Najnovší kuchynský trend? Kuchynské linky bez horných skriniek!

19. 08. 2020
Zdieľať

Jedným z posledných trendov sú kuchynské linky bez horných skriniek. Takéto kuchyne už na prvý pohľad pôsobia elegantne a čisto, no a priestor vďaka voľnej stene nepôsobí tak ťažkopádne.

Nie každému horné skrinky vyhovujú, nie každý ich potrebuje a nie každé riešenie kuchyne ich umožňuje. Dôvodov, prečo sa ich vzdať, je niekoľko. Ak vás tento trend zaujal a minimalisticky poňaté kuchynské priestory na vás pôsobia už na prvý pohľad príjemne, je to prvý krok k tomu, aby ste sa o nich dozvedeli viac. Na nasledujúcich stranách vám otvorene priblížime všetky výhody i nevýhody, ktoré vám môže kuchyňa „hore bez“ priniesť. Na inšpiráciu sme pre vás vybrali niekoľko kreatívnych riešení spolu s tipmi, ako si prázdnu stenu dotvoriť tak, aby ste zo svojej novej kuchyne mali skutočné potešenie.

Kedy sa zamilujete?

Kuchynská linka bez horných skriniek je jedným z posledných interiérových trendov a neustále si získava nových priaznivcov. Odstránením skriniek prídete o vzácne úložné miesto, no odmenou vám bude vzdušný a svetlý priestor. Ako zistíte, či je toto riešenie vhodné práve pre vás? Napríklad, keď…

… ste minimalista alebo ním túžite byť. Pretriediť si skrinky a zbaviť sa vecí nie je nikdy na škodu. Naozaj potrebujete mať na všetko špeciálny otvárač, krájač alebo nádobu? Zredukovanie pomôcok na zopár kvalitných multifunkčných kúskov vám rozhodne uľahčí život.

… máte veľké okná. Okno v kuchyni je výhra. Ideálne, ak vám svetlo dopadá priamo na pracovnú dosku. Za stratu niekoľkých horných skriniek to určite stojí. Čo vám bude chýbať pri stene s oknom, doplníte pri druhej stene, kam si môžete dať úložný priestor až po strop, čo celý priestor príjemne vyváži.

… máte poruke špajzu. Ak máte možnosť schovať všetky zásoby a menej používané pomôcky mimo kuchyne a zároveň ich mať na dosah, niet nad čím premýšľať. Zabudnite na horné skrinky a tešte sa z pohľadu na vysnenú čistú kuchynskú linku.

… nedočiahnete. Nízki ľudia nemajú radi vysoké skrinky ani police. Ak nie sú nutné, zbavte sa ich a ušetríte si neustále vyliezanie na stupienok. Namiesto toho si pripevnite na stenu závesný regál a všetko dôležité zostane na dosah.

Prečítajte si tiež
Krásna zelená kuchyňa, na ktorú sa oplatilo čakať

… máte malých pomocníkov. Neočakávanou výhodou kuchyne „hore bez“ môže byť aj pomoc detí pri vyprázdňovaní umývačky riadu. Čisté nádoby odteraz môžu vybrať a odložiť aj tí najmenší. Do umývačky a zásuviek totiž dočiahnu aj bez vašej pomoci.

… máte otvorený priestor. Bez horných skriniek vyzerá kuchyňa naozaj sviežo a elegantne. Prirodzene splynie so zvyškom interiéru, čo oceníte najmä vtedy, ak máte kuchyňu, jedáleň i obývačku v jednom otvorenom priestore.

kuchyna

Zdroj: SJOERD EICKMANS

V centre pozornosti…

… môže byť aj niečo iné ako len samotná kuchynská linka. Čo tak vyzdvihnúť netradične riešenú stenu alebo originálny digestor? Alebo oboje? Táto nádherná kuchyňa z tmavého duba v kombinácii s bronzovými a medenými doplnkami vytvára hrejivú atmosféru napriek chýbajúcim horným skrinkám. Do polovice odhalená stena dáva celej miestnosti príjemný rustikálny šmrnc.

