Fígle na zväčšenie bytu 1.

03. 06. 2011
Zdieľať

Kto by nechcel vyťažiť z minima maximum? Kto by nemal záujem využiť zdanlivo nevyužiteľné? Kto by odmietol zväčšiť takmer nezväčšiteľné? Kto by opovrhol možnosťou odložiť neodložiteľné, všade prekážajúce veci, keby bolo kam? A napokon, kto by nechcel vyhrať vyčerpávajúci a neustály boj so svojím bytom o ďalšie využiteľné centimetre priestoru?

Optické zväčšenie proporcií miestností a bytov

Optické zväčšenie priestoru je najjednoduchším a samozrejme i najprístupnejším riešením. Keďže súčasťou pravidelnej údržby našich bytov je aj povrchová úprava stien, podláh a stropov, môžeme to efektívne využiť vo svoj prospech. Na optickú korekciu môžeme využiť farby stien a stropov, farby a vzory tapiet ale i druh podlahových povrchov.


Fígle na zväčšenie bytu 1.

180125
archív vydavateľstva JAGA

Vo všeobecnosti platí, že použitie tmavších farieb a veľkých vzorov na stenách a podlahách priestor značne zmenšuje. Naproti tomu však použitie farieb vo svetlých odtieňoch a použitie drobnejších vzorov priestor opticky zväčšuje. Vhodne zvolenou farbou stien tak môžeme z nízkych miestností vytvoriť vyššie, z malých väčšie a z úzkych širšie, ba dokonca dokážeme steny navzájom i oddialiť. Na optické zväčšenie malých miestností používame svetlé odtiene modrej, žltej, žltozelenej, ktoré priestor rozširujú. Vhodné je aj použitie bielej, ktorá daný priestor prevzdušňuje a navyše pôsobí ľahko a neutrálne. Môžeme teda povedať, že biela a každá svetlá farba tým, že lepšie odráža svetlo, rozširuje a zväčšuje miestnosť. Z tohto hľadiska je dôležité vyhýbať sa použitiu tmavých farieb, predovšetkým použitiu tmavohnedej, ktorá pôsobí v interiéroch príliš ťažko a stiesňujúco.

Zvýšenie miestnosti môžeme docieliť použitím tapiet so zvislými pásmi, pričom strop navrhujeme veľmi svetlý, poprípade biely. Malú miestnosť je zase možné opticky zväčšiť použitím svetlej tapety s malými vzormi. Krátka izba bude pôsobiť hlbšie, ak jednu jej stenu vytapetujeme alebo vymaľujeme vo farebnom odtieni, ktorý opticky ustupuje (napríklad v modrom alebo modrozelenom odtieni, zatiaľ čo obidve bočné steny budú svetlomodré).


Fígle na zväčšenie bytu 1.

180130
archív vydavateľstva JAGA

Ak necháme stenu miestnosti oproti dverám voľnú, docielime tak zase optické rozšírenie miestnosti. Miestnosti malých bytov budú pôsobiť priestrannejšie, ak farba stien a podláh bude vo všetkých miestnostiach zhodná. Na optické zväčšenie priestoru bytu výrazne vplýva aj použitie ľahkých a vzdušných konštrukcií, ktoré priestor prevzdušňujú a otvárajú. Voľné priehľady sa pri vhodnom a správnom navrhnutí tiež podieľajú na optickom zväčšení bytu.

Predsieň, vstupná hala, chodba

Každý z nás to určite pozná. Neodlučiteľnou súčasťou nášho života je množstvo sčasti nepotrebných a sčasti potrebných drobností, maličkostí a každodenných predmetov. Množstvo nádherných i menej pekných vecí, ktoré sú všade, kam sa pozrieme, a ktoré tak zapríčiňujú pocit neustáleho neporiadku a stiesnenosti v našom byte. Ale darmo, bez nich by sme si svoj domov jednoducho nevedeli predstaviť. Kľúčom k efektívnemu využívaniu nášho bytu je práve preto správne vyriešenie úložného priestoru tak, aby sme mohli všetky veci odložiť, skryť na svoje miesto, ale aby sme ich zase s prehľadom našli vždy, keď ich potrebujeme.

