Ako dopadol test robotických vysávačov?

21. 11. 2014
Zdieľať

Drevené parkety sa lesknú aj pod pohovkou, prach sa vytratil z koberca aj spoza kvetináčov, a dokonca aj škáry medzi dlažbou prišli o svoj sivý nádych. Možno to bude znieť trochu tvrdo, ale ani tá najobetavejšia gazdinka nepoumýva podlahy tak dobre ako robotický stroj.

CHCE TO ZMENU MYSLENIA Robot je tvor hluchý, slepý a nemotorný. Nech sa výrobca akokoľvek snaží vštepiť mu potrebnú inteligenciu a zmysly, predsa len… Riadi sa programom a dokáže ho „rozrušiť“ každá nepredvídaná drobnosť. Chvíľu trvá, kým človek pochopí, ako pracuje, aby nastrojil domácnosť tak, že sa s ňou robot zžije. Vždy, keď je zle, robot sa ohlási a žiada o pomoc. Vždy vtedy, keď zavŕtate nos do rozčítanej knihy alebo si s rozkošou vychutnávate ešte letom voňajúci ríbezľový džem. 

TIP: Pozrite sa na najnovšie robotické vysávače, ktoré vám uľahčia prácu.

ČO VŠETKO TO OBNÁŠA? Preč so strapcami na kobercoch, preč s vecami ležérne pohodenými po zemi, preč s káblami a nástrahami, ktoré sa doposiaľ povaľovali pod stolom, za pohovkou či v kúte pri dverách. Nábytok treba troška poposúvať, aby pomedzi jeho jednotlivé kúsky prekĺzlo útle telo robota. A aj topánky patria do skrinky, nie na rohožku. 


Ako dopadol test robotických vysávačov?

1457511
Milan Gigel

MALÉ UPRATOVANIE NA KAŽDÝ DEŇ S príchodom robotov definitívne skončia upratovacie soboty. Roboty zvládnu jednu či dve miestnosti denne. Ak máte rodinný dom ako malý palác, je zrejmé, že budú kmitať po izbách bez nároku na voľno.

AKÁ JE UPRATOVACIA RUTINA? Ak treba vysávať, vezmete robota za ucho, postavíte ho do stredu miestnosti a stlačíte gombík. Tým sa starosti končia. Ak treba umývať podlahy, príprava je o niečo dlhšia: do zásobníka nalejete vodu so saponátom, položíte robotický vysávač do stredu miestnosti a až teraz stlačíte tlačidlo. Keď je s prácou hotový, treba vyliať špinavú vodu zo zásobníka a vyumývať čistiacu kefu. A potom šup s robotom na nabíjačku. Potrebujete z podlahy zotrieť prach? V tom prípade stačí nasadiť na robota handričku a poslať ho do práce.

Žiadna z týchto činností nezaberie viac ako dve minúty a je na robotovi, aby za hodinku či dve spravil, čo sa od neho očakáva. Buď s úžasne tichým chodom, že o ňom ani neviete, alebo s rachotením a narozlievanou vodou na zemi, ktorú zotrie až ku koncu. Kým sa vrátite z prechádzky, doma je upratané.

TESTOVANÉ PRODUKTY


iRobot Roomba 880

iRobot Roomba 880

robot vysávač

iRobot Roomba 880

cena: 699 € 
Kúpiť iRobot Roomba 880

CELKOVÉ HODNOTENIE
+++++  (päť)

+ Robotické vysávače nie sú v našich domácnostiach žiadnou novinkou. Ak sme im v minulosti vytýkali narážanie do stien, vybrúsené farebné pruhy po obvode miestnosti, kefky plné vlasov či malé zberné nádoby, s novými modelmi to môže byť iné. Roomba 880 v našej domácnosti zbierala smietky a prach zo všetkých druhov povrchov. Dokázala vytušiť stenu bez toho, aby ju obíjala; zbystrila pozornosť, keď narazila na ložisko väčšieho znečistenia; spoznala, že poblúdila medzi drobnými kusmi nábytku. 

Popri tradičnej práci mechanickej metly využíva vysávací systém, ktorý zachytáva jemný prach skôr, ako sa začne víriť a sadať na police. Výrobca vymenil štetinové kefy za gumové stierky – významný krok vpred. Už nijaké vymotávanie, stačí len vysypať nádobu a dovoliť Roombe nájsť cestu k nabíjačke. Za celé tri mesiace sme nenarazili na žiadne zlyhanie, vždy stačilo len položiť robota do stredu izby a stlačiť gombík. Či má izba 40 m2 alebo 15, je fuk, každú z nich vyčistí dokonale aj vtedy, ak sú na zemi piliny z domáceho majstrovania, drobné kamienky z topánok či stavebný prach. A to rozhoduje. Je nadobro skúsenejšia a precíznejšia ako všetky staršie modely (bez ohľadu na výrobcu).

