Zdroj: iStock

Ako vyriešiť bezbariérovú kúpeľňu pre seniorov

22. 08. 2022
Zdieľať

Bezbariérové kúpeľne nemusia nutne slúžiť len hendikepovaným ľuďom na invalidnom vozíku, pomôžu napríklad aj seniorom. Pri riešení kúpeľne pre starších treba dbať hneď na niekoľko vecí. Veľký dôraz sa kladie na dostatok miesta, funkčnosť, no predovšetkým na bezpečnosť.

V bezbariérovej kúpeľni sa v prvom rade vyhnite akýmkoľvek schodíkom či vyvýšeným plochám, nechajte podlahu na jednej úrovni. Sprchový kút ponúka jednoduchší prístup ako vaňa. Aby bol úplne bez bariér, zapustite sprchovú vaničku do podlahy alebo zabezpečte, aby malo dno mierny spád, a využite sprchový žľab zapustený v obklade.

Prečítajte si tiež
Mozaikový obklad v kúpeľni, ktorý zvládnete aj sami za víkend

Najlepším riešením pri sprchových kútoch je voľba sprchového kúta walk-in v kombinácii so sprchovým žľabom. Sprchové kúty sa uzatvárajú sklenenou zástenou, prípadne posuvnými dverami so šírkou aspoň 90 cm.

Myslite na zvýšenie bezpečnosti aj v súvislosti s pošmyknutím, najmä v sprche či vo vani. Ideálnou voľbou je technológia Anti Slip – špeciálna vrstva na vane a sprchové vaničky.

Výška umývadla pre vozíčkarov by mala byť 870 až 900 mm od podlahy. Najvhodnejšia je páková umývadlová batéria, osadená maximálne vo výške 1 200 mm. Okolo záchoda by mal byť aspoň 800 mm široký priestor na voľný príjazd vozíka. Po jeho stranách by mali byť sklopné držadlá. Pre starších sú vhodné aj pomocné držadlá v blízkosti záchoda, poslúžia na dvíhanie sa pri vstávaní.

Moderná bezbariérová kúpeľňa

Zdroj: iStock

WC pre človeka na vozíčku by malo byť vo výške 500 mm (vrch záchodovej misy od podlahy). Netreba zabudnúť ani na umiestnenie toaletného papiera a splachovacieho zariadenia – aby boli ľahko dostupné. Ďalšou dôležitou vecou je zámok na dverách – mal by byť odistiteľný zvonka aj zvnútra. Dobrý nápad, ako zvýšiť bezpečnosť, je aj zvukové zariadenie vnútri kúpeľne či toalety, v prípade problému ním človek na vozíku môže privolať pomoc. Musí byť teda pre neho ľahko dosiahnuteľné.

Prečítajte si tiež
Z tmavého jadra je nové centrum bytu, púšťa svetlo do kúpeľne z oboch strán

Umývadlo vo vzduchu

Umývadlo by malo byť zavesené, vyhnite sa variantu s nohou alebo vyčnievajúcim sifónom. Namiesto ostrých hrán zvoľte oblé. Predĺžené rukoväti batérií uľahčia každodenné umývanie. Je potrebný aj dostatočný priestor pod umývadlom, no zároveň nesmie byť umývadlo privysoko. Všetko sa dá vyriešiť špeciálne upraveným sifónom.

Bezbariérová kúpeľňa umývadlo

Zdroj: DEANTE

TOP TIP

Kohútikové batérie vymeňte za pákové, ktoré sa vďaka predĺženej páke jednoduchšie nastavujú. Ak budú termostatické, zabránite obareniu.

Sprchový kút

Pri výbere sprchového kúta treba myslieť aj na priestor. Otvorené sprchové kúty (tzv. walkin) sa dajú vyskladať na mieru, dokonca môžu mať dvere predelené na vrchnú a spodnú časť – umývanie bude pohodlnejšie aj pre ošetrovateľa. Sprchový kút by mal mať aspoň 1 400 × 1 400 mm, mal by byť vybavený sedadlom s pohodlným prístupom. Ručná sprcha a batéria by mali byť ľahko dostupné zo sedadla a aj pre pomáhajúceho člena rodiny.

Moderný prchovy kút

Zdroj: KV STORE

Pohodlná vaňa

Ak si život bez kúpania vo vani nedokážete predstaviť ani vo vyššom veku, aj tu existuje riešenie. Firmy, ktoré vyrábajú kúpeľňovú sanitu, myslia aj na starších. Dnes sa dajú kúpiť aj vane s dvierkami.

Prečítajte si tiež
Unikátny bezbariérový dom, ktorý zvýšil kvalitu života celej rodiny

Funguje to tak, že do vane vstúpite zo zeme cez otvorené dvierka. Zavriete ich a môžete napúšťať vodu. Cena takto vybavenej bezbariérovej kúpeľne sa však môže vyšplhať o čosi vyššie.

Pohodlná bezbariérová vaňa

Zdroj: SIKO

Človek pripútaný na invalidný vozík sa díva na svet okolo seba z inej výšky. Potrebuje, aby veci, ktoré ho obklopujú, boli položené nižšie. Police, skrinky, zrkadlá či vypínače osvetlenia je potrebné umiestniť do výšky 100 – 130 cm. Všetko tak bude na dosah ruky.

Držadlá

Pomocné držadlá pomáhajú s koordináciou pohybu, stabilitou a zaisťujú tak veľmi potrebnú oporu. Vždy pamätajte na to, aby boli vo výške, kam hendikepovaný bez problémov dočiahne.

Bezbariérová kúpeľňa

Zdroj: Massi

Vedľa záchoda sa inštalujú dve držadlá – z každej strany jedno – a mali by byť sklopné. Pri umývadle máte na výber z viacerých možností. Buď nainštalujete jedno väčšie vodorovné držadlo tesne pod umývadlo, alebo môžete využiť dve držadlá, každé z jednej strany.

Text: Katarína Paukeje

Foto: DEANTE, Massi, KV STORE, SIKO, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: Bezbariérové vstupy bezbariérový dom návrh interiéru renovácia kúpeľne zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia