Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

03. 01. 2012
Zdieľať

Mestá našej krajinky sa na nedostatok svojráznosti nemôžu sťažovať; niektoré vyrástli pri riekach, iné na úpätí hôr a sú aj také, ktorým sa dostalo privilégií viacero – aj rieka, aj úpätia, aj vznosná rozvlnená krajina. Ak mesto ešte dovolí, aby do jeho útrob vstupovali aspoň zvyšky lesa, potom sa nájdu miestečka ako stvorené pre architektúru, ktorá ctí povahu miesta. Architektom ateliéru Barak sa prihodila takáto vzácna príležitosť; svojím projektom v duchu nadčasovosti a s vlastným rukopisom naplnili vôľu miesta na vyvýšenine nad mestom.

Rada si sama nájdem príležitosť na zvečnenie bytu alebo domu – cez ľudí, ktorých poznám alebo mi o nich porozprávajú moji známi. Keď Dano prišiel s nápadom, že v Nitre vie o jednom dome, ktorý sa bude páčiť aj ortodoxným zástancom vyberanej architektúry a aj normálnym smrteľníkom, veľmi som mu neverila. Oko fotografa vidí predsa len to svoje…


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151986
Daniel Veselský

Naše približovadlo sa šplhalo kopcom, niekoľkokrát sme sa skrútili malými uličkami a napokon zastali pred najvyššie položenou vilou. Tá sa pokojne, s podopretou hlavou, rozložila medzi cestou a borinou. Tvarovo vyhranená a celá zelená od radosti, že má veľkolepé zázemie v neďalekom lese, hľadí na mesto, a pritom sa nemusí ani veľmi vypínať ponad ostatné domy v okolí. Na to, aby dovidela na siluetu Nitry či okolité domy i záhrady a aby vyrástla zo svažitého terénu, jej „stačilo“ dobré miesto a dobrý návrh spriazneného architekta. Ten mal odvahu spojiť modernistickú víziu súladu s prostredím a inšpiráciu, ktorú našiel vo zvláštnosti rozkolísaných kmeňov borovíc, a najmä v pôvodnej povahe miesta.

Znamenia miesta?

Vila sa teraz prienikom jednotlivých priestorov primkýňa k záhrade a súčasne sa od jej terénu odpútava, vznáša sa k borine, ale aj obracia k štvrti rodinných domov a záhrad. Rozloženie vnútorného priestoru stavby uchováva súkromie obyvateľov domu, ale súčasne sa otvára svetlu a prezieravo odkrýva výhľady na všetky svetové strany. Ten, kto prechádza vnútrom vily sa zakrátko nechá vtiahnuť do hry plynutia a prelínania vonkajšieho a vnútorného sveta.


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151994
Daniel Veselský


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151988
Daniel Veselský
Poznávacím znamením priečelia obráteného do záhrady sa stal les stĺpov, ktorý vyrástol z drevenej plošiny átria. Zľahka na ňom spočíva hmota horného poschodia. Napriek tomu, že svažitý terén mohol architektov zviesť k návrhu terasovitého domu alebo hľadaniu spôsobu, akoby sa inak mohol objekt usadiť v kopcovitom teréne, v prípade vily pod borinou sa tak nestalo. Naopak – jednotlivé hmoty sa vznášajú nad terénom podobne ako koruny neďalekých borovíc. Štyri plošiny vrstvia, rozdeľujú i spájajú jednotlivé celky objektu, dovolia, aby sa medzi ich hmotou prelievala voľnosť priestoru.

Rozprava o pokoji


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151971
Daniel Veselský

Domáci síce nemajú toľko múdrych rečí okolo svojho domu, ale náležite sú naň hrdí. Vovedú hostí cez úsporne riešenú predsieň, ktorá sa vo chvíli otvorí do rozľahlého priestoru obytnej plochy prvého nadzemného podlažia. Svetlo prestupuje zasklenými plochami dverí, ktoré otvárajú výhľad i vstup na terasu. Prúdi aj oknami obývacej či kuchynskej časti podlažia, kĺže sa priestorom a mäkko dopadá v mnohých podobách na tmavú drevenú podlahu. Zariadenie interiéru sa prihovára povrchmi z prírodných materiálov. Témy tohto miesta sa pridržiava farebná škála náterov a textílii.


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151974
Daniel Veselský

„Zaujímavý nábytok? To áno: aj sme sa vybrali pred rokom na výstavu nábytku v Nitre. Oslovili nás najmä nábytkové kusy z dielne firmy pána Chrena a štýl sedacej súpravy v stánku u pána Krupca. Členenie interiérových dverí nám tiež navrhli u Chrena, stoly máme zas z Kremnice z Briku. Určite by som si nevedela predstaviť iné ako prírodné odtiene a materiály. Patria sem. Ešte aj ten priznaný drevený priehradový väzník nielen drží konštrukciu našej haly, ale tiež je jej ozdobou. Trochu uzemnil, ale aj ozvláštnil obývaciu zónu,“ zamyslí sa ona. Kompozíciu vnútorného priestoru vyvažuje schodisko, ktoré sa nesie na stredovej oceľovej schodnici a napriek tomu vytvára ilúziu ľahkej konštrukcie. „Myslím si, že v tomto duchu pokračoval aj nápad s mramorovým obkladom kozuba.
 


