Zdroj: www.cilekroom.sk

Kúpiť či nekúpiť deťom poschodovú posteľ?

12. 06. 2020
Zdieľať

Či už chcete vytvoriť viac priestoru pre príchod nového člena rodiny alebo pre vaše deti na hranie, poschodové postele prinášajú množstvo výhod.

Pred nákupom je však dôležité zvážiť všetky ich plusy a mínusy, vaše priestorové možnosti, vek detí a ich ako aj vaše požiadavky na ne. Jedine tak môžete zistiť, či je takýto typ lôžka skutočne pre vás.

detská poschodová posteľ

Veselú posteľ z brezovej preglejky môžete uložiť podľa vašej fantázie. Horná posteľ je určená pre deti od 6 rokov, dolné lôžko pre mladšieho súrodenca. Zdroj: www.rafa-kids.com

Výhody

Šetria priestor

Áno, je to rozhodne najväčšia z ich výhod a aj prvým dôvodom, ktorý nás presvedčí o ich kúpe. Presunutím postele do vzduchu získate priestor na hru, či písací stolík. Keď si uvážite, že dieťa celý deň pobehuje, hrá sa, alebo si robí niečo pri stole, je to určite rozumnejšie riešenie ako tento vzácny priestor zapratať kusom nábytku, na ktorom sa „iba“ spí.

Sú flexibilné

Množstvo výrobcov ponúka poschodové postele, ktoré sa dajú kedykoľvek rozložiť na dve samostatne lôžka. To znamená, že sa nemusíte trápiť otázkami „čo keď..“ a budúcnosť nechajte otvorenú. Keď deti vyrastú, alebo budú mat každý vlastnú izbu, postele sa jednoducho rozdelia.

detská poschodová posteľ

Poschodová posteľ je skvelá zábava. V noci na spanie, cez deň skrýša alebo pozorovateľňa. Zdroj: www.lifetimekidsrooms.com

Ubytujú kamarátov

Kamaráti a spolužiaci vašich ratolestí sa nemusia tlačiť na matraci na zemi, v prípade, že sa rozhodnú u vás prespať. Poschodová posteľ má extra lôžko, ktoré mu zabezpečí pohodlný spánok. Či už to horné alebo tretie – vysúvateľné. Jednoducho – plnohodnotná posteľ, ktorá je vždy poruke.

Prečítajte si tiež
Ako odstrániť množstvo mikroorganizmov z našej postele a zabrániť ich tvorbe?

Blízkosť súrodenca

Zdieľanie spoločnej detskej izby je pre vaše ratolesti školou života. Okrem toho, že posilňuje vzťah, učí ich vzájomnej tolerancii a pomoci. Verte, alebo nie, mnoho súrodencov si v spoločnej izbe vytvorí puto na celý život.

Večerné uspávanie

Niektoré poschodové postele majú spodné lôžko široké tak, že sa na ňom vyspia i dvaja ľudia. Nič vám nebráni, aby ste sa s mladším pred spaním potúlili a prečítali si rozprávku na dobrú noc jeden vedľa druhého.

detská poschodová posteľ

Štýlová posteľ RABBIT z lepeného borovicového dreva v tvare domčeka. Veľkosť lôžka si môžete vybrať až z dvanástich rôznych rozmerov. Zdroj: www.mebline.sk

Súkromie

Keďže sú postele nad sebou, každý súrodenec má pocit vlastného mini priestoru. Nerušia sa vzájomne ani vtedy, keď si chce jeden pri lampe čítať a druhý by rád spal.

Úložný priestor

Postele nad sebou dokážu vyťažiť maximum z vertikálneho priestoru. Pri jednom dieťati môžete pod lôžkom umiestniť pracovný stôl a knižnicu. Mnohé poschodové postele ponúkajú skrytý úložný priestor zboku postele (pri stene), pod posteľou (spodnou) či dokonca priamo v schodíkoch.

detská poschodová posteľ

Tri deti v jednej izbe? Na poschodovej posteli Hipolit sa vyspia pohodlne všetci. Vysúvateľné lôžko cez deň jednoducho zasuniete pod to spodné. V spodnej časti postele sa nachádza úložný priestor, ktorý je tvorený dvoma zásuvkami na kolieskach. Zdroj: www.myra.sk

Nevýhody

Pády z výšky

Výstup na horné lôžko a spanie vo výške predstavuje isté obavy z pádov. Posteľ vyberajte vzhľadom na vek a schopnosti vášho dieťaťa. Ak je malé, vyberajte mu posteľ so zábranou a pohodlnými schodíkmi namiesto rebríka. Možností je veľa a bezpečnosť je vždy na prvom mieste.

Pocit klaustrofóbie

Nie každému je príjemné spať v stiesnenom priestore. Najmä ak zrazu vnímame strop tak blízko nad sebou. Každá poschodová posteľ má lôžko v inej výške. Prispôsobte model výške vašej miestnosti. Tiež sa pohrajte s umiestnením – posteľ neumiestnite do rohu k dvom stenám, ale napríklad len k jednej.

detská poschodová posteľ

Posteľ z bukového masívu je pevná a stabilná a tak sa o bezpečnosť vašich detí nemusíte báť. Zdroj: www.ekopostele.sk

Príliš teplo

Je pravda, že na hornom lôžku býva počas leta omnoho teplejšie než na tom dolnom. Veľa závisí od podnebia, v ktorom bývate, od orientácie izby i od samotného dieťaťa. Ak máte otužilca, ponúknite mu lôžko dole, veľa vetrajte, alebo mu zapnite pre spaním klimatizáciu a ochlaďte tak vzduch. V každom prípade, ak vaše dve deti vnímajú teplotu v izbe odlišne, treba brať tieto rozdiely do úvahy a hľadať riešenia.

Prístup k hornej posteli

Z času na čas a niekedy i častejšie sa budete musieť vy (neskôr vaše dieťa) na horné lôžko dostať, aby ste vymenili posteľnú bielizeň. Už vopred vás upozorňujeme, že môže ísť o neľútostný boj medzi vami, stiesneným priestorom a neposlušnej plachty. Čím skôr zaangažujete do výmeny svojho potomka, tým lepšie pre vás.

Sú teda poschodové postele správnou voľbou pre vás? Všetko závisí od vás a vášho domova! Aby sme vám výber uľahčili, vybrali sme tie najzaujímavejšie modely postelí od slovenských i zahraničných výrobcov. Stačí si vybrať pre vás a vaše deti ten pravý.

detská poschodová posteľ

Pre troch súrodencov alebo extra priestor na večerne túlenie? Zdroj: www.hejnabytok.sk

Chcete vedieť viac?

Čo všetko si všímať pri kúpe poschodovej postele, aj to, aké skúsenosti s poschodovými posteľami majú naši čitatelia nájdete v aktuálnom júnovom vydaní Môj Dom.

Text: Katarína Paukeje
Foto: archív firiem

Kategória: Detská izba
Tagy: poschodová posteľ posteľ
Zdieľať článok

Diskusia