Zdroj: WMF

Poslúžia nielen doma, ale aj na chate či v karavane. Ako dopadol redakčný test malých indukčných platničiek?

20. 06. 2022
Zdieľať

Pre mnohých ide o spotrebič, na ktorý nepomyslia po celý život. Ak však potrebujete vyčariť improvizovanú kuchynku, indukčná platnička je jasnou voľbou. Poslúži nielen doma, ale aj na chate, v karavane, na dvore alebo v jarmočnom stánku.

Bez sporáka

Len vďaka popularite štandardizovaných kuchynských liniek v našich domovoch kladieme hrnce na sporák alebo zabudovaný varný panel. Kým vidiecke domy od nepamäti používali na varenie ohnisko alebo murovanú pec, obyvatelia bytových domov sa ešte v polovici minulého storočia spoliehali na kachle s varnou platňou, stolový petrolejový varič alebo elektrickú platničku. Ak ich vôbec mali. Zájsť na lacný obed do jedálne alebo hostinca, na desiatu do bistra alebo na večeru do reštaurácie bolo pre mnohých rovnako prirodzené ako posadiť sa k šálke kávy kdekoľvek inde len nie doma. Nebolo zvykom variť a je možné, že sa k tomu raz vrátime. Malé indukčné platničky ešte len čakajú na svoju zlatú éru.

Prečítajte si tiež
Vafľovače v redakčnom teste. Ktorý zvíťazil?

Čo by ste mali vedieť

Riad

Plechový hrnček, smaltovaný čajník, liatinový pekáč, antikorový hrniec s magnetickým dnom a hliníková panvica, do ktorej vo výrobe zalisovali oceľovú matricu – to všetko sú varné nádoby, s ktorými si indukčná platnička rozumie. Nie je dôležité, či sú nové alebo po starých rodičoch, rozhoduje iba to, či reagujú na magnetické sily. Tie sa v nádobe premieňajú na teplo.

Regulácia

Väčšina súčasných modelov je vybavená elektronikou, ktorá zvláda aj jemnú reguláciu výkonu. Namiesto toho, aby pri tlmenom ohreve cyklicky striedali plný výkon s kratšími či dlhšími pauzami, skutočne tlmia výkon tak, aby bežal nepretržite. Vďaka tomu už ovsenú kašu, puding alebo mliečnu omáčku nepripálite.

Programy

Je šikovné, ak je platnička vybavená programovým automatom. Ten používa doplnkové nastavenia výkonu a cyklovania na to, aby zaistil ohrev pokrmov bez miešania alebo udržal vodu vo vare pri parnom varení. Príležitostne nájdete i modely vybavené sondou, ktorá po zasunutí do hrnca meria skutočnú teplotu jeho obsahu.

Hlučnosť

Každý hrniec na indukcii vibruje a prenáša svoj pohyb do platničky. Netlmí ho pracovná doska linky, ako je tomu pri zabudovaných paneloch. Pri varení pracuje aj ventilátor, ktorý chladí elektroniku. To všetko sa prejaví na nových zvukoch v kuchyni, na ktoré si budete niekoľko dní privykať. Nie sú ani hlučné, ani rušivé, len iné, ako ste zvyknutí.

Plocha

Maximálna veľkosť hrnca závisí viac od umiestnenia ovládacieho panela ako od skutočného priemeru varnej zóny. Dno nádoby nesmie prekrývať senzory dotykových tlačidiel. Ak hľadáte extrémy za hranicami väčšiny modelov, pozrite sa po tých s ovládacím kolieskom. Ak je umiestené na čelnom paneli, vášmu zámeru nemusí nič prekážať.

Prečítajte si tiež
Testovali sme krájače, špiralizéry a minisekáčiky

Čistenie

Sklená plocha indukčnej platničky sa zahrieva iba od hrnca, takže vykypené omáčky a vyprsknutý olej sa na nej pripaľujú len nepatrne. Vďaka tomu je čistenie nenáročné a škrabku budete musieť použiť len výnimočne bez ohľadu na to, či platničku držíte neustále v pohotovosti alebo ju odkladáte do skrinky.

