Abeceda prania a sušenia

02. 12. 2005
Zdieľať

Nedávno bežal v televízii môj obľúbený film. Kým začal, nachystala som si niečo pod zub a hodila špinavú bielizeň do práčky. Celá natešená som si sadla pred televízor a sledovala film. Netrvalo dlho a do ucha sa mi začali zarezávať zvuky, aké dokáže vydávať len práčka (nemenovanej značky T...), ktorá je stará takmer ako Matuzalem. V bežnej domácnosti by možno pomohlo zatvoriť dvere na kúpeľni, ale u nás je situácia trochu odlišná – dvere sú vo fáze úprav a ako dočasné riešenie slúži záves. Ako čas ubiehal, mala som pocit, že bubon z práčky je priamo pri mojej spánkovej kosti. Nevydržala som ani do najbližšej reklamy a v návale zúrivosti som bežala zatiahnuť záves na kúpeľni a pridala hlasitosť na televízore, vďaka čomu susedia mohli nadobudnúť dojem, že je u mňa na návšteve nahluchlá príbuzná. Aj u vás doma je to podobné? Nemyslíte, že je čas poobzerať sa po novej práčke, prípadne aj po sušičke?


Abeceda prania a sušenia

37026

Aqua senzor monitoruje vodu vytekajúcu z práčky. Podľa množstva nečistôt a obsahu pracieho prášku vo vode predlžuje alebo skracuje prací cyklus.

Autodiagnostika patrí do výbavy niektorých moderných elektrospotrebičov. Môže sa stať, že zabudnete zavrieť dvierka na práčke či neotvoríte prietok vody pred praním a váš inteligentný domáci pomocník vás sám na to upozorní, a ak je chyba len v obsluhe, navrhne dokonca aj riešenie. Vďaka tejto funkcii sú práčky do istej miery samy sebe lekárom.

Bubon práčky či sušičky je takmer vždy z antikora. Vaňa môže byť aj z veľmi odolných plastov. K ich prednostiam patria dobré tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka čomu je voda dlhšie teplá, ako aj dlhá životnosť, lepšia zvuková a vibračná izolácia. Kapacita bubna pri práčkach sa pohybuje od troch do šiestich kilogramov, prepracovanejšie modely však pojmú až osem kilogramov suchej bielizne. Sušičky dokážu presušiť až šesť kilogramov bielizne, platí zásada: čím väčší bubon, tým je sušiaci proces kratší. Prácu so sušičkou uľahčuje aj vnútorné osvetlenie, ktoré sa zapne po otvorení dvierok.


Abeceda prania a sušenia

37032

Energetická trieda: najnovšie modely práčok sa zaraďujú do triedy A+, ktoré patria k najúspornejším, prípadne do triedy A. Sušičky sa zaraďujú do energetickej triedy C. Vzhľadom na neustále rastúce ceny energií sa nevypláca kupovať spotrebiče zaradené v iných triedach, ako sú A+ až C.

Fuzzy Logic/Use Logic je pojem, s ktorým sa často stretnete pri najnovších práčkach, ale aj pri umývačkách riadu. Ide o modernú technológiu nazývanú aj množstvová automatika, ktorá pomocou senzorov monitoruje priebeh pracovného cyklu spotrebiča. Ovládanie práčky s technológiou Fuzzy Logic je jednoduché. Podľa váhy a druhu vloženej špinavej bielizne si práčka sama nastaví priebeh pracieho cyklu. Senzory prispôsobia množstvo vody, pracieho prášku, dĺžku prania, pláchania a odstreďovania. Výhodou je maximálna účinnosť pri minimálnej spotrebe energie.


Abeceda prania a sušenia

37028

Jednoduché žehlenie je funkcia práčok, ktorá sa postará o to, že bielizeň ani po riadnom odstredení nebude dokrčená. Bubon sa po skončení pláchania ešte niekoľkokrát otočí a bielizeň sa trochu narovná.

LCD displej je šikovný pomocník súčasných práčok a sušičiek, ktorý umožňuje jednoduchú komunikáciu so spotrebičom. Pomocou reči symbolov vás informuje o zvolenom programe, o priebehu prania/sušenia (počet otáčok), dokonca niektoré práčky vám poradia správnu teplotu a ostatné parametre. Počas pracieho cyklu môžete sledovať, ktorá fáza práve prebieha a koľko času zostáva do konca prania. Súčasťou LCD displeja je aj svetelná kontrolka napúšťania vody, ktorá sa rozsvieti v prípade, že ste zabudli otvoriť prívod vody.