Naozaj len drobnosť: netuší, že po skončení práce zaparkovala v izbe bez nabíjacej základne pod posteľou.


iRobot Scooba 450

iRobot Scooba 450

robot umývač

iRobot Scooba 450 

cena: 599 € 
www.irobot.sk

CELKOVÉ HODNOTENIE
+++-  (tri a pol)

+ Keď Roomba povysáva dlažbu, linoleum či terazzo, Scooba sa pustí do umývania. Najprv miestnosť zmáča saponátovou vodou, následne ju vydrhne rotujúcou kefkou a napokon zozbiera z podlahy špinavú vodu späť do zásobníka. Presnejšie povedané: polovičku z nej. Umývací výkon je ohromujúci a nevyrovná sa ručnému umývaniu ani mopovaniu. Po niekoľkých kolách kefka vydrhne všetky škáry medzi kachličkami tak, že vidno pôvodnú farbu škárovacej hmoty. Pohľad na hustú odpadovú vodu, ktorá podchvíľou pripomína temnú kašu, je rovnako presvedčivý ako čistota podlahy. Vyumýva kúpeľňu, z každej strany dôkladne poobchádza záchodovú misu. Pracant, ktorý drhne ostošesť. 

Neradno jej vstúpiť do cesty v ponožkách, inak sa cítite, akoby ste skočili do bariny. A ak cez okná neveje do príbytku vánok, môže istý čas trvať, kým na nerovných kachličkách alebo linoleu vyschne aj posledná kaluž. Treba ju brať takú, aká je. Funguje podľa časovača. Na jedno nabitie umýva 40 minút alebo dve kolá po 20 minút. Ani o minútu menej, ani viac, tvrdohlavo sa drží rozpisu. Kým prácu hodnotíme na jednotku, so spoľahlivosťou je to horšie. Riešili sme situácie, keď jednoducho odmietala umývať. Buď bežala po podlahe nasucho – hoci s plným zásobníkom vody – alebo bezmocne pípala, že nemôže začať. Potriasť, prefúkať, zložiť, nabiť, dohovoriť a zasa funguje, ako treba.  


iRobot Braava 380t

iRobot Braava 380t

 

robot mop

iRobot Braava 380t

cena: 349 € 
www.irobot.sk

CELKOVÉ HODNOTENIE
++++  (štyri) 

Poznáte to: kúpeľňová podlaha po sprchovaní vyzerá, akoby cez ňu prebehol vodník, v izbe sa prestala lesknúť laminátová podlaha, na drevených, farbou pretretých doskách sú šmuhy od bosých nôh. To všetko je práca pre mop, ten náš robotický. V rodinke robotov sa Braava správa, akoby bola z inej planéty. Sledujúc neviditeľné hviezdy vykreslené navigačnou kockou na strope, ktorá ju riadi, premáva s takmer nepostrehnuteľnou tichosťou po miestnosti pás po páse. Netúla sa od steny k stene. Popritom k podlahe pritláča suchú mikrovláknovú handričku, mokré mikrovlákno so zásobou leštidla či saponátu v útlom zásobníku alebo sa rinie napred s vlhčenou papierovou utierkou. Leští, chytá prach a nasáva vodu z dlažby. Je ako mop na kolieskach, ktorý jemne chodí okolo vás, kým vy zašuštíte stránkou knihy na gauči. Vždy dokonale urobí svoju prácu, takže si rýchlo zvyknete na nový štandard. Čo je na nej úžasné? Skončí tam, kde začala. Má dosť pary na 20 až 25 m2.  

Možno by sa patrilo inovovať a zväčšiť plochu pracovnej časti či „umravniť“ kolieska, aby za sebou nezanechávali odtlačenú vzorku z pracovnej jazdy, ktorú vidieť pri svetle. Na bielych doskách podlahy vidno, ako sa pri mokrom mopovaní sivý „blaf“ vtíska do škár, kde zostáva uväznený – chce to ručné umývanie.  

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)    
Výnimočný
Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++  (štyri)    
Veľmi dobrý
Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++   (tri)    
Dobrý
Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++    (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+     (jeden)    
Slabý
Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

Zobraziť ďalšie robotické vysávače.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáce spotrebiče test
Zdieľať článok

Diskusia