Bez kúrenia

V nevykúrenej chalupe sa vám môže stať, že si na kávičku po príchode budete musieť chvíľu počkať. Ak sa pre nízku teplotu maziva ventilátor neroztočí, elektronika vyhlási chybový kód. Pomôže predhriatie fénom alebo vyčkanie na moment, keď piecka opäť vykúri miestnosť na teplotu vyššiu ako 10 °C.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Výkon

Čím viac wattov na štítku, tým rýchlejšie varenie. Až 90 % spotrebovanej energie sa premení na teplo.

Regulácia

Výkonový stupeň, teplotný rozsah alebo programový režim? Je toho viac, ako ste zvyknutí zo zabudovaných varných panelov.

Ovládanie

Hoci sú dotykové tlačidlá nepísaným štandardom, niektoré modely možno ovládať otočným kolieskom.

Časovač

Platnička vybavená časomierou sa automaticky vypne i bez vás. Nielen pri varení, ale aj pri zohrievaní pokrmov.

Formát

Tenká, hrubá, najhrubšia. S bočným alebo spodným chladením. Sotva nájdete dve úplne rovnaké.

Užitočné rady

  1. Nepoužívajte platničku v prašnom prostredí. Porucha ventilátora znemožní jej fungovanie.
  2. Ak je platnička vybavená rámom, možno ju zabudovať do pracovnej dosky stola alebo kuchynskej linky.
  3. V minimalistickej kuchyni sa môžete vzdať rýchlovarnej kanvice. Tá obyčajná na indukcii nie je pomalšia.
  4. Ak dotykové ovládanie nefunguje správne, premiestnite platničku mimo dosahu priamych slnečných lúčov.

Ako sme testovali

Nové zvuky v kuchyni, nové nástrahy, pri ktorých možno večera prihorí. Ak vymeníte svoj varný panel za indukčnú platničku, pár dní potrvá, kým sa s ňou nadobro zžijete. Aj napriek tomu, že výrobcovia svoje modely výrazne vylepšili.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

WMF Kult X Mono

WMF Kult X Mono indukčná platnička

Zdroj: WMF

Príkon: 2 200 W * na nádoby do 28 cm * dotykové ovládanie * 8 úrovní výkonu * 6 programových režimov * časovač

Štedrá plocha na najväčšie hrnce v domácnosti a pol tucta šikovných programových režimov robia z tejto indukčnej platničky pomocníka, ktorý plne zastúpi skutočný varný panel. Veľmi rýchlo sme si privykli na intuitívny dotykový „slajder“, ktorý reaguje na pohyb prsta, a s obľubou sme sa naučili využívať praktický časovač. Najväčšmi sa jeho prednosti prejavili pri úlohách, ktoré pri regulácii vyžadujú skutočný cit – topili sme čokoládu, varili puding, ale aj šetrne parili zeleninu bez toho, aby sme kuchyňu naplnili oblakmi pary. Ak hľadáte platničku, ktorá v kompaktnom formáte ponúka nekompromisný výkon, berte ju.

Hodnotenie: *****

Cena: 119 €

www.wmf.cz

Klarstein VariCook Single

Indukčná platnička Klarstein

Zdroj: Klarstein

Príkon: 1 800 W * na nádoby do 26 cm * ovládanie kolieskom/tlačidlami
* 10 úrovní výkonu * 6 programových režimov * časovač

Ak potrebujete jednoduchý varič na chalupu s elektrickou prípojkou, určite nespravíte chybu, ak si zvolíte túto indukčnú platničku. Na raňajky praženicu, na obed zeleninovú polievku a na večeru výdatný guláš na nej pripravíte bez toho, aby ste museli nazrieť do návodu. S primeraným výkonom sa naštartuje po kliknutí na tlačidlo, a ak máte pocit, že chcete z tempa ubrať, jednoducho pootočíte kolieskom. Zvukovú signalizáciu a pohodlné ovládanie ocenia aj seniori s unaveným zrakom, ktorí nebudú mať pocit, že moderné technológie ich vťahujú do nepohodlného nového sveta. Špičkový výkon na stir-fry však od nej nečakajte.

