Kúpeľňa – investícia do kvality života

25. 01. 2006
Zdieľať

Prestavba kúpeľne je finančne náročná. Ale ak z obyčajného „mokrého kúta“ urobíme útulnú a praktickú kúpeľňu, potom sa nám investícia určite oplatila. Rekonštrukcia kúpeľne stojí naozaj veľa, treba zaplatiť materiál aj remeselníkov: murára, inštalatéra, elektrikára a dláždiča. Na čo všetko treba myslieť pri prestavbe a zariaďovaní kúpeľne?
  • Najprv sa treba rozhodnúť, či chcete sprchu, vaňu, alebo dokonca oboje. Ak sa nekúpete, môžete vaňu nahradiť sprchou a ušetríte miesto. Majiteľ bytu však musí rátať s tým, že sa tým hodnota bytu zníži. Vaňa je symbolom komfortu. Rodiny s malými deťmi sa bez nej sotva zaobídu.


  • Dosť miesta na pohyb. Najmä na priestore pred umývadlom by sa nemalo príliš šetriť.


  • Odkladacie plochy, najlepšie priamo pri umývadle.


  • Odkladací priestor na toaletné potreby a uteráky.


  • Zrkadlo. Najmä v malej kúpeľni pôsobí veľkoryso.


  • Kúrenie. Praktické vykurovacie teleso s funkciou sušiaka na uteráky. Ak má doplnkový elektrický ohrievač, dá sa používať aj mimo vykurovacieho obdobia.
Ak ste v byte len nájomníkom, potom skôr než začnete realizovať svoje plány, bezpodmienečne potrebujete súhlas majiteľa. Treba s ním aj uzavrieť písomnú dohodu o spôsobe úhrady vynaložených nákladov.

Pri úprave kúpeľní sa osvedčili kúpeľňové štúdiá, ktoré majú uzavreté zmluvy so všetkými remeselníkmi podieľajúcimi sa na rekonštrukcii. Vďaka tomu sa výrazne skráti čas potrebný na rekonštrukciu. Treba si vyžiadať viac ponúk a z nich si vybrať optimálne riešenie. Neštandardné riešenie môže najmä v malej kúpeľni spôsobiť zázrak.

Na získanie prehľadu o celkovej situácii v tejto oblasti by ste si mali pozrieť viacero výstav sanitárnych zariadení.


Kúpeľňa - investícia do kvality života

42907


Kúpeľňa - investícia do kvality života

42908


Predtým: Sprcha, umývadlo a WC nie sú navzájom oddelené.


Potom: Vznikli tri zreteľne oddelené zóny pre umývadlo, sprchu a WC.


3,2 m²: Do centra sa dostáva sprcha


Kúpeľňa - investícia do kvality života

42906

Sprchovaciu vaničku bolo treba posunúť o pol metra, aby sa sprcha mohla integrovať do príťažlivej kabínym obloženej kachličkami. Vznikol sokel, na ktorý možno odložiť šampón či sprchovací gél, ale možno si naň pri sprchovaní aj sadnúť. Umývadlo a WC sa vďaka priečke oddeľujúcej sprchu ocitli v malých výklenkoch. Kúpeľňa tak pôsobí priestrannejšie než predtým. K tomu prispievajú aj poličky, ktoré možno zabudovať v oboch výklenkoch.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa pôdorys priestor riešenie vkzkup
Zdieľať článok

Diskusia