Ako efektívne rozmraziť mrazničku? Fén radšej odložte, s týmito trikmi sa vám to podarí rýchlo a jednoducho!
Rozmrazovanie mrazničky nepatrí práve medzi najobľúbenejšie aktivity, ale je nevyhnutnosťou, ktorú z času na čas musí znášať každý. Ako sa tejto povinnosti zbaviť rýchlejšie? Prinášame vám rady, ktoré vám ušetria čas a pomôžu vám predísť extrémnym vrstvám ľadu v mrazničke.
Ako často rozmrazovať mrazničku?
Mrazničku by ste mali rozmrazovať minimálne raz ročne. Môžete to však robiť aj častejšie, najmä vtedy:
- keď mrazničku otvárate príliš často – teplý a vlhký vzduch z okolia v studenej mrazničke kondenzuje a zamŕza, čo zvyšuje množstvo námrazy,
- ak je poškodené tesnenie na dvierkach, alebo sú v gumených škárach nahromadené nečistoty,
- ak je mraznička preplnená – v mrazničke musí ostať voľný priestor pre rovnomernú cirkulácia a chladenie.
Najlepšie v zime
Ak nepotrebujete rozmrazovať mrazničku každý mesiac, odporúčame vám nechať si túto povinnosť na zimné obdobie. Automaticky vás obíde problém s dočasným uskladnením mrazených potravín, ktoré môžete zatiaľ poukladať na balkón, terasu či parapet. Uistite sa však, že k nim vaši domáci miláčikovia nemajú prístup.
Nerozmrazujte prvoplánovo
Takmer každé rozmrazovanie sa končí hromadou starých potravín po dátume spotreby, ktoré ste objavili na dne mrazničky. Vyhnúť sa tomu môžete tak, že si aspoň týždeň vopred spravíte približný prehľad o tom, aké zásoby v mrazničke skladujete, a počas týždňa ich môžete ešte použiť. Podľa odporúčaní by ste si tiež mali aspoň raz do mesiaca spraviť inventúru, aby ste predišli hromadeniu starých potravín.
Odpojiť či neodpojiť?
Pravdepodobne ste sa už zamýšľali nad tým, či by nebolo možné rozmrazovať mrazničku aj bez odpájania z elektriny. Odpoveď znie áno, ale iba do určitej miery. Ak sa chcete zbaviť len veľmi jemnej vrstvy ľadu, namočte špongiu do horúcej vody a prechádzajte ňou po stenách mrazničky, až kým sa ľad úplne neroztopí. Niekoľkohodinové rozmrazovanie si však vyžaduje odpojenie od prúdu, tak v tomto smere radšej neexperimentujte.
Uteráky, uteráky a uteráky
Rozmrazovanie uterákmi znie síce trochu zastaralo, ale pokiaľ nepotrebujete mrazničku používať urgentne, uľahčí vám prácu. Froté uteráky sú pre tento prípad najlepšou voľbou, keďže vynikajú vysokou savosťou. Namočte ich do dostatočne horúcej (nie vriacej) vody, dobre ich vyžmýkajte a obložte nimi police a steny mrazničky. Po asi 5 až 10 minútach ich opäť namočte a proces zopakujte.
Keď námraza začne povoľovať, uteráky zároveň pomôžu zachytiť kvapkajúcu a stekajúcu vodu a zabránia, aby vytiekla. Pre istotu však môžete položiť jeden suchý uterák aj pod mrazničku. Pri hrubších vrstvách ľadu ich nezabudnite priebežne žmýkať.
Ako urýchliť topenie?
Ak treba roztopiť námrazu za krátky čas, možno vám už napadlo siahnuť po féne. Horúci vzduch, ktorý produkuje, naozaj pomôže urýchliť proces topenia. No zároveň sa jeho používaním vystavujete istému riziku, a ak sa ho rozhodnete použiť, dodržujte pravidlá bezpečnosti.
Teplotu fénu nastavte na strednú úroveň, aby nedochádzalo k teplotným šokom. Držte ho vo vzdialenosti aspoň 30 cm od povrchov, aby sa vplyvom horúceho vzduchu nezdeformovali, a nemierte ním na chladiaci systém. Dbajte tiež na to, aby sa kvapkajúca voda nedostala do kontaktu s fénom, a používajte ho len v počiatočnej fáze rozmrazovania. Neskôr sa topenie prirodzene urýchli a námraza sa bude dať odstrániť aj pomocou horúcej vody a špongie.
Ak hľadáte bezpečnejšiu, no rovnako funkčnú alternatívu, miesto fénu odporúčame použiť hrniec s horúcou vodou. Postavte ho do stredu mrazničky a priebežne vodu zohrievate tak, aby sa z hrnca stále parilo. Ak zatvoríte aj dvierka, ľad sa roztopí za niekoľko minút.
Využite všetok čas
Ak sa už rozhodnete rozmraziť mrazničku, ktorá je v kombinácii s chladničkou, vyhraďte si niekoľko minút navyše aj na ňu. Vyhnete sa tak ďalšiemu vypínaniu spotrebiča a zbytočnému rozmrazovaniu potravín. Urýchliť celý proces môžete aj postupným umývaním boxov a políc v priebehu roztápania ľadovej vrstvy.
Tipy, ako si poradiť s vydrhnutím mrazničky
- Použite špongie z jemnejších materiálov bez drsných častí, ktoré by mohli vytvoriť škrabance na boxoch a policiach.
- Vyhnite sa aromatickým čistiacim prostriedkom a stavte na klasické prípravky, napríklad na umývanie riadu.
- Na čistenie môžete použiť aj mydlovú vodu alebo sódu bikarbónu (1 čajová lyžička na 1 šálku vody).
- So škárami si poradíte aj pomocou zubnej kefky. Pri použitej kefke dbajte na jej vydezinfikovanie.
- Na sušenie sú ideálne mäkké utierky z mikrovlákna, ktoré sú šetrné ku každému materiálu.
Text: Zuzana Banská
Foto: Shutterstock