Do predsiene, vstupnej haly či chodby sa snažíme napratať čo najviac vecí, aj keď sú to väčšinou malé priestory. Na to, aby sme uskutočnili naše zdanlivo nerealizovateľné snahy, môžeme využiť zabudnuté rezervy, ktoré sa nám ponúkajú. Sú nimi predovšetkým priestory pod stropom, na ktoré bežne zabúdame. Pritom práve oni poskytujú veľké množstvo variácií a rôzneho spôsobu využitia. Popri využívaní priestorov pod stropom však nemôžeme zabúdať ani na efektívne využitie stien predsiení a chodieb, ktoré podobne ako stropy poskytujú veľké možnosti na vytvorenie úložných priestorov.

Stropy


Fígle na zväčšenie bytu 1.

180126
archív vydavateľstva JAGA

Jednou z možností je využitie priestoru medzi dvernou zárubňou a stropom miestnosti, ktorý je ideálnym miestom pre zabudovanie skrinky s posuvnými alebo otvárateľnými dvierkami. Jej hĺbka, výška a šírka závisia iba na našich požiadavkách a nárokoch. Pre maximálne využitie priestoru je ideálne však mať skrinku až po strop a bočné steny chodby. Samotná skrinka už potom pozostáva len zo spodnej dosky a predných dverí. Môžeme však ponechať len dosky bez zatvárania, čím dostaneme police, ktoré môžu prebiehať po obvode celej predsiene alebo chodbičky. V oboch prípadoch získame priestor na odkladanie drobných potrebných vecí.

Ďalšou možnosťou môže byť použitie zásuviek zavesených pod stropom na závesných hákoch. Do týchto zásuviek je vhodné odkladať drobné veci, ktoré nepotrebujeme každý deň. Výhodné je tiež nakresliť si zo spodnej strany zásuviek obrázok – symbol, ktorý znázorňuje to, čo máme, v tej-ktorej zásuvke odložené. Uľahčuje nám to orientáciu v nich a pri originálnom vyhotovení zabezpečuje i zaujímavú dekoráciu interiéru. Netradičným spôsobom môžeme využiť aj garníže, ktoré sa nachádzajú takmer v každej izbe. Ich vhodnou úpravou docielime, že okrem toho, že slúžia na zavesenie záclon alebo závesov, plnia i funkciu poličky, na ktorú si môžeme odložiť predmety, ktoré chceme mať neustále na očiach. Ideálne sú i pre našu milovanú zbierku.

Úložný priestor môžeme získať i zníženým podhľadom, čo sa najčastejšie využíva vo vstupných priestoroch alebo v chodbách bytov. Priestor, ktorý tak vznikne medzi podhľadom a pôvodným stropom, je značne väčší ako úložný priestor v predchádzajúcich prípadoch. Môžeme ho preto využívať na uskladňovanie sezónnych vecí – kufrov, ruksakov či dokonca lyží a iného športového a rekreačného vybavenia. Navyše, do podhľadu môžeme zabudovať i osvetlenie, čím získame zaujímavý interiérový prvok. Treba však pamätať na to, aby bol vnútorný úložný priestor dostatočne prístupný. Preto ak je naša predsieň širšia, vkladáme podhľad do jej stredu tak, aby bol voľne prístupný z oboch bočných strán.

Steny

Širšie chodby v niektorých bytoch môžeme zužovať, čím môžeme získať plnohodnotný úložný priestor alebo knižnicu. Podľa šírky predsiene alebo chodby môžeme následne voliť hĺbku vstavaného šatníka alebo knižnice tak, aby zostala minimálna svetlá šírka potrebná na prechod a sťahovanie (800 mm). Skrine môžu byť preto podľa potreby hlboké (600 mm), plytké (450 mm) alebo policové (300 mm). Pokiaľ máme v chodbe alebo predsieni výklenok, je ideálnym miestom na vstavanie priestornej skrine, ktorá sa dá využiť ako šatník alebo ako náhrada za pivnicu či komoru. To samozrejme platí aj pre priestory vedľa inštalačného jadra zasahujúceho do priestoru chodby alebo predsiene.

