Kto sa farieb nebojí

Kto sa farieb nebojí

15. 06. 2009
Zdieľať

Farby vstupujú do našich emócií a ovplyvňujú ich. Dnes už nikto nepochybuje, že majú svoj podiel na nálade ľudí. Niekomu farby voňajú, inému chutia, ale väčšina z nás túži dotýkať sa povrchov, ktorým farba a štruktúra sadla ako uliata.


Kto sa farieb nebojí

202144

Akým spôsobom vstupujú farby do ľudskej psychiky, to je predmetom množstva výskumov a analýz. Uprednostňovanie farieb závisí od zvykov, tradícií, zemepisnej polohy a množstva slnečného svitu v priebehu roka. Farby pôsobia na náš krvný obeh. Napríklad podlahu vnímame ako teplú, ak na jej povrch položíme materiál zo spektra teplých farieb. Ak nevieme, odkiaľ začať, pozrime sa najprv na časti interiéru, ktorými neskôr už ťažko pohneme: podlahové krytiny, obklady, zárubne vrátane dverí, okenné rámy vrátane parapet. Potom sa rozhodneme pre farbu a materiál nábytku a kúpeľňovej zostavy. Zaujímavé sú kontrasty medzi materiálmi a farbami: tmavé drevo dopĺňa biela sanita, ťažký nábytok odľahčia sklené police alebo pred stenou namaľovanou intenzívnou farbou sa vyníma svetlý nábytok. Ani vaňa nemusí byť nenápadná, ale môže vytvoriť farebný akcent, najmä ak ide o dizajnérsky kúsok. Rozdiel medzi výberom farieb a materiálov výlučne podľa momentálnych trendov v porovnaní s výberom podľa citu a skúsenosti je ako rozdiel medzi fľašou lacného šampanského a fľašou dobrého vína. V prvom prípade prežijete prchavú radosť a v druhom váš dobrý výber časom dozrieva a vy sa s uspokojením tešíte z farebnej harmónie svojej kúpeľne.

Farebné rozmary

Kto je duchom mladý, hľadá nové impulzy v súžití so žltou, oranžovou a ich farebnými kombináciami. Sú plné života, inšpirácie a povzbudenia. Myseľ pracuje naplno, ľudské telo sa ľahšie zbavuje jedovatých látok. Elegantne sa odrazia od sivej, čiernej, bielej, ale aj modrej. Oranžové odtiene vyvolávajú aktivitu bez akejkoľvek agresivity. Deti ich milujú. Farby slnka sa ešte výraznejšie zaskvejú popri kovových, hodvábnych a lesklých povrchoch. Ak si chcete dopriať žltú kúpeľňu na slnečnej strane domu, siahnite radšej po citrónovožltej a ochlaďte ju modrou alebo pastelovými farbami. Pozor: steny v teplých farbách opticky zmenšia priestor.


Kto sa farieb nebojí

202154

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Kto sa farieb nebojí

202153

Žltý záves rozprúdil energiu v kúpeľni, ktorú obložili a vydláždili v čierno-bielej kombinácii bez rizika farebného faux-pas. (IKEA) Značka Alessi patrí k pojmom v kúpeľňovej sanite. Kolekcia nazvaná Klasika nezaprela v sebe eleganciu napriek masívnym skoseným formám. Kúpeľňa pôsobí dynamicky aj vďaka farebne rozohraným stenám. (Laufen)


Vášeň a elegancia

Červená patrí vášni, láske, činorodosti. Vyberajú si ju tí, ktorým nechýba sebavedomie a nespútaná energia. Jej odmietanie môže súvisieť s únavou a vyčerpanosťou. Pohľad na červenú plochu stimuluje nervový systém, krvný tlak i adrenalín stúpajú, frekvencia dychu sa zvyšuje. Ak si chcete v kúpeľni oddýchnuť, červenú dávkujte po kvapkách. Na to, aby pôsobila exkluzívne, stačí ak sa uplatní na doplnkoch, jednom či dvoch kusoch nábytku alebo ak okapotuje vybrané plochy skriniek.


Kto sa farieb nebojí

202149


Kto sa farieb nebojí

202151

Dizajnéri extravagantnej série Memento New Glory pokojne kopírujú už vymyslené a príjemne šokujú spojením neobarokovej ozdobnosti obkladov a povrchov sanity so striedmou krásou minimalistického dizajnu. (Villeroy&Boch) Švédsky dizajn sa nevnucuje; spokojne prezentuje striedmosť a funkčnosť v čierno-bielom vydaní. (Gustavsberg, Villeroy & Boch)

Čierna farba, rovnako ako biela, dokáže vyzdvihnúť tvary, silné farby a vzory predmetov, ktoré sú komponované na jej pozadí. Nie nadarmo svetoví dizajnéri vystavujú svoje exponáty v čiernych expozíciách s umne usporiadanými svetelnými efektmi. Výhoda čiernej je notoricky známa: znesie sa s každou farbou. S bielou tvorí vrchol elegancie. Ak kúpeľňu zariadite v čiernobielom rytme, nezabudnite priestor osviežiť niekoľkými prvkami vášnivej červenej. Coco Chanel vedela ako na to.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom špeciál.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa umývadlo vaňa
Zdieľať článok

Diskusia