Akákoľvek, len nie tradičná! Farebná kuchyňa so zaujímavými kombináciami tvarov a materiálov
V kuchyni nemusíte robiť radosť len svojim chuťovým pohárikom – pristúpte k nej ako k priestoru, ktorému môžete dodať zaujímavé farby a tvary. Ulahodíte tak i svojmu oku. Takáto je aj táto kuchyňa a my sa jej nemôžeme nabažiť!
Kuchyňa v zrekonštruovanom barcelonskom byte je akákoľvek, len nie tradičná. V rovnakom duchu sa nesie koniec-koncov celý byt a majitelia sa rozhodli nevynechať ani prepojený priestor kuchyne a obývačky. A to je dobre – práve kuchyňa je veľa ráz miestom, kde sme mnohí pri zariaďovaní trocha opatrnejší a príliš neexperimentujeme. Pritom je to škoda, pretože i tu sa môže miešať kreativita a láska k originálnym nápadom.
Osvedčený spôsob, ako kuchyni dodať štipku originality, je zvoliť zaujímavú kombináciu farieb, tvarov a materiálov. A to urobili aj architekti Andrea Serboli a Matteo Colombo z ateliéru Colombo and Serboli Architecture (CaSa). Vďaka bielym stenám a stropu a svetlej drevenej podlahe mohli na celý priestor pozerať ako na biele plátno, na ktoré začali postupne pridávať jeden prvok za druhým. Prvý a najvýraznejší však paradoxne s kuchyňou vôbec nesúvisí – je ním výrazný koralový oblúkový útvar, ktorý ukrýva kúpeľňu pre hostí.
Aj relatívne jednoduchou zmenou farebnosti môžete dramaticky zmeniť náladu miestnosti.
Ďalším zaujímavým a pekným prvkom je použitie svetloružového terazza na doske jedálenského stola, kuchynskom ostrovčeku a na obklade za pracovnou plochou. Architekti nadviazali na použitie tejto farby v iných častiach bytu a šikovne tak vytvorili pocit kontinuity a prepojenia celého priestoru.
Vzhľadom na to, že akékoľvek ďalšie výrazné prvky by koncept kuchyne narušovali a miestnosť by mohla pôsobiť prepchato, tvorcovia použili len minimum zariadenia. Miesto kvantity stavili na kvalitu, preto sa majiteľka môže tešiť z dokonale premyslenej a neopozeranej kuchyne.
Farebný prím
Na prvý pohľad sa táto kuchyňa zdá plná farieb. Keď sa však pozriete znova, všimnete si, že farby na linke a na ostrovčeku sú jemné a decentné. Dojem „divokej“ farebnosti vytvára najmä koralový oblúkový útvar, ktorý ukrýva kúpeľňu pre hostí. Je to skvelý tip pre tých, ktorí nechcú celú kuchyňu vo farbe, ale skôr sa do nej snažia vniesť jeden výrazný farebnejší akcent. Môže to byť zafarbená časť steny, zástena v kontrastnom tóne alebo vo vzore a veľmi obľúbené sú aj kuchynské spotrebiče v zaujímavom farebnom vyhotovení.
Stabilný bod
I v hravej a farebnej kuchyni by mal byť jeden stabilný bod, ktorý celému priestoru poskytne ukotvenie – v tomto prípade je to dobre zvolená sivá kuchynská linka. Vyvažuje prítomnosť živších farieb v priestore a zároveň poskytuje žiadaný kontrast k bielej stene a ku klenbám. Farby a tvary by vždy mali byť v perfektnej rovnováhe, aby ste niektorou z nich neboli zahltení.
TOP TIP
Keď sa budete rozhodovať, akou farbou ozvláštnite kuchyňu, myslite na to, že farby ovplyvňujú aj chuť do jedla. Hlad môžete pociťovať častejšie, keď ste obklopení žltou, oranžovou alebo červenou (dobrý ťah, McDonald!).
Do oblúka
Vďaka tmavšej farbe kuchynskej linky sú viditeľné ostré hrany skriniek, ktoré vyvažujú ďalší výrazný prvok – oblúkové a guľaté tvary. Nábytok s oblými hranami a guľaté doplnky sú v súčasnosti veľmi obľúbené.
Do tejto kuchyne vnášajú mäkkosť, prívetivosť a zároveň originalitu. Inšpirovať sa môžete napríklad aj poloblúkovým zakončením obkladu za pracovnou plochou – týmto spôsobom môžete zastrihnúť napríklad i tapetu alebo použiť farbu na stenu.
Niekde pridať, inde ubrať
V prípade, že stavíte na nevšedné a hravé kombinácie farieb a tvarov, mali by ste niekde ubrať, aby priestor nepôsobil prepchato. Architekti v tomto prípade vsadili na minimalistické zariadenie miestnosti a použili len nevyhnutný nábytok a doplnky. Tie majú navyše jednoduchý dizajn a pôsobia subtílne, ako napríklad barové stoličky značky HAY i jedálenské stoličky z Ikey.
Text: Lucia Blažiová
Foto: Roberto Ruiz
Zdroj: Časopis Môj dom