tip redakcie

Kuchyňa bez horných skriniek pôsobí priestrannejšie a odhalené steny otvárajú viac možností na vaše dizajnérske nápady.

kuchyna

Zdroj: BALLINGSLOV

Okno do sveta

Veľké zasklené tabule, ktoré nielenže presvetlia celú miestnosť, ale ponúkajú aj nádherné výhľady von, si zaslúžia v kuchyni svoje prvenstvo. Pre okno síce prídete o časť úložného priestoru nad kuchynskou linkou, ale nech vás to neodradí. Alternatívu nájdete na ďalších stenách či v priestore medzi nimi. Ostrovček, vysoké vstavané skrine, špajza? Nech už vymyslíte čokoľvek, len sa, prosím, nevzdávajte toho nádherného okna!

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

kuchyna

Zdroj: VALSPAR

Umelecká duša…

… sa nebojí materiálov, farieb ani netradičných riešení. Táto kuchyňa srší originalitou z každej strany – minimalistickú linku poeticky dopĺňajú klasické kazetové dvierka vo výraznej zelenomodrej farbe. S odvážne nalepeným obkladom a opäť farebne výraznou stenou je doslova neprehliadnuteľná. Akákoľvek horná skrinka by len zbytočne kazila dojem. Vkusná krátka polička pôsobí ako listová kabelka k plesovým šatám. Hoci toho neunesie veľa, je tou pomyselnou čerešničkou na torte. Je to presne tá polička, na ktorú si spokojne môžete vystaviť obrázok od obľúbeného pouličného umelca.

kuchyna

Zdroj: DECOIST

Spoločné varenie

Milujete ten pocit, keď sa váš dom naplní priateľmi a všetci postupne vplávajú do vašej kuchyne? Či už prídu preto, aby pomohli, alebo aby zavadzali, pripravte sa na nich. Kto povedal, že linka musí byť pri stene? Ak sa toho vzdáte, hostia sa nebudú musieť pri príprave jedla a veselej debate pozerať na váš chrbát, ale do vašich očí. Výsuvy a skrinky z každej strany ostrovčeka zabezpečia dostatok miesta na všetko potrebné. Steny si obložte tehlou alebo vymaľujte kriedovou farbou, na ktorú si budete môcť písať odkazy. Vzdušné, neformálne a štýlové.

Kedy to nefunguje?

Skôr než sa rozhodnete tento trend vyskúšať, pripravte sa aj na všetky možné otázniky, prekážky či pocity, ktoré vo vás môže nové riešenie kuchyne vyvolať. Môže sa vám stať, že…

… budete sklamaní. Páčila sa vám predstava minimalistickej police s vystavenými fotografiami či obrazmi a teraz s hrôzou pozorujete stále častejší nános mastného prachu? Naša rada: policu s umením si určite neumiestňujte nad varnú dosku. Všetky fotografie aj obrázky chráňte sklom a rámom, kuchyňu dobre odvetrávajte a police i veci na nej pravidelne čistite.

Prečítajte si tiež
Kuchyňa v centre diania: Dvojizbový byt pre milovníka varenia

… sa veľa nachodíte. Ak máte naozaj veľa nádob a pomôcok, veľa detí a/alebo často varíte (prípadne všetko dohromady), všetky veci budete musieť uložiť do spodných zásuviek, čím sa ich počet zrejme zväčší a predĺžia sa aj všetky vzdialenosti, ktoré budete musieť medzi skrinkami prejsť. Naša rada: pomôže kuchyňa v tvare písmena U alebo ostrovček v jej strede. Jedna vysoká skriňa na taniere a poháre vedľa linky tiež nebude zlý nápad.

… zostanete bezradní. Vaša kuchyňa s otvorenými policami vôbec nevyzerá ako tá vysnívaná z fotografie. Čím to je? Pivové fľaše, stolový kalendár, škatuľa s liekmi či nezaplatené účty naozaj nie sú veci, na ktoré túži človek dennodenne hľadieť. Naša rada: na policu si vystavte naozaj len tie veci, ktoré vyzerajú krásne (kameninová misa z dovolenky), sú nevšedné (vintage konvica na čaj) alebo vás rozosmejú (motivačný nápis). Všetko ostatné ukryte do zásuviek.

