Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Fascinujúci dom stvorený pre dvojčatá: Nič podobné ste ešte nevideli!

17. 08. 2021
Zdieľať

Vila nevšedných tvarov, pripomínajúca klíčiacu cibuľku kvetu vyšla z dielne mladého iránskeho architekta Milada Eshtiyaghi. Milad je známy netradičným pohľadom na architektúru, nebojí sa vnášať nové prvky a priniesť prekvapivé riešenia. Medzi jeho dielami nájdeme stavby inšpirované prírodnými tvarmi, plné kriviek a ladných tvarov, ktoré majú veľmi ďaleko od bežnej predstavy rodinného domu. Podobne – takmer ako zo sci-fi – pôsobí aj dom pre sestry dvojičky v Lotyšsku.

Dve sestry – dvojčatá oslovili iránskeho architekta a jeho ateliér milad eshtiyaghi studio s požiadavkou, aby im navrhol dom s dvoma obytnými jednotkami na dvoch podlažiach.

Návrh architekta vyplynul zo základného faktu, že budúce majiteľky sú dvojčatá a vytvoril škrupinu pripomínajúcu klíčiacu cibuľku. Symbolizuje však maternicu, v ktorej obe sestry bývali spoločne už od počatia. Nemenej dôležité bolo, aby nezvyčajná stavba spĺňala potreby sestier.

Prečítajte si tiež
Moderná vila v minimalistickom štýle premieňa výhľady na krásne obrazy

Keď sú spolu, sú úplné

„Dvojčatá sa počas embryonálneho obdobia spoločne formujú, spolu sa narodia a spolu vyrastajú. Každé z nich je samostatnou osobou, ale väčšinou sa na seba tak podobajú, že je ich problém navzájom rozlíšiť. Majú vlastnú osobnosť, ale keď sú spolu, majú pocit pokoja a úplnosti,“ vysvetľuje architekt, z čoho pri návrhu vychádzal.

Moderná obývačka s krbom a svietidlami

Najväčšiu úlohu v nevšednom projekte však zohráva sklo – zvonku i zvnútra. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Nie nad sebou, ale vedľa seba

I keď sestry spočiatku chceli mať svoje bytové jednotky nad sebou, architekt ich presvedčil o inom riešení: „Rozhodli sme sa, že namiesto toho, aby boli dve poschodia nad sebou a každé bolo samostatnou jednotkou, by mali tieto dve jednotky byť vedľa seba, ako dve sestry dvojičky, ktoré vedľa seba stoja.“ Nakoniec sú teda dva obytné celky uložené vedľa seba v spoločnej „maternici“ – čiernej zaoblenej škrupine domu a každý má dve podlažia.

Dve poschodia v modernom dome s kuchyňou a jedálňou

Najväčšiu úlohu v nevšednom projekte však zohráva sklo – zvonku i zvnútra. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Uprostred rastie vysoký strom

Medzi oboma celkami – ľavou a pravou časťou tohto nevšedného dvojdomu, sa nachádza centrálne nádvorie. Tu rastie ihličnatý strom, ktorý spája architektúru s prírodou.

Oblé schodisko v modernom dome plné rastlín

Prvé a druhé podlažie spája schodisko, ktoré je taktiež kombinované s prírodou. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Strom prerastá stavbu a vyčnieva ponad ňu ako klíček semena či cibuľky. Zaoblené tvary stavby majú aj ďalšie vysvetlenie – zároveň to majú byť vlasy sestier vejúce vo vetre. Sklon stavby je daný podnebím v mieste projektu.

Prečítajte si tiež
Starú chatu z 30. rokov prestavali na trvalé bývanie a obliekli do oceľového korzetu. Prečo toto nezvyčajné riešenie?

Drevená podlaha, kamenné steny, sklo a zeleň

Oba zo sesterských domov – dvojčiat majú na prízemí spoločenskú časť domu a na poschodí súkromnú. Prvé a druhé podlažie spája schodisko, ktoré je taktiež kombinované s prírodou.

Ultramoderná čierna spálňa so skleneným hojdacím kreslom

Interiér je moderný a elegantný. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Veľké plochy so zeleňou nájdete aj v interiéri, napríklad na celej stene v kúpeľni. Stavbe nechýbajú štýlové prvky, celá je riešená v tmavých farbách, pričom vyniká drevená podlaha a kamenné múry stavby. Najväčšiu úlohu v nevšednom projekte však zohráva sklo – zvonku i zvnútra.

Dom pre sestry – dvojčatá

Architektonický ateliér: milad eshtiyaghi studio

Hlavný architekt: Milad Eshtiyaghi

Lokalita: Mārupe, Lotyšsko

Plocha pozemku: 2 100 m2

Zastavaná plocha: 900 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto a video: milad eshtiyaghi studio

Kategória: Návšteva
Tagy: Atypická novostavba dvojdom moderná architektúra moderné bývanie pôdorys
Zdieľať článok

Diskusia