Abeceda prania a sušenia

37031

Odloženie štartu prania je funkcia s veľkým F, najmä ak sa na ňu pozrieme z finančného hľadiska. V praxi to znamená asi toľko, že práčka sa spustí napríklad v nočných hodinách (vďaka tichému chodu si to môžete dovoliť, aj keď bývate v paneláku), keď je lacnejší elektrický prúd. Funkciu odložený štart majú aj niektoré sušičky. Pranie či sušenie si teda môžete nechať aj na nočné hodiny

Odstreďovanie pri starších typoch práčok fungovalo na princípe roztočenia bubna a následnom vypúšťaní vody. Bielizeň bola nerovnomerne rozložená, čo spôsobovalo nevyváženosť (a takmer vždy aj staré známe „tancovanie“ po podlahe). Súčasné práčky majú motory s plynulým riadením otáčok. Bielizeň sa najskôr rovnomerne rozloží po obvode bubnu a ten sa potom roztáča do vysokých otáčok (približne 1 000 až 1 800 otáčok za minútu).


Abeceda prania a sušenia

37048

Ovládanie práčok a sušičiek môže byť dvojaké – elektronické alebo mechanické. Na našom trhu sú k dispozícii oba druhy. Pri mechanickom ovládaní si sami nastavujete dĺžku prania/sušenia či teplotu. Na to slúži ovládací panel, na ktorom máte symbolmi alebo slovami označené jednotlivé funkcie. Prístroje s elektronickým ovládaním majú zabudované senzory, ktoré automaticky zisťujú vlhkosť, váhu bielizne, podľa toho sa prispôsobí aj množstvo vody.






Pred kúpou práčky si ujasnite, kam ju umiestnite, a podľa toho si vyberte vhodný model so zodpovedajúcimi rozmermi. Množstvo rozličných programov bude pre vás určite lákadlom, ale to, čo by ste si mali všímať ako prvé, sú trieda energetickej účinnosti, trieda účinnosti prania a odstreďovania. Tieto parametre nájdete na štítku na každom výrobku. Medzi ďalšie dôležité kritériá výberu patria aj údaje o počte otáčok (preferujú sa výrobky s viac ako 1000 otáčkami za minútu), hĺbka spotrebiča a neposlednom rade aj spôsob ovládania (mechanicky alebo elektronicky).




Abeceda prania a sušenia

37043

Programy moderných práčiek rozširujú svoje rady, napríklad o program pre pranie vlnenej či hodvábnej (veľmi jemnej) bielizne, program na rýchle pranie (určený pre bielizeň, ktorá nie je priveľmi znečistená), pranie s využitím sily enzýmov (na odstránenie škvŕn), programy proti pokrčeniu bielizne či prispôsobiteľný cyklus plákania a pod.

Senzor peny zisťuje, koľko peny je v bielizni. Ak zistí jej nadbytok, automaticky pridá jedno až dve pláchania.

Super Wash alebo takzvané inteligentné pranie je systém, ktorý si podľa množstva a druhu bielizne zvolí vhodný program, teplotu vody, dĺžku prania, ako aj intenzitu pláchania.


Abeceda prania a sušenia

37030

Sušenie je proces, ktorého dĺžka závisí od obsahu vlhkosti v bielizni. Platí pravidlo číslo jeden: čím nižšia vlhkosť, tým je kratší čas sušenia. A v čom spočíva výhoda sušičiek? Keď si uvedomíme, že až takmer 70 percent nás nenávidí žehlenie a keď uvedieme fakt, že sušenie v sušičke pri niektorých druhoch textilu môže nahradiť spomínanú „obľúbenú“ domácu činnosť, odpoveď je jednoznačná. Pravidlo číslo dva hovorí, že čím je bubon sušičky väčší, tým rýchlejšie sa bielizeň vysuší. Proces sušenia však nezávisí len od objemu vlhkosti v bielizni a veľkosti bubna, ale aj od druhu textílie. Niektoré sušičky majú v programe zakomponované aj ochladzovanie bielizne, čím sa znižuje krčivosť bielizne.

Šiesty zmysel môžete nájsť pri práčkach a sušičkách značky Whirlpool. Ide o modely, ktoré dokážu samostatne myslieť a dokonca predvídať. Dokonale vypraná a vysušená bielizeň, nízka spotreba vody a energie, šetrné zaobchádzanie s bielizňou, jednoduché ovládanie a… množstvo času pre seba. To sú práčky a sušičky so šiestym zmyslom. Dokonca aj váš partner, ktorý sa doteraz úspešne vyhýbal domácim prácam, nebude sa môcť vyhovárať na zložité programovanie.