… budete nervózni. Holá stena bez okna, políc a skriniek môže na niekoho pôsobiť naozaj zvláštne. Pre niektorých sú horné skrinky takou samozrejmou súčasťou kuchyne, že by v nej mali neustále pocit, že ešte nie je dokončená. Naša rada: nič sa nedeje. Takáto kuchyňa nie je pre každého. Horné skrinky či police sa, našťastie, dajú vždy domontovať aj dodatočne.

kuchyna

Zdroj: BALLINGSLOV

Nábytková stena

Sú chvíle, keď netúžime, aby naša kuchyňa príliš vzbudzovala pozornosť. Najmä keď je súčasťou otvoreného priestoru a zvonček hlási nečakanú návštevu. Vtedy by sme ju najradšej nechali jednoducho zmiznúť (ideálne aj so všetkým neporiadkom). Ak nie ste potomok Davida Copperfielda, budete si musieť vystačiť s dizajnérskymi fintami. Ak vám „holá“ stena za chrbtom príliš nevonia, oblečte ju „až po krk“. Ak pracovnú časť premiestnite do priestoru a za seba umiestnite vstavané skrine so spotrebičmi a úložným priestorom až po strop, bude to vyzerať ako jednoliata stena. Priestor tak bude pôsobiť vždy elegantne, vzdušne,
ale najmä upratane.

kuchyna

Zdroj: MUUTO

S veľkým zrkadlom

Ako vniesť na pracovnú dosku dostatok prirodzeného svetla, ak máte okno až na opačnom konci miestnosti? No predsa veľkým zrkadlom. Áno, úplne pokojne aj v kuchyni. Ak varíte v tmavom kúte, je to pre vás veľmi dobré riešenie. Zdá sa vám takýto rozmer v kuchyni príliš odvážny? Veľké zrkadlo má množstvo výhod. Ľahko sa udržiava, odrazí (naozaj) veľa svetla, opticky zväčší celú miestnosť. A navyše – všetko pekné zdvojnásobí. Ak si na zrkadlo pripevníte poličku s obľúbenou rastlinou, uvidíte ju hneď dvakrát. No nie je to úžasné?

kuchyna

Zdroj: MARCUS LAWETT

Hra s farbami

Aby veľká prázdna stena, ktorá sa odrazu pred vami objaví, nepôsobila ako omyl, rozdeľte ju vertikálne pomocou farby. Zástenu v rovnakom dekore, ako je kuchynská doska, potiahnite až do výšky očí. Všetko, čo je nad ňou, zahaľte do svojej obľúbenej farby. Tmavej kuchyni pristanú aj dramatickejšie odtiene, nebojte sa ich. Ak si na ňu umiestnite poličku alebo háčiky, zafarbite ich identickou farbou, splynú tak s celou plochou do jedného celku. Na prvý pohľad ani nezbadáte, že na stene chýbajú skrinky.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá kuchyňa, ktorá má šťavu (VIDEO)
kuchyna

Zdroj: NONAGON

Dlhé police

Ak im dáte prednosť pred skrinkami, kuchyňa bude pôsobiť vzdušne a sviežo. Počítajte však s pravidelným odstraňovaním nánosu prachu a špiny. Vopred si ujasnite, čo na policu plánujete odkladať. Ak bude slúžiť na dekoráciu, jednotlivé kúsky vyberajte dôsledne a nepreháňajte to s ich počtom. Polica môže byť i praktickým odkladacím priestorom – v tom prípade vám odporúčame odkladať si na ňu poháre a taniere, ktoré používate najčastejšie. Nielenže budú na očiach a stále poruke, ale pri ich častom používaní nestihnú zapadnúť prachom ani pavučinou :-).

Text: Katarína Paukeje
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské linky zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia