Varenie v parnej rúre pomáha potravinám zachovať si dôležité výživové vitamíny. Ak ste sa rozhodli pre kúpu parnej rúry, ponúkame vám zopár chutných receptov, ktoré môžete hneď vyskúšať.
{R1}
Pri porovnaní pečenia v klasickej a parnej rúre platí: zatiaľ čo bežná rúra je vyhriata približne na 200 °C, v sýtej vlhkej pare môžete variť pri teplote 96 °C alebo aj menej (losos je skvelý už pri teplote 60 °C), čo znamená, že vitamíny a minerály sa pri varení nestratia. Napríklad varenie brokolice v pare zaručuje, že si brokolica zachová o 67 % viac vitamínu C ako pri varení vo vode, kapusta prekvapivo až o 129 % viac vitamínu C. Na prípravu mäsa a rýb v parnej rúre nie je potrebný nijaký dodatočný tuk a jedlo sa nepripečie, mäso nestráca na objeme a je šťavnaté.
Ako si vybrať parnú rúru?
V parných rúrach sa využíva sýta para s teplotou 96 °C. Zaujímavosťou sú dva typy parných ohrevov. Okrem bežného naparenia ponúkajú niektoré rúry aj tzv. intervalové pečenie s parou: teda striedanie parného ohrevu s horúcim vzduchom.
Ďalšou možnosťou je suchá para, čo je horúci vzduch s teplotou až 140 °C. Vysoko zohriata para nekondenzuje vnútri rúry, preto riady ostávajú prakticky suché a potraviny si zachovávajú ideálnu vlhkosť.
Pirohy
V recepte sme použili wonton cesto, vy si však môžete spraviť vlastné pirohy. Z cesta sa dá vytvarovať akákoľvek forma, treba si však dávať pozor, aby plnka počas varenia nevypadla. Wonton cesto je tenké a veľmi ľahko sa láme, lepšie je nakúpiť ho vo väčšom množstve. Electrolux
Pirohy
V recepte sme použili wonton cesto, vy si však môžete spraviť vlastné pirohy. Z cesta sa dá vytvarovať akákoľvek forma, treba si však dávať pozor, aby plnka počas varenia nevypadla. Wonton cesto je tenké a veľmi ľahko sa láme, lepšie je nakúpiť ho vo väčšom množstve.
Budete potrebovať
pre 12 osôbdresing „nehm plah“
150 g kuracieho mäsa alebo bravčového karé 100 ml citrónovej šťavy
1 ½ lyžičky drveného koriandra 100 g kryštálového cukru
1 ½ lyžičky čerstvého drveného zázvoru 50 ml rybacej omáčky
1 strúčik cesnaku 50 ml ryžového octu
niekoľko kvapiek sezamového oleja 1 lyžička mletého zázvoru
wonton cesto ½ stebla citrónovej trávy
mleté čierne korenie
soľ obloha
¼ zelenej čili papričky
¼ červenej čili papričky
1 jarná cibuľka
koriander
Pracovný postup
Mäso pomeľte, osoľte, okoreňte. Pridajte koriander, zázvor, cesnak a sezamový olej.
Lyžičkou naneste mäsovú plnku do stredu cesta. Okraje potrite vodou, spojte ich a cesto vyformujte do tvaru mesiačika. Pirohy uložte na plech a dajte do vyhriatej rúry. Pečte 10 až 15 minút na funkcii varenia v pare. Kuracie mäso odporúčame pripravovať pri teplote minimálne 75 °C.
V hrnci zohrejte citrónovú šťavu, kryštálový cukor, rybaciu omáčku, ryžový ocot a zázvor. Citrónovú trávu jemne podrvte a pridajte do hrnca. Priveďte do varu a nechajte odstáť. Omáčku sceďte a podávajte k pirohom.
Ozdobte jarnou cibuľkou, koriandrom a nakrájanými čili papričkami.
Pirohy môžete naplniť čímkoľvek. Vhodnou plnkou sú napríklad krevety, huby alebo jahňacie mäso.
Vitello tonnato je klasické talianske jedlo. Vďaka kombinovanému pečeniu ostáva mäso šťavnaté aj bez polievania. Electrolux
Studená misa
Vitello tonnato je klasické talianske jedlo. Vďaka kombinovanému pečeniu ostáva mäso šťavnaté aj bez polievania.
Budete potrebovať
pre 8 osôb obloha tuniakový dresing
500 g teľacieho mäsa kapary 1 konzerva tuniaka v rastlinnom oleji (asi 200 g)
soľ parmezán 2 lyžice citrónovej šťavy
rukola 1 natvrdo uvarené vajce
citrónová kôra tuniakový dresing
tymián a rozmarín 4 filety sardiniek
2 lyžice kapár
mleté čierne korenie
Pracovný postup
Mäso osmažte na panvici (podľa chuti).
Vložte do misy a osoľte. Teplotnú sondu nastavte na 65 °C (60 °C, ak ho nechcete veľmi prepečené) a zapichnite do najtenšej časti mäsa. Rúru nastavte na 90 °C na kombinovaný teplovzdušný ohrev. Pečte 45 až 60 minút vo vyhriatej rúre (čas pečenia závisí od veľkosti mäsa). Po vybratí z rúry nechajte mäso vychladnúť.
Tuniaka zmiešajte s olejom, citrónovou šťavou, uvareným vajíčkom a so sušenými kaparami. Okoreňte a dobre premiešajte.
Servírovanie: mäso nakrájajte na tenké pásiky a podávajte s tuniakovým dresingom. Dozdobte kaparami, nastrúhaným parmezánom, rukolovým šalátom, citrónovou kôrou a bylinkami.
Náš tip Teľacie mäso môžete nahradiť aj bravčovým (kotletou alebo sviečkovou). Odporúčaná teplota na pečenie bravčového mäsa je 70 °C.
K mäsu pripravenému na kombinovanom ohreve môžete podávať mnoho dresingov, napríklad z olivového oleja, balzamikového octu, červenej papriky, pažítky, soli a korenia.