Abeceda prania a sušenia

37039

Typy práčok rozlišujeme podľa spôsobu plnenia. Výrobcovia práčok a sušičiek sa snažia pri ich navrhovaní pamätať takmer na každý detail. Pre panelákové minikúpeľne je ideálnym variantom práčka plnená zhora – nielenže šetrí miesto, ale máte k nej aj pohodlnejší prístup. Niektoré drahšie modely práčok majú upravenú rotáciu – po vypnutí sa bubon dostane do polohy s dvierkami hore (tzv. systém DSP). Práčky, ktoré sa plnia spredu, zaznamenávajú na trhu väčší ohlas ako ich príbuzné. Sklenené dvierka s priemerom od 33 až do 38 cm a s uhlom otvárania do 180 stupňov umožňujú ľahšiu manipuláciu pri vkladaní a vyberaní bielizne z bubna. Ich výhodou je, že ich môžete zabudovať pod pracovnú dosku v kuchynskej linke či do skrinky v kúpeľni, prípadne umiestniť do veže spolu so sušičkou. Ak je ich súčasťou aj magnetický zámok, možno ich otvoriť aj počas prania. Väčšina týchto modelov práčok má kolmú prednú stenu, sú však aj práčky s naklonenou (zošikmenou) čelnou stranou, ktoré uľahčujú vkladanie a vyberanie bielizne.


Abeceda prania a sušenia

37050

Typy sušičiek: na trhu sú dva druhy sušičiek – kondenzačné a ventilačné. Svoj názov dostali podľa toho, akým spôsobom sa z nich odvádza teplý vzduch, pomocou ktorého sa suší bielizeň. V kondenzačnej sušičke sa vzduch ochladzuje a kondenzuje na vodu, ktorá sa odvádza do zbernej nádoby alebo hadicou do odpadového potrubia. Z ventilačnej sušičky sa vzduch nasáva hadicou vedúcou k vetracej mriežke či k oknu. Preto si pri kúpe zvážte aj tieto faktory, teda akým spôsobom sa bude odvádzať teplý vzduch.

UKS alebo aktívna kontrola stability zaručí, že vaša práčka nebude počas odstreďovania „cestovať“ po kúpeľni či práčovni, ale zostane na mieste ako poslušný psík.

Vstavané práčky a sušičky. Áno, existujú a aj na slovenskom trhu sú bežne dostupné (napr. Siemens, Bosch, Miele). Možno ich zasadiť pod pracovnú dosku v kuchyni či do 60 cm širokej skrinky. Sušičku a práčku by ste mali mať vedľa seba. Taktiež z nich možno vytvoriť vežu (práčka je umiestená nad sušičkou). Na rozdiel od samostatne stojacich spotrebičov zaplatíte za ne vyššiu cenu.






Výhodou sušičiek je, že šetria váš čas – bielizeň nemusíte rozvešiavať po balkóne a priebežne kontrolovať, či už je dostatočne vysušené. Okrem iného títo domáci pomocníci šetria aj priestor, najmä ak využijete možnosť ich zabudovania alebo ak ich skombinujete s práčkou do tzv. veže. Vďaka špeciálne upraveným bubnom a šetrným programom si vaša bielizeň dlhšie zachová svoje farby aj štruktúru. Táto forma sušenia je vhodná pre alergikov, pretože na bielizni sa nezachytávajú rôzne prachové častice, peľ či iné alergény.




Abeceda prania a sušenia

37049

Zvuková izolácia je komfort, ktorý oceníte už pri prvom praní, keď si pohodlne budete sedieť v kresle a pozerať televíziu bez toho, že by ste museli zvyšovať hladinu zvuku na maximum. Úroveň hluku práčok pri praní a odstreďovaní výrazne poklesla aj vďaka špeciálnej izolácii, ktorá sa stará o tichý chod prístroja. Systém, ktorý sa nazýva aj aktívna vyváženosť, zisťuje bezpečný a tichý chod a maximálnu stabilitu aj pri najvyšších otáčkach. Ak vaša práčka vo výrobnom procese podstúpila túto miniskrášľovaciu kúru, môžete si dovoliť umiestniť ju napríklad aj vedľa detskej izby a prať trebárs aj pod rúškom noci. Najtichšie modely vydávajú hluk do výšky 43 decibelov. Čo dodať? Zdá sa, že časy, keď susedia naokolo v paneláku vedeli, že periete, sú nenávratne preč.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: abcd domáci pomocníci nakupovanie práčka sušička
Zdieľať článok

Diskusia