Zdroj: RossHelen/iStock

6 krokov, na ktoré netreba zabúdať, aby práčka fungovala ako hodinky. Už ste skúsili otočiť dávkovač na prací prášok naopak?

11. 07. 2024
Zdieľať

Práčka patrí v domácnosti medzi nenahraditeľné spotrebiče a ako taká si si vyžaduje oveľa viac pozornosti, ako si myslíte. Ruku na srdce, ako často ju čistíte? Pravidelná údržba je pritom dôležitá nielen pre hygienu oblečenia, ale aj pre predĺženie jej životnosti a optimálnu funkčnosť.

Prečo je dôležité čistiť práčku?

V priebehu prania sa v práčke usadzujú rôzne nečistoty, ako sú zvyšky pracieho prostriedku, vodný kameň, baktérie aj plesne. Tieto usadeniny môžu mať za následok:

  • Špinavé oblečenie – ak sa v práčke usadzujú zvyšky pracieho prostriedku, nemusia sa z oblečenia úplne vyplaviť, čo môže viesť k jeho zašednutosti, ale napríklad aj k podráždeniu pokožky.
  • Zápach – baktérie a plesne z vlhkej práčky sú zdrojom nepríjemného zápachu, ktorý sa prenáša aj na oblečenie.
  • Poškodenie práčky – usadeniny vodného kameňa a nečistôt môžu zanášať filtre, hadice a čerpadlo práčky, čo môže viesť k jej poruche.
  • Zvýšená spotreba energie – znečistená práčka pracuje menej efektívne a spotrebuje viac energie.

6 krokov k dokonale čistej práčke

Opravár kontroluje práčku.

Ak práčka hlási chybu alebo nefunguje správne, dôvodom môže byť aj zanedbaná údržba. Niekedy stačí len vyčistiť filter, no škody môžu byť aj vážnejšie. Zdroj: Shutterstock

1. Čistenie dávkovača na prací prostriedok

Vyberte zásuvku na prací prostriedok a opláchnite ju pod tečúcou vodou. Ak sú na nej zvyšky pracieho prostriedku, použite malú kefku na ich odstránenie. Nezabudnite vyčistiť aj priestor, kde sa zásuvka nachádza, pretože sa tam môžu hromadiť nečistoty a plesne.

Prečítajte si tiež
Viete, ako zužitkovať ocot pri praní? Toto je 7 dôvodov, prečo by ste to mali robiť

2. Otočte ju zospodu

Ak nádobku na prací prostriedok čistíte pravidelne, je to naozaj skvelé. Skúšali ste ju však otočiť a pozrieť sa na jej spodnú časť? Ak nie, možno vás to množstvo špiny prekvapí. Aj táto časť si zaslúži pomoc octu či kyseliny citrónovej. Ak treba, použite starú zubnú kefku, vďaka nej sa dostanete do každého záhybu a škáry.

Platí to aj v prípade, ak sa váš dávkovač dá rozložiť na viacero častí. Pri pravidelnej údržbe ich nezabudnite oddeliť a poriadne vyčistiť z každej strany. Zároveň tak zbavíte nečistôt aj jeho vnútornú časť, kam je náročné sa dostať aj zubnou kefkou.

Žena utiera handričkou dávkovač na prací prostriedok na práčke.

Ak sa dá, rozložte dávkovač na prací prostriedok na časti a poriadne ich prečistite z každej strany. Nezabudnite ho otočiť naopak a skontrolovať aj čistotou spodnej časti. Zdroj: Shutterstock

3. Čistenie tesnenia dverí

Gumené tesnenie okolo dverí práčky je miestom, kde sa často hromadia nečistoty, vlhkosť a plesne, práve preto je dôležité jeho pravidelné čistenie. Použite vlhkú handru namočenú v roztoku vody a bieleho octu. Dôkladne prejdite po celej ploche tesnenia a nezabudnite sa poriadne pozrieť aj do záhybov. Ide neraz o na pohľad neviditeľné miesta, kde sa však hromadí množstvo nečistôt.

Prečítajte si tiež
Znepokojuje vás zapáchajúca práčka? 3 jednoduché a rýchle tipy to vyriešia

4. Nezabudnite na bubon

Na čistenie vnútra práčky môžete použiť biely ocot a jedlú sódu. Do bubna práčky nalejte 2 šálky bieleho octu a spustite práčku na najvyššiu teplotu. Po skončení cyklu pridajte 1/2 šálky jedlej sódy do bubna a spustite ďalší cyklus na najvyššiu teplotu. Tento postup pomôže odstrániť usadeniny, zápach a plesne.

Nalievanie octu do bubna práčky.

Aj keď sa na pohľad zdá bubon ako čistý, vo svojich výstupkoch môže ukrývať plesne či nečistoty. Ocot a jedlá sóda si s tým poradia. Zdroj: Shutterstock

5. Čistite filter

Filtre v práčke môžu zhromažďovať nečistoty a vlasy, čo môže ovplyvniť jej výkon. Nájdite filter (zvyčajne sa nachádza v dolnej časti prednej strany práčky), odstráňte ho a vyčistite pod tečúcou vodou.

Prečítajte si tiež
Čistenie odtokov, škár a starostlivosť o práčku. Ako často upratovať kúpeľňu a na čo sa zamerať?

6. Nechajte práčku vyschnúť

Po každom praní nechajte dvierka práčky pootvorené, aby sa vnútro práčky mohlo vysušiť. Práve týmto jednoduchým trikom zabránite vzniku plesní a nepríjemnému zápachu.

Náš tip

Pustili sa aj do čistenia umývačky? Skúste počas cyklu, keď nie je naplnená riadom, vyčistiť v nej nádobku na prací prostriedok. Garantujeme, že budete nadšení!

Kalendár čistenia

Frekvencia čistenia práčky závisí od viacerých faktorov. Tým najdôležitejším je tvrdosť vody, ale aj frekvencia prania či typ oblečenia, ktoré do spotrebiča vkladáte. Možno je najvyšší čas nájsť si systém, ktorý sa vám bude ľahko dodržiavať.

  • Týždenne – vyčistite zásobník na prací prostriedok a aviváž.
  • Mesačne – spustite prací cyklus s horúcou vodou a octom alebo sódou bikarbónou na vyčistenie bubna.
  • Každých 3-6 mesiacov – odvápnite práčku, ak máte tvrdú vodu.
  • Podľa potreby – vyčistite filter a vonkajšiu stranu práčky.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock/iStock

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čistenie práčky ocot práčky sušenie a pranie
Zdieľať článok
Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?Urob si sám

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?

Sú vaše uteráky drsné, nesajú, a dokonca aj zapáchajú? Pravdepodobne nedodržiavate tieto pravidlá pri praní a sušeníUrob si sám

Sú vaše uteráky drsné, nesajú, a dokonca aj zapáchajú? Pravdepodobne nedodržiavate tieto pravidlá pri praní a sušení

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhradeUrob si sám

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhrade

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačkyUrob si sám

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačky

Diskusia