Z negatíva jeho umiestnenia môžeme vytvoriť klad a jeho hmotu tak zakomponovať do nového šatníka. Pokiaľ nepoužijeme vstavané skrine od podlahy až po strop, je výhodnejšie namiesto komôd používať závesné skrinky, čím ušetríme miesto na podlahe. Tak ako aj v iných malých miestnostiach, aj v predsieňach a chodbách navodí použitie veľkých sklených a zrkadlových plôch napríklad na dverách skríň dojem väčšieho priestoru.

Kúpeľňa

Kúpeľňa predstavuje na jednej strane priestor bytu, ktorý je najviac vyťažený, na druhej strane je však spravidla jedným z najmenších priestorov. Je miestom, v ktorom okrem udržiavania základnej osobnej hygieny aj relaxujeme, uvoľňujeme svoju myseľ a pripravujeme svoje telo na oddych počas spánku. Kúpeľňa je teda výsostne intímnym miestom, do ktorého má však vo väčšine našich bytov prístup aj každý náš hosť. Preto je dôležité, aby bol priestor kúpeľne vybavený funkčným a efektívnym nábytkom, ktorý skrýva to, čo má byť skryté a odhaľuje to, čo odhalené byť môže.

Optické zväčšenie priestoru kúpeľne môžeme docieliť nielen použitím vhodných farieb, ale aj jej sekundárnym osvetlením prostredníctvom okenného otvoru. Ten môžeme vybudovať v novej priečke ako horizontálny pás pod stropom alebo ako štrbinu vo zvislom smere. Pre výplň je vhodné aj použitie sklobetónu. Obkladom uloženým na výšku môžeme priestor opticky zvýšiť, obkladom uloženým na šírku zase opticky rozšíriť. Značnú časť priestoru kúpeľne ušetríme použitím závesných policových sústav, ktoré môžeme umiestniť v rôznych výškach, čím nezaberáme cenný priestor pre pohyb už v aj tak dosť obmedzenom priestore. Jednou z výrazných možností, ako ušetriť značnú časť priestoru v kúpeľni, je nahradenie vane sprchovacím kútom rozmerov napríklad 70/90, 80/80 alebo 90/90.

Nie všetci sme však schopní vzdať sa pôžitku z vaňového kúpeľa. Preto sa toto radikálnejšie riešenie uplatňuje skôr v rodinách so staršími ľuďmi, ktorí využívajú ľahšiu prístupnosť sprchy. Dnes dostupné sprchovacie kúty so zabudovanými masážnymi panelmi sú schopné rôznymi tryskami nahradiť aj vírivé vaňové systémy. Keďže sprchovacie kúty sú hygienickejšie a aj hospodárnejšie v spotrebe vody, je pre väčšinu obyvateľstva prístupné zabudovanie sprchového kúta kombinovaného s vaňou. Toto riešenie nielen šetrí priestor, zabraňuje striekaniu vody okolo vane a zabezpečuje plnohodnotnejšie využívanie kúpeľne, ale svojou transparentnosťou a jednoduchosťou môže prispieť aj ku skvalitneniu výzoru kúpeľne.

Neodlučiteľnou súčasťou každej kúpeľne je zrkadlo. Aj ono sa podieľa na optickom zväčšovaní priestoru kúpeľne. Ak nebude zavesené priamo na stenu, ale bude súčasťou dvierok kúpeľňovej skrinky, za plochou zrkadla vznikne rafinovaný priestor na ukladanie rôznych nevyhnutných hygienických drobností. Vo väčšine kúpeľní patrí k nevyužívanému priestoru miesto pod umývadlom. Tento nedostatok sa však dá ľahko odstrániť zabudovaním umývadla do kúpeľňovej skrinky alebo vytvorením skrinky pod umývadlom. Získame tak nenahraditeľný úložný priestor, slúžiaci na úschovu uterákov, hygienických potrieb alebo dokonca umiestnenie koša na špinavé prádlo.

Kto máme však aj naďalej pocit, že je kúpeľňa malá, máme ešte jednu šancu. Môžeme sa rozhodnúť pre špeciálne hygienické a sanitárne zariadenia navrhnuté pre malé kúpeľne. Majú menšie rozmery ako obyčajne a sú dimenzované tak, aby nepremárnili ani centimeter priestoru.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: garsónka malý byt
Zdieľať článok

Diskusia