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151993
Daniel Veselský


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151968
Daniel Veselský

Problém bol iba v tom, že ak sme chceli, aby obklad vyzeral podľa našich predstáv, nenašli sme na túto prácu nikoho iného ako môjho manžela,“ zverí sa majiteľka vily. „Ešte aj s textíliami som sa chcela držať pri zemi. Pôvodne som sa zamerala na závesy v odtieni maslovej bielej, ale návrhárka z firmy Prestíž ma presvedčila na odvážnejšie káro,“ priznáva sa ona. Počas prípravy kávy si pochvaľuje výhľad z kuchynského okna do ulice, odkiaľ zbadá prichádzajúcich. Medzitým on nadvihne drevené nástupnice na schodíkoch pri kozube a vyberie z nich kovovú súpravu na rozkúrenie, aby prehrnul drevo v kozube.


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151981
Daniel Veselský

Potom pripomenie, že veľa toho ešte len čaká na dokončenie: „Chýbajú svietidlá, ktoré sme si objednali, sklená stena bude raz aj s posuvnými dverami, čakáme na nové stoličky. Viete, aj taký detail, ako je dlažba v predsieni, nám nedal pokoja. Dlažba bola najprv bledšia, no nebolo to ono a tak sme položili druhú vrstvu. Viac sa nám páči veľkorozmerná s kovovým leskom. Remeselník, ktorý opravil dlažbu, bol taký zručný, že, keby sme naň naďabili skôr, určite by sa preňho našlo viac roboty.“
 

Čo sa na dom použilo a kto to má na svedomí:
Úloha pre architekta: bývanie pre manželský pár s potomstvom, ktoré prichádza na návštevy, využiť svažitý terén, otvorená obytná plocha na prízemí
Kompozícia: nadnesených kubusov, ktoré akceptujú svah a zvlášnosť okolitého prostredia
Poloha: pre milovníkov pokojného plynutia priestoru nad mestom, ani v meste, ani v lese
Barak architekti: Viktor Šabík, Lívia Dulíková
Spolupráca: Miroslav Lackovič, Andrej Krídl, Tomáš Šebo, Martin Hraško
Zariadenie interiéru: firma Chreno, Vladimír Ješík
Projekt: 2003 – 2004
Realizácia: 2004 – 2007
Plocha pozemku: 1050 m2
Zastavaná plocha: 210 m2

Po architektovi oni dvaja

„Viete, u nás neprichádzalo do úvahy, aby sme sa pustili do stavby domu bez architekta. Prečo práve pán Viktor Šabík? Syn poznal jeho návrhy, a tak sme súhlasili. Aké bolo naše zadanie?“ Zasmiali sa: „Nech príde a nech sa do toho pustí! Fakt je, že na začiatku sme si predstavovali dom typu bungalov, ale terén nás nepustil. Katalógový dom sme určite nechceli. Architekt nám ukázal, že ploché strechy môžu byť pekné. Chceli sme nový, zaujímavý dom, a práve na tomto mieste. Tento pozemok si nás počkal. Najprv nebol na predaj, a tak sme ani nedúfali. O štyri roky bol odrazu v ponuke cez realitku a náhoda chcela, aby sme sa o tom dozvedeli.


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151982
Daniel Veselský


Exponovaná vila na kopci nad Nitrou

151983
Daniel Veselský

Architekt navrhol stavbu a vnútornú dispozíciu. Do výberu zariadenia a doladenia interiéru sme sa pustili sami,“ spomínajú obaja. Na začiatku sa im naskytol pohľad na veľký prázdny priestor s tmavou podlahou a schodiskom, ktoré viedlo na druhé nadzemné podlažie k spálňam pre hostí a ktoré malo v budúcnosti opticky oddeľovať kuchynskú zónu od obývacej. Inak bol priestor prázdny, nepopísaný, iba obrazy krajiny za oknami ich viedli k postupným rozhodnutiam. Vedia, že vlastnia výnimočnú vilu. Odhodlaný investor, invenčný architekt, skvelé miesto, šťastná ruka na dodávateľskú firmu a piaty element – cit pre povahu miesta – dali Vile pod borinou jej neopakovateľnosť.
 

Ing. arch. Viktor Šabík
1969 – narodený Nitra-Čermáň
1987 – 1993  FA STU Bratislava, (Špaček, Žitňanský, Zervan)
Katedra experimentálnej a ekologicky viazanej tvorby
1996 – 2004: ateliér Barak architekti BA- NR, spolu
s T. Šebom
od 1996 dvorný architekt kaštieľa Mojmírovce
od 2004 člen Správnej rady Centra komunitného rozvoja
od 2008: viceprezident asociácie WONDERLAND
viac na
www.barak.sk, www.whoiswho-verlag.ch,
www.wonderland.cx

Niečo málo z referencií obytných budov a rodinných domov: 2000 – 2007:

 •  Bytový komplex Popradská, Nitra – 2008
 • Polyfunkčný dom, BLOOB house – DSP, 2007
 • Bytovka Horský park, Bratislava – štúdia, 2007
 • Rekonštrukcia kaštieľa Mojmírovce – 1996 – 2007, v realizácii
 • Polyfunkčný dom CHEESE house, Nitra-Mostná – súťaž, 1. miesto- v realizácii, 2006- 08
 • Obytná skupina Nitra-Čermáň – štúdia, 2006
 • Vila Nitra, Čermáň, realizácia, 2003 – 2007,
 • Obytná skupina, Nitra-Párovské lúky – štúdia, 2005
 • Polyfunkčná budova, Nitra – štúdia, 2005
 • Kúria p. Kováč, Cabaj, projekt – v realizácii, 2004
 • RD, p. Vítek, Nitra, projekt – v realizácii, 2004
 • Polyfunkčný komplex, Chrenová – štúdia, 2004
 • Malý Kaštieľ – rekonštrukcia, Mojmírovce, DSP, 2003
 • RD- 2x p. Lauko – Nitra-Čermáň – v realizácii, 2003

 

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: interiér návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia