Vianočné pečenie medovníkov
Zdroj: Bonami

Vianočná torta Pavlova, linecké koláčiky, vianočná hviezda aj tradičné grilážky. Pripravte si s nami najlepšie vianočné dobroty!

02. 12. 2022
Zdieľať

Katkina Pavlova torta, Mirkine linecké, Erikine grilážky, Katarínina vianočná hviezda... Vyskúšajte niektorý z receptov z našej redakčnej kuchyne.

Vianočná Pavlova torta so zmrznutým ovocím

Ingrediencie

  • 6 bielok
  • 330 g krupicového cukru
  • 2 lyžice kukuričného škrobu
  • 1 lyžica bieleho vínneho octu
  • brusnicový alebo ríbezľový lekvár
  • 250 ml smotany na šľahanie
  • čerstvé brusnice
  • 1/3 hrnčeka cukru
  • 1/3 hrnčeka vody
  • krupicový cukor na obaľovanie brusníc

Ako na to

1. Začnite prípravou brusníc. Cukor zahrejte s vodou, kým sa nerozpustí, a odstavte kastrólik z tepla. Do vzniknutého sirupu primiešajte umyté brusnice a dobre ich v ňom obaľte.

2. Brusnice vložte do sitka a nechajte dobre odkvapkať. Po niekoľkých bobuľkách ich obaľujte v krupicovom cukre. Poukladajte ich opatrne na tanierik a nechajte ich zaschnúť.

3. Bielky s trochou soli vyšľahajte do peny. Postupne a po lyžiciach pridávajte počas miešania bielkov do misy cukor a nechajte ho zašľahať. Keď je sneh pevný, pridajte k nemu preosiaty kukuričný škrob a vínny ocot. Šľahajte ešte 1 – 2 minúty, aby sa zmes dobre spojila.

4. Rúru predhrejte na 150 °C. Na papier na pečenie si ceruzkou nakreslite kruh s priemerom 26 cm a lyžicou naň začnite ukladať sneh. Ten uhlaďte tak, aby boli okraje hladké a prostriedkom venca viedla mierna priehlbina, ktorú budete po upečení plniť.

Snehobiela torta so zmrznutým ovocím navodí tú správnu zimnú atmosféru. Kontrastná chuť kyslého ovocia a sladkého chrumkavého korpusu je úplne geniálna.
Katka

5. Veniec vložte do rúry a teplotu znížte na 120 °C. Pečte asi 70 – 80 minút, až bude veniec na povrchu upečený a tiež trochu popraskaný. Potom rúru vypnite, pootvorte dvierka a nechajte vychladnúť.

6. Celkom vychladnutú Pavlovu tortu preneste na veľký tanier alebo podnos a opatrne z nej odlepte papier na pečenie. Do priehlbiny rozotrite lekvár a ušľahajte smotanu. Tú naneste na vrstvu lekváru.

7. Veniec môžete zdobiť pripravenými brusnicami. Ako lístky som použila čerstvú mätu, ale pekne budú vyzerať aj lístky čerstvého vavrínu (bobkový list). Pavlovu tortu je najlepšie skonzumovať hneď, ale v chladničke vydrží aj do druhého dňa.

Vianočná torta Pavlova so zmrznutým ovocím

Zdroj: Venturapictures

Linecké pečivo

Ingrediencie

  • 400 g hladkej múky
  • 130 g práškového cukru
  • 250 g Palmarinu
  • 1 vanilkový cukor
  • 1 vajce

Ako na to

1. Všetky ingrediencie dajte do misky, zmiešajte a vypracujte hladké cesto.

2. Vložte ho na cca pol hodiny do chladničky, aby bolo pevnejšie.

3. Cesto vyberte a rozvaľkajte na hrubší plát. Formičkami vykrajujte koláčiky. Môžete si zvoliť rôzne vianočné motívy alebo aj len jeden typ – napríklad hviezdičky.

Niet nad linecké pečivo s domácim marhuľovým lekvárom! Ak ste boli v lete usilovní a spracovali ste marhule na lekvár, v zime akoby ste ho našli.
Mirka

4. Pečte vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C asi 5 – 7 minút.

5. Keď pečivo vychladne, spodné časti potrite lekvárom a spojte z vrchnou časťou. Na záver poprášte koláčiky práškovým cukrom.

Linecké pečivo v tvare hviezdičiek

Zdroj: Miroslava Maceková

Grilážky

Ingrediencie

  • 350 g kryštálového cukru
  • 1 konzerva Salka
  • 125 g masla
  • 150 g nasekaných orechov (podľa chuti)
  • tortové oblátky

Ako na to

1. Najskôr si urobte prípravu: vyberte maslo a rozrežte ho asi na 6 častí, postavte konzervu so Salkom do hrnca s horúcou vodou. Nasekajte vlašské orechy, prípadne lieskovce alebo mandle (podľa chuti). Najlepšie ručne, tak, aby ste mali v griláži pekné veľké kúsky.