Hodnotenie: ****

Cena: 59,90 €

www.klarstein.sk

Lidl Silvercrest SIKP 2000 F1

Indukčná platnička Lidl

Zdroj: Lidl Silvercrest

Príkon: 2 200 W * na nádoby do 22 cm * dotykové ovládanie * 10 úrovní výkonu * 7 programových režimov * nastavenie teploty * časovač

Za veľmi príjemnú cenu dostanete varič, ktorého elektronika skutočne kráča s dobou. Spoľahnúť sa môžete nielen na bezchybnú reguláciu výkonu v celom rozsahu, ale aj na programové režimy, ktoré skutočne fungujú. Vyskúšali sme nevšednú funkciu odloženého štartu a obľúbili sme si režim zohrievania pokrmov, pri ktorom sme sa vždy vyhli pripáleniu i bez miešania. Ak dokážete prijať jej mohutnejšie kontúry, nájdete v nej pomocníka na všedný deň, nielen na príležitostné používanie mimo vašej domácej kuchyne. Ide o tichý model s prehľadným ovládacím panelom.

Hodnotenie: ****-

Cena: 32,99 €

www.lidl.sk

Prečítajte si tiež
Uvažujete nad kúpou sušičky potravín? Náš test vám pomôže s výberom

Orava VP-200I

Indukčná platnička Orava

Zdroj: Orava

Príkon: 2 000 W * na nádoby do 22 cm * dotykové ovládanie * 10 úrovní výkonu * 5 programových režimov * nastavenie teploty

Na túto štíhlu kompaktnú platničku si budete musieť chvíľku zvykať, kým odhalíte všetky jej funkcie. Rýchlejšie to pôjde, ak sa po vybalení ihneď pustíte do čítania návodu. Programový automat, regulácia výkonu, nastavenie teploty – všetko je jednoduchšie, ak viete, čo od nich môžete očakávať. Vyvarujte sa používania malých nádob, ktoré pre jemné vibrácie cestujú po varnej ploche. Buďte ostražití pri úkonoch, ktoré vyžadujú precízny výkon pri najnižších stupňoch ohrevu. Hoci nejde o najnovší model s vyladenou elektronikou, navaríte na nej všetko, čo potrebujete.

Hodnotenie: ***

Cena: 59,90 €

www.orava.eu

ETA Indukta 0111

Indukčná platnička ETA

Zdroj: ETA

Príkon: 1 800 W * na nádoby do 24 cm * dotykové ovládanie s kolieskom * 10 úrovní výkonu * nastavenie teploty * časovač * detská poistka

Tomuto variču pre jeho objemnejšie telo viac pristane pevné miesto vo varnom kútiku ako prenášanie z miesta na miesto. Nehľadajte v tom však nevýhodu – varič pohltí jemné vibrácie, a tak hrnce pevne sedia na varnej ploche ako pri veľkých paneloch. Páči sa nám ovládací panel s kolieskom na čelnej strane, spokojní sme boli pri varení cestovín, polievok, omáčok a výdatných hustých gulášov. Pulzné tlmenie výkonu však nižším výkonovým stupňom priveľmi nesvedčí. Viac ako na pripaľovaní to spoznáte na ruchu. K hlučnejšiemu ventilátoru sa pridá cyklické cvrlikanie.

Hodnotenie: ***-

Cena: 59,90 €

www.eta.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Eta, Lidl, WMF, Klarstein, Orava

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: indukcia platnicky varná platňa varné centrum varné dosky
Zdieľať článok

Diskusia