problém s pozornosťou,“ upozorňuje dizajnérka a dodáva, „v takom prípade je lepšie postaviť stôl k stene, aby ho pri učení výhľady z okna nerozptyľovali.“ Je však dôležité, aby denné svetlo dopadalo na pracovnú plochu praváka z ľavej strany a naopak. Okrem prirodzeného svetla sa nezaobídete bez umelých zdrojov. „V detskej izbe je vhodné okrem centrálneho stropného použiť kombináciu viacerých doplnkových zdrojov s rôznou intenzitou. Nástenné alebo nočné lampy pomôžu navodiť upokojujúcu atmosféru, stolové, ideálne s flexibilným ramenom, zasa posvietia na prácu, prípadne čítanie v podvečerných hodinách.“

Časť detskej izby s drevenou podlahou a bielou detskou postieľkou s hravými dekoráciami.

Menšie deti sa budú cítiť bezpečnejšie v posteli so strieškou, starším príde vhod lôžko s výsuvnou posteľou, na ktorej môže prenocovať kamarát. Zdroj: Möbelix

3. Bez koberca a farieb to nebude mať šmrnc

Koberec opticky zjemňuje, pocitovo hreje a tlmí nárazy. Buď zvolíte celoplošnú alebo kusovú verziu. Záleží na vašich preferenciách aj ochote upratovať. Z hľadiska údržby je praktickejší kusový koberec s nízkym vlasom. „Pri výbere však počítajte s omrvinkami, vyliatymi nápojmi, farbami a inými drobnými nehodami, tým sa jednoducho z času na čas nevyhnete,“ upozorňuje dizajnérka.

Čo sa týka farebnosti stien, niekto nedá dopustiť na neutrálnu bielu. „V prípade potreby kedykoľvek premaľujete aj menšie plochy, nemusíte natierať celú stenu alebo miestnosť. Ak chcete miestnosť oživiť, pri menších deťoch sú vhodnejšie pastelové odtiene, napríklad jemne žltá, béžová, tyrkysová, bledozelená. Pri starších, keď už sú psychika a pozornosť pomerne vyvinuté, môžete siahnuť po sýtejších tónoch. Vďačnou a praktickou alternatívou k maľovke sú napríklad tapety. Takisto ich môžete použiť iba na jednu stenu. Ozvláštnia miestnosť a navyše sa ľahko čistia. A ľahko sa dajú vymeniť. Väčšie deti s vlastným názorom je ideálne zapojiť do tejto kreatívnej hry. Týka sa to nielen farebnosti stien, ale aj posteľnej bielizne, nábytku či obrázkov,“ prezrádza dizajnérka.

Mladá žena sedí s mobilom v ruke v hnedom sedacom vaku.

Tínedžeri už nevyužívajú toľko podlahu na hranie, pri relaxe ocenia skôr sedací vak alebo dizajnové kresielko. Zdroj: Möbelix

Čo najmenej stresu

  • Nástenka – na korkovej alebo magnetickej tabuli môžu okrem rozvrhu visieť odkazy s aktuálnym „to do listom“.
  • Háčik na tašku – na stenu, ideálne v blízkosti stola, umiestnite háčik na školskú tašku. Bude tak vždy na jednom mieste a nestane sa, že by ju v rannom zhone školák hľadal.
  • Vešiak na oblečenie – ranný stres môže odbúrať aj vešiak na oblečenie. Pokiaľ si naň školák večer pripraví oblečenie na ráno.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Möbelix.

Kategória: Detská izba
Tagy: detský nábytok doplnky do detskej izby písací stôl zariaďovanie detskej izby
Zdieľať článok
Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového drevaUrob si sám

Ako vyrobiť detskú stoličku zo zvyškového materiálu a s unikátnym sedadlom z orechového dreva

Aj trávnik môže byť chorý! Toto je 6 najčastejších chorôb trávnika a ako si s nimi poradiťUrob si sám

Aj trávnik môže byť chorý! Toto je 6 najčastejších chorôb trávnika a ako si s nimi poradiť

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návodUrob si sám

Neviete, ako chrániť pred jarnými mrazmi už vysadené rastliny? Vyskúšajte tento osvedčený návod

Slovensko je v kultúrnom štrajku. Na predstaveniach môžu zaznieť sirény, v galériách obracať obrazyASB.sk

Slovensko je v kultúrnom štrajku. Na predstaveniach môžu zaznieť sirény, v galériách obracať obrazy