2. Na miernom plameni skaramelizujte cukor tak akurát, do zlatista. Priveľmi ho neprepáľte, aby nezhorkol.

3. Postupne vmiešajte kúsky masla ohriateho na izbovú teplotu.

4. Po troche prilievajte teplé Salko a vždy dobre premiešajte tak, aby sa hmota dobre spojila.

5. Odstavte z ohňa, vmiešajte orechy a náplň do oblátok je hotová.

Vianoce bez karamelu? Nepredstaviteľné! Tento recept je navyše taký jednoduchý, že budete mať „napečené“ raz-dva. A na sviatky sa po grilážkach len tak zapráši, za to vám ručím.
Erika

6. Horúcu zmes rozotrite na dve oblátky, prikryte ďalšími dvoma a mierne zaťažte. Nechajte odpočívať na chladnom mieste asi 12 hodín, aby náplň stuhla.

7. Ak chcete viacvrstvové grilážky, rozdeľte si náplň na viac častí a každú vrstvu náplne prekryte oblátkou.

8. Grilážky nakrájajte na pásiky, trojuholníky alebo štvorčeky obľúbenej veľkosti a uložte na chladné miesto. Odporúčam dobre schovať, inak hrozí, že do sviatkov nevydržia. 🙂

Grilážky s karamelom

Zdroj: istock.com

ERIKIN TIP

Aby sa vám karamel vždy podaril

Karamel je vlastne rozpustený a jemne prepálený cukor a jeho príprava je trochu ako hra s ohňom. No nemusíte z nej mať strach. Potrebujete na ňu (teda okrem cukru) len dve veci – správnu nádobu a pokoj. Pravda je, že karamel má svoje vrtochy, ale ak sa k nemu budete správať tak, ako to má rád, nemôže sa nepodariť.

  1. Správna nádoba by mala mať čo najväčší priemer, aby bola vrstva cukru čo najtenšia. Pri hrubej vrstve totiž hrozí, že zvrchu bude cukor ešte sypký a zospodu sa už bude karamel páliť. Okrem toho by mal správny hrniec (prípadne vyššia panvica) rovnomerne distribuovať teplo. Ideálny je hrubý liatinový riad s kvalitným smaltom, prípadne oceľový s poriadne hrubým vrstveným dnom.
  2. Pokoj znamená, že karamel neznáša prudké zmeny. Takže žiadne šokové zmeny teploty, žiadne pridávanie studených ingrediencií. To hneď začne prskať a robiť hrčky. Vo fáze rozpúšťania nemá rád ani prudké pohyby pri miešaní. Vyžaduje si trpezlivosť a pevné nervy. Nanajvýš môžete neroztopený cukor jemne postrčiť do roztopenej mláčky drevenou vareškou alebo pohybom hrnca, ale len opatrne, aby si to pán karamel takmer nevšimol.
  3. Zabudnite na pridávanie vody. Jediné, čo pridaním vody dosiahnete, je oddialenie času, kým sa skutočná príprava karamelu začne. Voda totiž udrží teplotu v hrnci pod 100 °C (čo je bod jej varu), na prepálenie cukru je však potrebná vyššia teplota. Karamelizácia teda začne až potom, čo sa voda odparí.

Vianočná hviezda

Ingrediencie

  • 450 g hladkej pšeničnej múky
  • štipka soli
  • 25 g droždia
  • 30 g trstinového cukru + ½ ČL do kvásku
  • 200 ml mlieka
  • 2 vajcia
  • 3 PL zmäknutého masla
  • 200 g Nutelly
  • 50 g múky na posypanie dosky

Ako na to

1. Z vlažného mlieka, pol lyžičky cukru a droždia si pripravte kvások a nechajte ho na teplom mieste vykysnúť. Múku preosejte a pridajte do nej štipku soli a cukor. Z vajíčok oddeľte žĺtky, bielky odložte na potretie hotového koláča. Maslo nechajte zmäknúť.

2. Do pripravenej múky s cukrom a so soľou pridajte žĺtky, kvások, maslo a všetko premiešajte. Potom vymieste cesto, bochník zakryte utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť asi 40 minút.

3. Vykysnuté cesto ručne krátko premieste a vyformujte valec, ktorý rozdeľte na štyri bochníčky. Každý rozvaľkajte na okrúhly plát hrubý asi 2 až 3 mm s priemerom 26 cm, položte na plech vystlaný papierom na pečenie a natrite Nutellou zohriatou vo varnom kúpeli. Postupne vyvaľkajte ďalšie pláty, ktoré potreté Nutellou klaďte na seba. Posledný plát už nepotierajte.

Krásny a jednoduchý sviatočný koláč, ktorý najlepšie chutí ráno po štedrej večeri s voňavou kávou.
Katarína

4. Na takto pripravený koláč položte do stredu malý pohárik a smerom od pohára k vonkajšiemu obvodu koláč rozkrojte na 16 dielov. Postupne každé dva diely opatrne vytáčajte od stredu v smere od seba, dvakrát do vonkajšej strany a na koncoch navzájom spojte. Postup opakujte so všetkými dvojicami dielov.

5. Hotovú hviezdu natrite bielkom a pečte v rozohriatej rúre na 180 °C asi 20 minút.

Vianočná hviezda z kysnutého cesta

Zdroj: istock.com

Text: redakcia
Foto: Bonami, Venturapictures, Miroslava Maceková, shutterstock.com, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: recepty Vianoce vianočné pečenie
Zdieľať článok

Diskusia