Zdroj: Miro Pochyba

Vidiecka kuchyňa s množstvom tradičných doplnkov pôsobí ako zo starého filmu

10. 06. 2021
Zdieľať

Domček Danky a Ľuboša je presne tým miestom, kde sa okamžite cítite ako doma a odkiaľ sa len ťažko odchádza. Nuž a ich vidiecka kuchyňa je prototypom slovného spojenia „srdce domova“.

Zariadiť si kuchyňu vo vidieckom štýle nie je zložité, keď máte trochu fantázie, vhodné zdroje inšpirácie a šikovné ruky. Presne ako majitelia tejto pôsobivej kuchyne. Linka je staršia klasika z Ikey, ktorá sa majiteľke vždy páčila. S manželom ju poskladali vlastnoručne, pracovnú dosku by časom chceli vymeniť za drevenú.

Hoci linka sama osebe prezentuje vidiecky štýl, s kombináciou rôznych doplnkov, ktoré v nej majiteľka starostlivo namixovala, pôsobí naozaj dojmom ako zo starého filmu. Samozrejme, pri zachovaní maximálnej funkčnosti. Charakterizuje ju farebná kombinácia maslovej bielej, tŕňovej zelenej a dreva, ale aj ľan, prútie a množstvo tradičných doplnkov, bez ktorých sa vidiecky interiér nezaobíde. Základom tohto sú prírodné materiály vo svojich prirodzených farbách a typických štruktúrach.

Prečítajte si tiež
Neodolali kúzlu 400-ročného domčeka so slamenou strechou a splnili si sen o živote na vidieku

Každá vidiecka kuchyňa stojí a padá na detailoch, akými sú dekorácie či textílie. Danka sa venuje ich výrobe i profesionálne, preto niet divu, že v jej kuchyni nájdete množstvo rôznych milých doplnkov z ratanu, dreva či z drôtu.

Aj vy si v kuchyni nájdite miesto na otvorenú policu, kde vystavíte dekorácie s rodinnou históriou blízke srdcu a kuchynské doplnky z prírodných materiálov. Určite máte nejaký obľúbený hrnček po babke, prípadne ručne maľovaný modranský tanier alebo starú formu na bábovku. Vystavte ich na obdiv.

Presne ako to urobila aj majiteľka tejto štýlovej kuchyne, ktorá môže byť inšpiráciou pre všetkých milovníkov starých čias. Ak vám nie je cudzia ručná práca, skúste si nejaký prvok vyrobiť vlastnými rukami. Vôbec nejde o to, aby bol dokonalý. Skôr sa snaží podčiarknuť fakt, že aj kedysi sa vidiecke kuchyne zariaďovali výlučne tým, čo si ich majitelia vyrobili sami.

Viac je viac

Na stene si nájdite miesto na otvorenú policu. Naplňte ju riadmi, ktoré bežne používate, ale pridajte aj čosi navyše. Niečo staré, zdedené, nájdené alebo ručne vyrobené… Presne takéto doplnky totiž spoluvytvárajú charakter celej vidieckej kuchyne, ktorá odkazuje na dávno zašlé časy. Ideálne sú aj závesné tyče s háčikmi na šálky či varechy, ktoré sú navyše aj veľmi praktické.

Polička džbány a taniere

Aj vy si v kuchyni nájdite miesto na otvorenú policu, kde vystavíte dekorácie s rodinnou históriou blízke srdcu a kuchynské doplnky z prírodných materiálov. Zdroj: Miro Pochyba

Recyklujte

Kuchynský stôl má už svoje roky a za ten čas prešiel viacerými premenami – z pôvodného dreveného cez „biele obdobie“ až po dnešnú zeleno-drevenú úpravu. Majiteľka si najprv chcela do kuchyne kúpiť nejaký pekný zelený stôl, no napokon usúdila, že tento je stále dobrý. Je veľký, z kvalitného dreva a má dokonca i úložný priestor. Bolo jej ľúto zbaviť sa ho, tak mu len zmenila dizajn. Všimnite si aj operadlo za lavicou. Je vyrobené zo starých drevených kuchynských dvierok, ktoré Danka prezieravo nevyhodila, ale použila aj inde v dome.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom
Jedálenský stôl a polica vidiecka

Charakterizuje ju farebná kombinácia maslovej bielej, tŕňovej zelenej a dreva, ale aj ľan, prútie a množstvo tradičných doplnkov, bez ktorých sa vidiecky interiér nezaobíde. Zdroj: Miro Pochyba

Kuchynský ostrov

Niet pochýb o tom, že jednoznačne patrí práve do vidieckej kuchyne. Tento miniostrovček z police na víno prešiel (podobne ako väčšina zariadenia v dome) rôznymi premenami. „Pre mňa je to taká náplasť,“ vysvetľuje Danka, ktorá túžila po veľkej kuchyni s ostrovom. V malom dome na ňu, žiaľ, nebolo dosť miesta. Okrem vinotéky môže funkciu ostrova suplovať i menšia komoda alebo skrinka na kolieskach. Fantázii sa medze nekladú.

Ostrovček vo vidieckej kuchymi

Vidiecka kuchyňa sa nezaobíde bez ostrovčeka. Zdroj: Miro Pochyba

NÁŠ TIP
Pre viac inšpirácií na vhodné doplnky do vidieckej kuchyne si pozrite profil jej majiteľky Danky na www.sashe.sk/danao

Myslite globálne

Každý jeden detail spolu s množstvom tých ostatných vytvára požadovaný efekt. Nezabúdajte na to. Vidiecka kuchyňa by mala pôsobiť harmonicky. Mala by mať nejaký spájací prvok, akým môžu byť farby, motívy alebo materiály.

Prečítajte si tiež
Zariaďujeme kuchyňu v provensalskom štýle

Upriamte pozornosť na ručnú prácu a veci s príbehom. V tomto prípade chcela majiteľka zladiť dvere do komory so zvyškom kuchyne, natrela ich preto nazeleno. Farebné vosky, ktoré sa zachytili v plastickej štruktúre povrchu, im dodali vzhľad starého dreva.

Vidiecka kuchyňa v typických farbách

Základom tohto sú prírodné materiály vo svojich prirodzených farbách a typických štruktúrach. Zdroj: Miro Pochyba

Text: Katarína Barošová 

Foto: archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské inšpirácie kuchynské ostrovčeky prírodné dekorácie prírodné materiály ratan vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia