Zdroj: Prostock-studio/Shutterstock

Pleseň v chladničke treba ihneď riešiť! Poznáte spôsob, ako sa jej zbaviť a nedovoliť, aby sa zas rozšírila?

08. 02. 2024
Zdieľať

Neexistuje väčšia pohroma v kuchyni ako pleseň. Plesnivý chlieb alebo syr jednoducho vyhodíte, čo však s plesňou priamo v chladničke? Môže sa stať totiž, že táto nepekná, rýchlo sa šíriaca pliaga začne rásť na policiach, stenách chladničky alebo v jej útrobách – napríklad v lieviku určenom na odtok vody z námrazy. Prečo vlastne vzniká a ako jej predchádzať?

Pleseň je vážny problém

Pleseň na nábytku, stenách bytu, ale aj v chladničke je bez mihnutia oka problémom, ktorý treba riešiť a nedovoliť, aby nastal znova. Jej spóry vyvolávajú alergické reakcie a môžu spôsobiť príznaky, ako sú upchatie dutín, chronický kašeľ, astma, podráždené oči, vyrážky. Ak máte doma niekoho s oslabenou imunitou, malé deti či seniorov, pleseň je ešte škodlivejšia a nebezpečnejšia. Nakoniec, pleseň v domácnosti sa spája so syndrómom chorých budov.

Detail na pleseň na dverách a vrchu chladničky.

Tma a vlhko sú skvelými podmienkami na šírenie plesne. Ak si všimnete v chladničke tento problém, snažte sa ho odstrániť čo najskôr. Zdroj: Shutterstock

Prečo v chladničke vznikne pleseň?

Najčastejším pôvodcom plesní v chladničke sú potraviny po dátume spotreby. Samozrejme, keď nájdete plesnivé zvyšky jedla, vyhodíte ich, avšak málokto si uvedomuje, že pleseň sa šíri vzduchom a povrchovým kontaktom. Takže aj keď potravinu vyhodíte, spóry tvoriace chlpatú „ozdobu“ sa môžu šíriť cirkuláciou vzduchu v rámci chladničky alebo jednoducho kontaktom s policou, na ktorej bola položená.

Pomocníkom v šírení plesní je vlhkosť a tma – dva faktory, ktoré sú v chladničke prakticky stále. Objaviť sa môže aj vtedy, ak je chladnička odpojená od siete na dlhší čas.

Prečítajte si tiež
3 najčastejšie poruchy chladničky. Ako ich identifikovať a čo urobiť ako prvé

Ďalšou možnou príčinou je mechanický problém (nevidíte žiadne napadnuté jedlo a pleseň sa vracia aj po dôkladnom vyčistení vnútra chladničky). V tomto prípade je na mieste zavolať odborníka, aby skontroloval, či vaša chladnička funguje správne. V udržiavanej modernej chladničke by jednoducho k tvorbe a šíreniu plesní nemalo dôjsť. Navyše, povrchy súčasných chladničiek sú antibakteriálne a zabraňujú uchyteniu plesňových spór.

Detail na splesnetý syr na tanieri v chladničke.

Pleseň v chladničke sa môže rozšíriť aj priamym kontaktom od pokazeného jedla. Nie je to však jedinou príčinou. Zdroj: Shutterstock

Ako sa zbaviť plesne v chladničke

Ak ste si všimli, že na poličke, na stene alebo v zásuvke na dverách vám narástla pleseň, vyberte všetky odnímateľné police a zásuvky a nastriekajte ich neriedeným destilovaným bielym octom. Následne nastriekajte aj interiér chladničky a nechajte 20-30 minút pôsobiť. Snažte sa zasiahnuť aj menej dostupné miesta, každý kútik je dôležitý.

Prečítajte si tiež
Pleseň v domácnosti prezradia aj vaše zmysly! Poznáte signály, že ju máte doma a treba ju riešiť?

Nakoniec utrite povrchy handrou, ešte raz pretrite čistou vlhkou handričkou a potom všetky povrchy osušte. Nezabudnite vyhodiť všetky papierové utierky a v horúcej vode s prípravkom na pranie oprať handry, ktoré mohli prísť do kontaktu s plesňou.

Častým a nenápadným miestom, kde sa uchytí pleseň, je gumové tesnenie okolo dverí chladničky. Skontrolujte ho, a ak nájdete známky plesne, odstráňte ju 1 polievkovou lyžicou chlórového bielidla, ktoré zmiešate s 1 litrom vody. Pre väčšiu sviežosť môžete pridať balíček sódy bikarbóny alebo kolieska citróna. Pre istotu použite gumené rukavice a tesnenie čistite mäkkou kefkou alebo jemnou handrou, aby ste ho nepoškodili. Taktiež nikdy nekombinujte chlórové bielidlo s octom (alebo inou kyselinou) dohromady.

Detail na muža držiaceho tesnenie na dverách chladničky.

Nezabudniet dobre prezrieť záhyby tesnenia, kde sa pleseň zvykne objavovať pomerne často. Zdroj: Shutterstock

Čo robiť, aby sa pleseň nevracala?

Ak ste ešte nikdy nemali tú česť s neželaným porastom v chladničke, alebo bojujete proti tomu, aby sa pleseň vrátila, poradíme vám účinnú prevenciu. Určite je lepšie takémuto stavu predísť, ako ho musieť riešiť. Pravidelne raz za týždeň skontrolujte dátum spotreby potravín a stav ovocia a zeleniny. Všetko, čo už nevyzerá najlepšie, vyhoďte skôr, ako začne hniť či plesnieť.

Prečítajte si tiež
Čím vyčistiť pleseň v kúpeľni? 4 tipy na jednoduché prípravky, ktoré si namiešate aj doma

Potraviny, ktoré majú tendenciu degradovať, nikdy neukladajte voľne na policu, ale uložte ich v nádobe bezpečnej pre potraviny, alebo ochráňte fóliou. A posledný bod – pravidelne čistite chladničku. Ani tie najmodernejšie sa úplne neočistia samy, i keď technológie stále výrazne napredujú.

Žena v zástere umýva vnútro chladničky.

Aby ste sa vyhli návratu plesne, pravidelne trieďte a vyhadzujte potraviny po dátume spotreby a chladničku pravidelne čistite. Zdroj: Shutterstock

Kedy volať servis?

Ak máte problém s plesňou v chladničke, ktorý neviete vyriešiť, alebo sa stále vracia, obráťte sa na odborníka. Prečo? Pretože pleseň môže preniknúť do vetracích otvorov a cievok chladničky, odkiaľ sa bude neustále šíriť. Odborník vám poradí najlepšie, či je potrebné kúpiť novú chladničku, vymeniť nejakú súčiastku alebo ju dokáže prečistiť.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: chladničky odstránenie plesní pleseň v byte plesne
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!Urob si sám

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!

Posledné práce v okrasnej záhrade pred nástupom zimy: Čo ešte vysadiť a na čo nezabudnúť v novembri?Záhrada

Posledné práce v okrasnej záhrade pred nástupom zimy: Čo ešte vysadiť a na čo nezabudnúť v novembri?

Ako odvážna moderná prístavba doplnila tehlu z 18. storočiaDom z tehly

Ako odvážna moderná prístavba doplnila tehlu z 18. storočia

Diskusia