Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Z tmavého jadra je nové centrum bytu, púšťa svetlo do kúpeľne z oboch strán

10. 07. 2020
Zdieľať

Architekti zo štúdia What Architects – Ondrej Kurek, Tomáš Krištek dostali za úlohu upraviť nový byt menšej rozlohy. Pôvodne ho tvorila samostatná detská izba, spálňa a kuchyňa s obytnou časťou a výstupom na terasu.

Dnes plní byt nové funkcie. Namiesto detskej izby je pracovňa a celý priestor je prakticky otvorený, ale len tak, aby zostalo zachované potrebné súkromie.

Prečítajte si tiež
Maličký bratislavský byt s historickou charizmou. Verili by ste, že je z roku 1902?

Autorom premeny sa podarilo do priestoru vniesť viacero príjemných a originálnych detailov. Časť priečok vybúrali, časť však zostala. Vďaka tomu priestor nepôsobí priveľmi otvorene, ale ani tak, že by stratil intimitu. V tomto smere vidíme najsilnejší efekt pri premene detskej izby na pracovňu a v jej vzťahu k spálni.

kuchyňa so zabudovanými spotrebičmi

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Pracovňa nadväzuje na spálňu

Pracovňa a spálňa tvoria prakticky jeden blok bytu. Vďaka čiastočne zbúraným priečkam sa zo spálne dostanete do pracovne bez toho, aby ste museli otvárať dvere. Pracovný stôl je ukrytý za priečkou širšou ako posteľ vďaka čomu nepôsobí rušivo. Z oboch strán tejto priečky zostal voľný, priechodný priestor, ktorý obe miestnosti spája. V prípade potreby je ho možné uzatvoriť dvierkami, ktoré si ani nevšimnete – bývajú skryté za závesom.

obývacia izba s okrúhlym stolom

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Utajené dvere uprostred kuchynskej linky

Ďalšie zmeny sa týkajú centrálneho priestoru, v ktorom je hygienické zázemie. Na jednu stenu kúpeľne je „nalepená“ kuchynská linka. Kúpeľňu od spálne predeľuje chodba. Toaleta je umiestnená samostatne, vedľa kúpeľne.

Architekti uprostred pôvodnej kuchynskej linky vybúrali priestor na dvere. Do kúpeľne sa tak dostanete aj priamo z kuchyne. Ešte zaujímavejšie je, že dvere si ani nevšimnete, pretože tvoria identickú súčasť linky. Vďaka kruhovému oknu v nich preniká prirodzené svetlo z kuchyne i do kúpeľne. A ešte jeden detail, ktorý nás zaujal – všimnite si zaoblenie dvoch kútov v kúpeľni.

chodba s dreveným obložením a veľkým zrkadlom

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Jadro obklopuje vstavaný nábytok na mieru

„Hygienické jadro v strede bytu je vybavené všetkými rozvodmi, takže okolo neho sme zoradili všetky funkcie, ktoré potrebujú napojenie. Jadro je najtmavšie a rozdeľuje byt na dve polovice. Navrhli sme päť kusov vstavaného nábytku: skriňu, čistú a špinavú kuchyňu, šatník a organizér. Sú zoradené okolo jadra s kúpeľňou. Týmto vzniklo jedno veľké jadro. Je však priechodné a v prípade potreby púšťa svetlo do kúpeľne z jednej alebo z druhej strany,“ vysvetľuje Ondrej Kurek.

kúpeľňa s čiernou batériou a bielym umývadlom

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Praktická perforovaná preglejka

Utajené dvere do kúpeľne rozdeľujú kuchynskú linku na „špinavú kuchyňu“ a „čistú kuchyňu“. V tej „čistej“ je drez a prakticky vyriešený kút na odkladanie vecí, ktoré musia byť po ruke. Rovnaký úložný priestor je aj v pracovni nad stolom a na jednej stene v spálni – dierovaná preglejka, do ktorej si podľa potreby umiestnite špalíky. Buď na ne niečo zavesíte, alebo položíte policu. Takýto úložný priestor si kedykoľvek ľahko prispôsobíte aktuálnym potrebám.

Prečítajte si tiež
V byte s rozlohou väčšej izby si majiteľka vytvorila praktické a štýlové bývanie
obývačková stena z perforovanej preglejky

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Byt pri mýte

Architektonické štúdio: What Architects
Autori: Ondrej Kurek, Tomáš Krištek
Spolupráca: Mária Štrbíková
Lokalita: Bratislava
Podlahová plocha: 68,2 m2
Návrh: 2016
Realizácia: 2017 až 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Nora a Jakub Čaprnkovci, www.nora-jakub.sk

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové jadro rekoštrukcia bytu vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia